Recenzja: „Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Tom 2” – Alan Moore

Niezapomniane legendy literackiego świata, a więc – Wilhelmina Murray, Kapitan Nemo, Allan Quatermain, Mr Hyde oraz Hawley Griffin – powracają, aby razem stawić czoła kolejnemu niebezpieczeństwu zagrażającemu przyszłości Imperium Brytyjskiego. Tym razem jednak przed Ligą Niezwykłych Dżentelmenów nie lada wyzwanie! Oto bowiem ich wrogiem okazują się być istoty pochodzące z innego świata, które za cel obrały sobie podbicie Ziemi. Czy członkowie Ligii będą jednak w stanie powstrzymać kosmicznych najeźdźców siejących wokół chaos, śmierć i zniszczenie?

Drugi tom serii o przygodach członków Ligii Niezwykłych Bohaterów oferuje jeszcze więcej przygody oraz akcji w stosunku do swego poprzednika. Doprawdy sporo się tu dzieje, tak zarówno w kwestii przebiegu samej historii, jak i relacji pomiędzy głównymi bohaterami, których z każdą kolejno przewracaną stroną poznajemy coraz lepiej. Pojawia się tu wątek romantyczny, nie pozbawiony tak pikanterii, jak też i swoistych cieni; a także mocny zwrot akcji i element zaskoczenia w postaci postawy jednego z bohaterów, którego działania będą miały niebagatelny wpływ na przebieg kolejnych wypadków.

Widać wyraźnie, iż autorzy Ligii Niezwykłych Dżentelmenów lubią bawić się formą oraz treścią, a także implementować elementy innych, znanych dzieł literackich dla własnych potrzeb. Ta część serii stoi pod znakiem twórczości Herberta George’a Wellsa – tak za sprawą obecności Niewidzialnego Człowieka, ale też pomysłów i postaci z innych książek autora, takich jak „Wojna światów” czy „Wyspa doktora Moreau”. I muszę przyznać, iż całość wypada po prostu świetnie!

Wydanie tego tomu to klasa sama w sobie. Czytelnik otrzymuje album w twardej oprawie, którego warstwa wizualna zachwyca dosłownie na każdym kroku – szczegółowością, wyrażaniem towarzyszących bohaterom emocji, oddaniem i dopełnianiem treści znajdujących się w dymkach.

Prócz głównej, komiksowej historii w albumie tym znalazł się również dodatek w postaci „Nowego Almanachu Podróżniczego” będącego zbiorem raportów polowych oraz dokumentów z podróży zgromadzonych przez niemal trzysta lat przez agentów brytyjskiego wywiadu, w tym również fragmentów dziennika Miny Murray.

Akcja, przygoda, liczne niebezpieczeństwa, widowiskowa rozrywka, wybuchające emocje, romans i niepowtarzalni bohaterowie – to wszystko znajdziecie na kartach drugiego tomu „Ligii Niezwykłych Dżentelmenów” duetu Alana Moore’a i Kevina O’Neilla. Czegóż chcieć więcej? ?


 

Tytuł: Liga Niezwykłych Dżentelmenów
Autor: Alan Moore
Tytuł oryginalny: The League of Extraordinary Gentelmen
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Seria/Cykl: Liga Niezwykłych Dżentelmenów, tom 2
Seria: Mistrzowie Komiksu
Oprawa: twarda
Ilustracje: Kevin O’Neill
Format: 17,5 x 26,5 cm
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-281-7098-8

do kupienia na EGMONT.PL
oraz


1Shares