"Las Zębów i Rąk" – Carrie Ryan [recenzja, 168]

Tytuł oryginalny: The Forest of Hands and Teeth
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Data wydania: 2011
Trylogia: Las Zębów i Rąk, tom 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 348
ISBN: 978-83-61386-05-6

„Nie znamy świata poza naszą wioską, poza Lasem, za jego granicami nie ma nic.” 

Mary żyje w wiosce, w której prawa i obowiązki każdego z mieszkańców wytyczają Siostry, a nad ich przestrzeganiem czuwają Strażnicy. Osada otoczona jest wysoką siatką oddzielającą ludzi od Lasu. Wyjście poza wyznaczony teren kończy się niechybną śmiercią, bowiem w Lesie czają się Nieuświęceni. Istoty te niegdyś były ludźmi, ale po swej śmierci doświadczyli Powrotu i stali się bezrozumnymi, pozbawionymi wszelkich uczuć potworami, których nadrzędnym celem stało się zabijanie.
Z rąk Nieuświęconych zginął ojciec Mary, który dołączył do ich szeregów. Jednak matka dziewczyny cały czas żywi głęboką nadzieją, że jej małżonek któregoś dnia powróci. W wolnych chwilach karmi swą córkę nadzieją, że za Lasem istnieje inny świat, że gdzieś tam znajduje się ocean i miejsce, do którego Nieuświęceni nie dotarli.
Któregoś dnia matce Mary wydaje się, że widzi ukochanego, przez co zbliża się za blisko do siatki i zostaje zainfekowana przez jednego z Nieuświęconych. Jej los jest przesądzony – czeka ją albo szybka śmierć, albo może dołączyć z własnej woli do istot zamieszkujących Las.
Po utracie matki Mary trafia do Katedry, siedziby Siostrzeństwa. Ma zostać jedną z Sióstr. Podczas pobytu w sanktuarium dziewczyna odkrywa, że Siostry oraz Strażnicy mają swoje własne tajemnice, które głęboko skrywają przed mieszkańcami wioski. Gdyby te informacje wydostały się poza mury Katedry, życie osadników na zawsze uległoby zmianie.
Tymczasem na wioskę napadają Nieuświęceni. Siatka okalająca osadę nie wytrzymuje pod ich naporem i wiosce wybucha prawdziwy chaos. Jest to moment, w którym Mary zmuszona jest podjąć decyzje, które zaważą na dalszym życiu dziewczyny. Musi zdecydować, czy warto podążać za marzeniami, czy też być bardziej pragmatyczną w swych wyborach. Najgorsze, że będzie musiała wybrać pomiędzy prawdziwą miłością, a powinnością względem mieszkańców wioski.

„Las Zębów i Rąk” jest pierwszym tomem trylogii napisanej przez panią Carrie Ryan. Książka ta była jej debiutem literackim i od razu podbiła serca czytelników na całym świecie. Prawa wydawnicze zostały sprzedane 20 krajom, a oprócz tego powieść ta ma zostać zekranizowana. Prawa do ekranizacji „Lasu Zębów i Rąk” wykupiła wytwórnia Seven Star Pictures planująca zrobić wyjątkowo widowiskowy film, w którym w roli Mary miałaby wystąpić znana wszystkim z roli Belli w „Zmierzchu” Kristen Steward. Ciekawostką dotyczącą trylogii jest to, że każda z jej części opowiada zupełnie inną historię, którą można czytać niezależnie bez znajomości poprzednich części.

„-My już nie żyjemy. Jesteśmy otoczeni przez śmierć każdego dnia. Człapiemy sobie przez życie, tak jak oni człapią przez swoje. Było nieuniknione, że wkroczą do naszego życia, tak jak dzisiaj, że zaatakują wioskę. Nie jesteśmy już częścią cyklu życia (…)” 

Historia opisana w powieści rozgrywa się w bliżej nieokreślonej przyszłości, w świecie, który z niewyjaśnionych przyczyn uległ zagładzie. Rzeczywistość jest straszna. Martwi tak naprawdę nie umierają. Po śmierci doświadczają Powrotu. Stają się Nieuświęconymi. Odtąd przemierzają Las w poszukiwaniu żywych, których pożerają bądź zabijają, aby stali się tacy jak oni.
Mary mieszka w wiosce, która wg Siostrzeństwa jest ostatnim bastionem ludzkości w świecie opanowanym przez nieumarłych. Prawa obowiązujące w osadzie wytyczane są przez Siostry, które od pokoleń dbają o potrzeby ocalałej ludności. Nadrzędną wartością stało się poświęcenie dla dobra osady. Nie ma tu miejsca na miłość ani marzenia. Liczy się jedynie utrzymanie populacji przy życiu, przetrwanie epoki Nieuświęconych. Ten świat jest na tyle okrutny, że zmusza ludzi do zabijania ukochanych osób w obliczu zagrożenia, że staną się kolejnymi Nieuświęconymi.

Całą historię poznajemy dzięki narracji głównej bohaterki. Kolejne wydarzenia kształtują jej osobowość, sprawiają, że zmuszona jest szybciej dorosnąć. Niejednokrotnie będzie postawiona w sytuacji, gdzie dokonywane przez nią wybory będą zaważać na życiu mieszkańców wioski. Jednak każda podjęta decyzja, to kolejny ciężar rzucony na ramiona młodziutkiej dziewczyny, która w innych okolicznościach mogłaby wieść zupełnie szczęśliwe życie. Jednak świat Mary to nie bajka. To prawdziwy koszmar, w którym na każdym kroku czai się śmierć sięgająca swymi pazurami po kolejne osoby z otoczenia głównej bohaterki.

„- Obiecałam Travisowi, że nie porzucę nadziei. Obiecałam, że nie przehandluję marzeń za bezpieczeństwo.”

Kiedy dla innych mieszkańców wioski wartością nadrzędną jest poświęcenie dla dobra ogółu, Mary na pierwszym miejscu stawia marzenia. Latami słuchała opowieści matki o odległym oceanie, bezpiecznym miejscu, gdzie nie dotarli jeszcze Nieuświęceni. Tę wiarę starała się również zaszczepiać w kręgu swych przyjaciół, przekonując ich, że gdzieś tam można normalnie żyć z dala od otaczającej ich śmierci. Walka o marzenia determinuje główną bohaterkę, dodaje jej sił w pokonywaniu kolejnych przeciwności losu. Wielokrotnie po drodze dziewczyna upadnie, by znów się podnieść i z jeszcze większym uporem walczyć o swoje przekonania.

„Las Zębów i Rąk” to niesamowita opowieść, pełna mroku, ale i namiętności. Jest przepełniona bólem, ale również niesie nadzieję na lepsze jutro. Napisana lekkim piórem wciąga już od pierwszych stron i nie wypuszcza ze swych objęć aż do samego końca. Postapokaliptyczny świat jest zarówno przerażający, jak i fascynujący, a bohaterowie występujący na kartach powieści różnorodni i doprawdy ciekawi. Tak bardzo wciągnęłam się w ich życie, że nie jeden raz zapłakałam nad ich losem. Trzeba przyznać autorce, że doskonale potrafi budować atmosferę zagrożenia, gdyż nie jeden raz wstrzymywałam oddech, aby dowiedzieć się, jak w danej sytuacji poradziła sobie Mary oraz jej przyjaciele. A gdy dochodziło do nieszczęścia… Nie, nie będę pisać nic więcej. To trzeba przeczytać, żeby w pełni zrozumieć wszystkie emocje, które targały mną podczas lektury. „Las Zębów i Rąk” jest wyjątkową opowieścią, która na długo pozostanie w mej pamięci. Powinna przypaść do gustu młodzieży, ale również i starszym czytelnikom. Osobiście nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po drugi tom trylogii zatytułowany „Śmiercionośne fale”.

* wszystkie cytaty pochodzą z książki „Las Zębów i Rąk”.

Moja ocena: 6/6
Za książkę bardzo dziękuję wydawnictwu

48 komentarzy

 • asymaka 15 lutego 2013 at 13:14

  może być ciekawie…

  Reply
 • Bezimienna 15 lutego 2013 at 13:38

  Wszyscy pozytywnie oceniają tę książkę, więc chętnie przeczytam 🙂

  Reply
 • Created Eternity 15 lutego 2013 at 13:41

  Mam wielką chęć na tę pozycję 🙂

  Reply
 • Książkowa. ♥ 15 lutego 2013 at 13:41

  Nienawidzę Cię. Miałam oszczędzać pieniądze, a tą książkę muszę mieć jak najszybciej! :<

  Reply
 • Trinity 15 lutego 2013 at 14:15

  Czytałam sporo recenzji tej książki i wszystkie bez wyjątku ją chwalą, Ty widzę również… 🙂 Na Papierowym Księżycu można polegać, książki tego wydawnictwa to same perełki 🙂

  Reply
 • Carvel 15 lutego 2013 at 14:37

  Muszę mieć! Siostry kojarzą mi się z „Seksmisją” :), ale jest to przyjemne skojarzenie. Mam nadzieję, że wkrótce uda mi się ją kupić ^^

  Reply
 • DżejEr 15 lutego 2013 at 14:44

  Cóż, różne opinie czytałam na temat tej książki, ale skąłniam się raczej ku tym pozytywniejszym… mam w planach 🙂

  Reply
 • Ruczek 15 lutego 2013 at 14:52

  Czytałam i zakochałam się w niej! Książka genialna! Czytałam z zapartym tchem i od razu połknęłam tom drugi 😀 I muszę się z Tobą nie zgodzić, że każdy tom opowiada o losach niezwiązanych ze sobą postaci. Otóż bohaterka pierwszego i drugiego tomu są ze sobą związane, aczkolwiek nie wyjawię w jaki sposób 🙂 Owszem, tomy można czytać niezależnie, ale jeśli jednak czytamy je po kolei to w drugim tomie historia nie ma przed nami tajemnic, poza zamierzonymi przez autorkę. Fajnie było podążyć znajomą już ścieżką z tomu pierwszego i przypomnieć sobie zdarzenia, które wydarzyły się w danym miejscu kilka lat wcześniej 😉

  Reply
  • Ruczek 15 lutego 2013 at 14:55

   Ech. Miałam namyśli, że nie zgadzam się z ciekawostką. Zapomniałam, że jeszcze nie sięgnęłaś po tom drugi 😉

   Reply
  • Miłośniczka Książek 15 lutego 2013 at 15:18

   dokładnie, nie sięgnęłam 🙂 info o tym, że nie są ze sobą powiązane wzięłam ze strony samej autorki, która w ten sposób opowiada o trylogii 🙂

   Reply
  • Ruczek 15 lutego 2013 at 15:39

   Dziwne. Nie chcę nic zdradzić Ci z drugiego tomu, dlatego ciężko mi bronić swojego zdania, ale jak przeczytasz to sama zobaczysz 🙂 No i jak zaczęłam czytać tom trzeci (po angielsku), to również zauważyłam dość duże powiązanie z bohaterką z drugiego tomu, ale co ja tam mogę wiedzieć, skoro sama autorka twierdzi inaczej 😀

   Reply
  • Miłośniczka Książek 15 lutego 2013 at 17:17

   Wiesz? Dla świętego spokoju nieco zmieniłam to zdanie dotyczące ciekawostki 😉 Teraz niech każdy sam odkrywa, jak to jest z tymi częściami 🙂

   Reply
  • Ruczek 15 lutego 2013 at 17:21

   Nie musiałaś tego robić tylko ze względu na mnie, ale przyznam, że teraz nie mam się do czego przyczepić 😀 Z nową wersją zdania zgadzam się całkowicie :))

   Reply
  • Miłośniczka Książek 15 lutego 2013 at 21:17

   Może i po części ze względu na Ciebie 🙂 Ale wolałam i tak zmienić 🙂 I dobrze, że już nie ma do czego się przyczepić ;]

   Reply
 • Gosiarella 15 lutego 2013 at 15:42

  Mam ją na półce i teraz naprawdę bardzo chcę przeczytać 🙂

  Reply
 • prosperiusz 15 lutego 2013 at 15:53

  bardzo ciekawa fabuła, lubię takie klimaty 🙂

  Reply
 • Pati13xd 15 lutego 2013 at 16:29

  Sam tytuł przywołał u mnie dreszcza i ta okładka!!!
  Musze ją miec!
  Pozdrawiam 🙂

  Reply
 • Madame K. 15 lutego 2013 at 16:31

  Słyszałam na jej temat wiele pozytywnego. Nie moje klimaty, ale czasami sięgam po tego typu powieści, jeśli są naprawdę dobre. Taki jest warunek. Tę książkę chciałabym przeczytać, tylko jak na razie brak środków na koncie:( Zbieram na powieści Katarzyny Michalak 😉

  Reply
 • versatile 15 lutego 2013 at 16:38

  „Las zębów i rąk” już od dłuższego czasu znajduje się na mojej liście książek, które koniecznie muszę przeczytać. Jednak cały czas nie mogę nigdzie trafić na tę powieść.

  Reply
 • Panna swawolna 15 lutego 2013 at 17:00

  Bardzo lubię tę książkę. 🙂 Drugi tom był według mnie znacznie gorszy, ale pierwszy – cudo!

  Reply
 • eM 15 lutego 2013 at 17:00

  Jestem chyba jakaś dziwna. Teoretycznie, to są moje klimaty. Teoretycznie.
  Bo przeczytałam połowę tej książki i.. poległam.
  Nie wiem, nie przemawia do mnie. Może kiedyś jeszcze spróbuję się za nią zabrać 😉

  Reply
 • AnnieK 15 lutego 2013 at 17:24

  A mnie się ta książka nie spodobała, nawet nie doczytałam do końca.

  Reply
 • Layla 15 lutego 2013 at 17:25

  Wkrótce dorwę 😀 Co prawda zdania są podzielone, ale z chęcią przekonam się na własnej skórze 😀
  Recenzja wciągająca i bardzo ciekawa 😉

  Reply
 • Karla 15 lutego 2013 at 18:47

  Okładka przyciąga wzrok i po Twojej recenzji mogę stwierdzić, że idealnie oddaje ten mroczny, tajemniczy charakter powieści. Mam w palanch, jednak muszę najpierw skończyć kilka innych serii 🙂

  Reply
 • Ciarolka 15 lutego 2013 at 19:14

  Jestem w trakcie czytania tej książki, ale jakoś topornie mi to idzie (pewnie między innymi dlatego, że czytam ją w formie ebooka). Jak na razie nie jestem do niej zbyt przekonana, a Mary wciąż irytuje mnie swoim zachowaniem. Ale mam nadzieję, że mi się spodoba…:)

  Reply
 • Natalia_Lena 15 lutego 2013 at 19:54

  Bardzo, bardzo lubię pierwszy tom, jak i drugi. Oczywista oczywistość, że czekam aż wydawnictwo ujawni coś na temat premiery trzeciego tomu. Klimatem przypomina mi nieco ,,Osadę”, równie tajemniczy i dość mroczy film.
  P.S. Kristen jako Mary? O nie, nie, nie, jakoś nie mam do tej aktorki przekonania. Może nie jest arcytragiczna, ale mi nie pasuje.

  Reply
 • Blueberry 15 lutego 2013 at 21:06

  Jak ja się cieszę, że posiadam oba tomy tej serii 😀

  Reply
 • Magda 15 lutego 2013 at 22:20

  właśnie czytam i zapowiada się ciekawie 🙂

  Reply
 • Kasia J. 15 lutego 2013 at 23:18

  Książka intryguje mnie już od dłuższego czasu, ale cały czas się z nią rozmijam. Twoja wysoka ocena jednak tym bardziej przekonuje mnie,że warto po nią sięgnąć:)

  Reply
 • Polaris 16 lutego 2013 at 00:13

  Uwielbiam dystopie, więc pewnie wkrótce sięgnę po tę książkę 🙂 Mam nadzieję, że i mnie się tak spodoba!

  Reply
 • Sophie 16 lutego 2013 at 00:45

  Jeszcze nie czytałam, a czeka na półce. :3

  Reply
 • Tala 16 lutego 2013 at 10:25

  Gdy czytałam pierwsze recenzje tej książki, byłam nią zafascynowana. I to chyba był właśnie problem, bo przez to ustawiłam poprzeczka bardzo wysoko, a niestety w moim mniemaniu nie udało się jej przeskoczyć 😀 Mimo wszystko jest w niej coś co mnie zaintrygowało i spowodowało, że z chęcią sięgnę po kolejne części 😀

  Reply
 • kasandra_85 16 lutego 2013 at 11:30

  Obie części już za mną i nie mogę doczekać się trzeciego tomu:)

  Reply
 • Dosiak 16 lutego 2013 at 11:46

  Bardzo się cieszę, że w końcu zaopatrzyłam się w egzemplarz tej książki. Teraz tylko pozostaje wygospodarować wolną chwilę i zatopić się w lekturze 🙂

  Reply
 • Ewa Książkówka 16 lutego 2013 at 13:04

  Czytałam i podobała mi się aczkolwiek tak wysoko jak Ty jej nie oceniłam. 🙂

  Reply
 • hibou 16 lutego 2013 at 13:05

  Bardzo chciałabym przeczytać tę książkę 🙂

  Reply
 • MalaEmily 16 lutego 2013 at 13:12

  Oczywiście, że przeczytam, już mam na nią od jakiegoś czasu ochotę, a Ty jeszcze tak kusisz:)

  Reply
 • Martha 16 lutego 2013 at 13:36

  Kurczę, na prawdę fajnie się „zapowiada”, ale niestety nie mam gdzie znaleźć tej książki ;/ No, ale może kiedyś ją zakupię. W każdym razie wydaje się być na prawdę fajna 😉

  +dodaje do obserwowanych 😉

  Reply
 • toska82 16 lutego 2013 at 15:01

  Od bardzo dawna mam ja w planach!!!

  Reply
 • Donna 16 lutego 2013 at 15:40

  Mam ogromną ochotę na tę książkę. Tyle o niej słyszałam, że po prostu… Ciekawa i intrygująca fabuła. Szkoda tylko, że mam tyle nowości i w razie czego musiałaby poczekać.

  Reply
 • Lenalee 16 lutego 2013 at 15:48

  Jeszcze chyba żadnej książki tak nie wychwaliłam, jak właśnie „Lasu Zębów i Rąk”. Rewelacyjna powieść, a po zakończeniu byłam lekko wstrząśnięta i trochę ciężko było mi się pogodzić z tymi wszystkimi wydarzeniami, ale między innymi to właśnie zakończenie sprawiło, że tak bardzo mi się ta książka spodobała. Na półce mam 2 tom i nie mogę się doczekać, aż po niego sięgnę. Mam nadzieję, że będzie równie dobry co pierwsza część. 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 16 lutego 2013 at 16:09

   masz rację, mi również ciężko było się pogodzić z pewnymi wydarzeniami, zwłaszcza z losem osoby, która skacze w którymś momencie z platformy, by podwiązać linę przy odległej bramie… no ale cóż :/

   Reply
 • kiziamizia 16 lutego 2013 at 17:26

  Ja też ją muszę przeczytać. Muszę przyznać, że na pewno pomyślę o kupieniu jej w najbliższym czasie.

  Reply
 • zaczarowana 17 lutego 2013 at 21:41

  Mi książka również się podobała. Strasznie się wzruszyłam czytając ją, jest to po prostu piękna opowieść o walce i marzeniach.

  Reply
 • Zuzia Zuz 20 lutego 2013 at 13:59

  Świetny tekst! 🙂 Chyba serio muszę sięgnąć do tę książkę 🙂 Pozdrawiam i dodaje do obserwowanych 🙂

  Reply

Leave a Comment