Recenzja: „Baśniowa opowieść” – Stephen King

Gdy myślimy o baśniowej opowieści, w naszej wyobraźni jawi się nam bajkowy świat rodem z opowiadanych nam przez rodziców tuż przed zaśnięciem bajek. Tymczasem „Baśniowa opowieść” Stephena Kinga, której Charlie Reade stał się głównym bohaterem, daleka jest od tych wyobrażeń. Bo choć co prawda przepełniona jest ona prawdziwą magią oraz iście bohaterskimi czynami, to są one jednak naznaczone bólem, cierpieniem oraz wszechobecnym złem i mrokiem, które objęły w swe władanie ów baśniowy świat.

Zresztą i wcześniej, nim nasz bohater przekracza jego granice, jego życie nie było usłane różami. Okrutny los postanowił bowiem boleśnie doświadczyć go już we wczesnym dzieciństwie – wpierw odbierając mu ukochaną matkę, później zaś sprawiając, że zmuszony był żyć pod jednym dachem ze staczającym się w przepaść swym ojcem – alkoholikiem.

Zwrot w jego życiu następuje z chwilą, w której postanawia przyjść z pomocą pewnemu staremu tetrykowi – panu Bowditchowi, człowiekowi całkowicie odciętemu od reszty świata oraz otaczających go ludzi, a także jego psu o imieniu Radar, którego dni zostały już policzone przez bezduszną Śmierć, a którego Charlie nieoczekiwanie obdarza wielką miłością.

Tymczasem pozostawione przez Bowditcha wskazówki otwierają przed Charliem drogę do innego, nieznanego i ukrytego świata, w którym być może znajduje się coś, co – zgodnie ze słowami starego człowieka – pozwoli uratować przed śmiercią Radar. Nie wie jednak, że z chwilą, w której przekroczy jego granice, stanie się pionkiem w śmiertelnej rozgrywce, podczas której przyjdzie mu wypełnić zadanie, od którego rezultatu zależeć będą losy nie tylko Tamtego Świata, ale przede wszystkim jego własnego.

Czy jednak zwykły nastolatek z Illinois będzie w stanie podołać czekającym go wyzwaniom i stawić czoła czyhającym na niego niebezpieczeństwom?

„Baśniowa opowieść” to doprawdy niezwykła książka, a zarazem dowód na to, jak ogromną wyobraźnię posiada Stephen King – autor, który pomimo już i tak olbrzymiego literackiego dorobku nadal potrafi zaskakiwać i oddawać w ręce spragnionych naprawdę dobrych historii czytelników opowieść, która porywa już od pierwszych stron i którą czyta się z niekłamaną przyjemnością do samego końca.

Jednak książka ta to nie tylko opowieść o fantastycznej przygodzie, której nieoczekiwanie głównym bohaterem staje się Charlie Reade, ale przede wszystkim kunszt sam w sobie. Niby zupełnie nowa historia, a jednak podczas jej lektury czytelnik natyka się na umiejętnie wplecione elementy zaczerpnięte z wielu innych, doskonale znanych nam baśni oraz powieści jak chociażby „Jaś i magiczna fasola”, „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, „Kopciuszek”, „Niekończąca się opowieść”, „Rumpelsztyk”, „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins, „Gra o tron” George’a R.R. Martina, „Something Wicked This Way Comes” Ray’a Badbury’ego czy mroczne opowieści Lovecrafta o Arkham i Dunwich. Baśniowa opowieść o baśniowych opowieściach. Coś pięknego!

Nie od razu jednak Stephen King pozwala czytelnikowi przekroczyć granicę pozwalającą mu zanurzyć się we wspomnianym wcześniej baśniowym świecie. Wpierw bowiem misternie buduje relację głównego bohatera z panem Bowditchem oraz z jego jedynym przyjacielem w postaci psa (przed ponad dwieście stron książki), a my przez ten czas coraz silniej odbieramy wszelkie emocje targające Charliem i sami zaczynamy czuć to, co i on czuje. Do tego stopnia związałam się z bohaterami, że naprawdę odczułam bolesną stratę, gdy nadszedł moment śmierci Bowditcha (to nie spojler, informacja o tym widnieje na okładce powieści). I to również jest coś wspaniałego!

„Baśniowa opowieść” to cudowna historia o przyjaźni, lojalności, oddaniu i dotrzymywaniu obietnic. Opowieść o odwadze i poświęceniu, a także mroku skrywającym się w sercu każdego z nas. Piękna, brawurowa i na długo zapadająca w pamięci – do tego stopnia, że za pewne jeszcze nie raz do niej powrócę. Mówiąc krótko: gorąco polecam wam tę książkę. Dajcie się porwać i przeżyjcie prawdziwą przygodę!


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Baśniowa opowieść
Autor: Stephen King
Tytuł oryginalny: Fairy Tale
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 7/09/2022
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 704
ISBN: 978-83-6733-818-9
Gatunek: fantastyka

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares