„Latające prosiaki” – Piotr Winczewski

„Na najbliższym brzegu zielonej dolinki znajdowały się działki z domkami letniskowymi. Każdy z niemal dwudziestu budynków stał w zadbanym ogródku. Tylko jedna działka nie miała swojego domku. Od dawna była opuszczona. Bujna roślinność spowijała ją gęstą zasłoną, jak gdyby chroniła jej tajemnic. A może tam coś ukryto? Jakieś starożytne budowle albo podziemia? Kto to wie…”

Ową tajemnicę zamierza odkryć grupka przyjaciół – Paulinka, Aga oraz Karol, którzy specjalnie w tym celu zakładają Tajną Grupę Poszukiwaczy Skarbów. Nie będzie to jednak proste zadanie, zwłaszcza że muszą jakoś sobie poradzić z ciekawskim młodszym rodzeństwem – Olą oraz Jędrkiem. Tylko jak skutecznie odwieść ich od wtykania nosków w nie swoje sprawy? Jak zapobiec wypaplaniu wszystkiego dorosłym, którzy mogliby zabronić grupce przyjaciół wypadów na tajemniczą działkę? Trzeba ich nastraszyć! I tak Ola dowiaduje się o rogatych majślokach, a Jędrek o groźnych szczypanach bojowniczych.

Tymczasem na horyzoncie pojawia się kolejny kłopot – banda chuliganów, której ulubioną rozrywką jest dręczenie młodszych od siebie dzieci. Czy członkom Tajnej Grupy Poszukiwaczy Skarbów uda się rozprawić z Puzonem i jego szajką? Skąd w ogóle wzięły się przydomki członków jego grupy – Padalec, Smarkeneger i Majtołaj?

Czy prosiaki potrafią latać? Ile waży kilogram chleba? Czy mrówki lubią coca-colę? A może wolą kompot? Do czego służy gadaczka albo słuchawko-mówiarka? Skąd na środku łąki nagle wzięła się wyspa? Jak się buduje ziemiankę? I czemu mama Jędrka tak bardzo przejęła się jego hodowlą ślimaków? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi szukajcie w książce Piotra Winczewskiego „Latające ślimaki”.

Ta napisana w prosty i przystępny sposób, wypełniona czarno białymi ilustracjami autorstwa Marka Regnera książka spodoba się wszystkim miłośnikom historii pełnych ciekawych przygód oraz tajemnic do odkrycia. Nie pozbawiona humoru, okraszona szczyptą dreszczyku zagwarantuje młodym czytelnikom dobrą zabawę i przyjemnie spędzony czas podczas lektury. Sama dobrze się przy niej bawiłam, a przecież dawno już wyrosłam z grupy docelowej, do której skierowana jest ta pozycja. Dlatego też z czystym sumieniem – polecam.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilustracje: Marek Regner
Liczba stron: 196
ISBN: 978-83-7915-301-5
Grupa wiekowa: 8-12 lat

Skrzat2

Latające prosiaki (2) Latające prosiaki (3)
Latające prosiaki (4) Latające prosiaki (5)

1Shares