Garść informacji ze świata Uniwersum Metro 2033

Już dziś na półki księgarń trafia „Mrówańcza” Rusłana Mielnikowa – trzecia w tym roku powieść w serii. Jej autor jest Rosjaninem, autorem blisko 30 powieści. Akcja Mrówańczy, jednej z lepiej ocenianych książek w serii, toczy się w Rostowie nad Donem, gdzie w nieukończonym metrze nieliczni mieszkańcy muszą stawić czoło tytułowemu zagrożeniu.

„Wrak milionowego miasta, głównego ośrodka obwodu i okręgu, bramy Kaukazu, portu pięciu mórz…” A pod nim nieukończone metro z tymi nielicznymi mieszkańcami, którzy mieli szczęście przetrwać. Szczęście? Ze zmiennym powodzeniem bronią swoich podziemnych enklaw przed agresją nowych gospodarzy zniszczonego świata. Ale oto nadciąga zagrożenie, które zmusza do ucieczki panoszące się na powierzchni stwory, a mieszkańców metra sama jego nazwa przyprawia o dreszcze i rodzi nocne koszmary. Czy to już ostateczny kres ludzi? Czy jest jeszcze jakaś nadzieja? Autor straszy, ale i oczarowuje.

Ściana płomieni dokonała tego, z czym nie poradził sobie niedokończony kamienny mur – ogromne, szybko rozpalone ognisko skutecznie odcięło mutanty od ludzi. I stało się tak dlatego, że ktoś nie bał się jednym ruchem palca wznieść ścianę ognia i stać się jej częścią. Ktoś spłonął żywcem, dając innym szansę na ocalenie. Choćby maleńką, ale jednak.

„Kiedy pierwszy raz usłyszałem tytuł „Mrówańcza”, zapytałem, pewnie podobnie jak i Wy: Co?! A potem przeczytałem książkę i nie miałem żadnych wątpliwości. Dlatego że mimo dziwnego tytułu to mocna i sugestywna powieść. Z pewnością jedna z najlepszych w „Uniwersum Metra 2033”. Niepodobna do innych. Pasjonująca, a do tego mroczna i liryczna”.
Dmitry Glukhovsky

Premiera Mrówańczy to dopiero początek atrakcji czekających Czytelników Uniwersum Metra 2033 w październiku. Nadchodzące 18. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie będą okazją do spotkania z Pawłem Majką, autorem „Dzielnicy obiecanej”, pierwszej polskiej powieści w serii Uniwersum Metra 2033. Będzie on na Was czekał na stoisku Świata Książki w sobotę 25 października między 17.00 a 17.50.

Dwie dekady po Pożodze, globalnej zagładzie atomowej. Gatunek homo sapiens na powrót został sprowadzony do roli jednego z konkurentów w grze o przetrwanie. Zmieniło się wszystko. Tylko ludzie pozostali tacy, jak dawniej.
Nowa Huta. Zaprojektowane i zbudowane od podstaw robotnicze miasto. XVIII dzielnica Krakowa. To tu, w podziemnych schronach, mieszkają ci, którzy przetrwali nuklearną apokalipsę. Każdy dzień oznacza dla nich walkę, każdy miesiąc przynosi nowe zagrożenia. Wśród strzępów cywilizacji przeżycie kolejnego roku zakrawa na cud.
Zdradzeni i zmuszeni do ucieczki mieszkańcy Nowej Huty wyruszają na poszukiwanie mitycznego raju – Kombinatu. Nie wiedzą jeszcze, że z niedostępnego dla nich centrum Krakowa nadciąga przerażająca horda, która odmieni znany im świat.
Jednak to śmiertelne niebezpieczeństwo okaże się tylko tłem dla piekła, które ludzie niezmiennie gotują sobie sami nawzajem.

Jeśli kogoś zainteresował powyższy opis fabuły, a nie wie, czy warto sięgnąć po książkę, zachęcam do zapoznania się z moją recenzją 🙂

Tradycyjnie już w listopadzie ekipa Uniwersum Metra 2033 przygotuje swoje postapokaliptyczne stoisko na Festiwalu Fantastyki Falkon w Lublinie. Będziemy tam obecni od piątku do niedzieli (7–9 listopada). W sobotę gościem Falkonu będzie Paweł Majka. Oprócz częstej obecności na naszym stoisku organizatorzy zaplanowali o godz. 12.00 spotkanie autorskie w Sali Konferencyjnej, a następnie dyżur autorski w VIP Corner, gdzie p. Paweł będzie do dyspozycji Czytelników.

8 komentarzy

 • Upadły czy Anioł 22 października 2014 at 13:20

  Jakoś nie ciągnie mnie do tej serii 🙁

  Reply
  • Sylwia Węgielewska 29 października 2014 at 09:50

   Rozumiem 🙂 Tylko po co ta smutna mina na końcu? Przecież nic się nie stało 🙂 Każdy lubi coś innego 🙂

   Reply
 • Kiti 22 października 2014 at 14:24

  Nie czytałam nic z tej serii, ale ta najnowsza pozycja Rosjanina zapowiada się ciekawie.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska 29 października 2014 at 09:50

   Tak, „Mrówańcza” wygląda obiecująco. Ma do mnie dotrzeć. Nie mogę się doczekać lektury 😀

   Reply
 • Mama AsiaLM 22 października 2014 at 15:47

  Twoja recenzja mnie zaciekawiła, jednak mimo wszystko nie gustuję w tym gatunku.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska 29 października 2014 at 09:51

   Rozumiem 🙂 U mnie fantastyka, a zwłaszcza historie postapokaliptyczne, to to, po co najczęściej sięgam 🙂

   Reply
 • Karolina W. 24 października 2014 at 18:50

  Niedawno wypożyczyłam Metro 2033, ale autorstwa Dmitra Glukhovsky. Jestem ciekawa tej pozycji. W końcu muszę zacząć ją czytać.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska 24 października 2014 at 18:51

   Od tej pozycji powinno się rozpocząć przygodę z Metrem jako takim 🙂 Bo to właśnie na podstawie TEJ powieści, TEGO autora powstał cały projekt Uniwersum Metro 2033 🙂 Przyjemnej lektury!

   Reply

Leave a Comment