„Jak pokonać czarownice?” – C. Leblanc, R. Garrigue (recenzja 562)

Dzieci są bardzo wrażliwe i mają niezwykle bujną wyobraźnię. Dlatego też często bywa tak, że po lekturze książeczek, albo też po obejrzeniu bajki odczuwają strach, a nawet paniczny lęk przed stworami, które w nich występowały. A mogą to być pająki o włochatych łapkach cichutko plotące swe sieci w rogu ściany. Straszliwe potwory czające się w ciemnej szafie bądź pod dziecięcym łóżkiem. Wampiry poruszające się nocą pod postacią nietoperzy. Duchy wędrujące korytarzami, podzwaniające łańcuchami. Czarownice z długimi nosami i w spiczastych kapeluszach latające na miotłach… Nocnych strachów jest naprawdę wiele. W jaki więc sposób możemy pomóc dzieciom zrozumieć, że tak naprawdę nie mają się czego bać? Najlepiej zrobić to poprzez zabawę! I tu z pomocą przychodzi seria książeczek autorstwa Catherine Leblanc i Rolanda Garrigue pt „Strachy na lachy”, która w bardzo przystępny i zabawny sposób pokazuje dziecku, jak może ono poradzić sobie ze swoimi lękami.

Do wspomnianej wyżej serii należy np książka pt „Jak pokonać czarownice?”. Zawiera ona szereg cennych wskazówek dotyczących czarownic oraz rad, jak można sobie z nimi poradzić. Dziecko znajdzie tu odpowiedzi na następujące pytania: jak wyglądają czarownice i w jaki sposób można je rozpoznać? Co należy zrobić, gdy się do nas zbliżają? Jak poradzić sobie z przebiegłymi czarownicami? Co zrobić, gdy rzucają na nas czary? Jak zdemaskować czarownicę przebraną za księżniczkę? A także w jaki sposób ostatecznie je pokonać wykorzystując do tego fakt, że właśnie wzięły udział w sabacie?

Jestem zachwycona wydaniem tej książki. Ma duży format i twardą okładkę, która zapewni jej większą trwałość. Nie ma tu dużo treści, dzięki czemu podczas wspólnej lektury dziecko nie poczuje znużenia i bez problemu wytrwa do końca czytanej książeczki. Litery są dość duże, co pozwoli nieco starszym dzieciom poćwiczyć samodzielne czytanie. Jednak tym, co najbardziej spodobało mi się w tej książce, to zamieszczone na jej stronicach ilustracje. Są duże, kolorowe, szczegółowe, ale przede wszystkim bardzo zabawne. Nie tylko idealnie współgrają z czytanym tekstem, ale też bawią oraz pobudzają wyobraźnię dziecka. I mimo tego, że znajdziemy w środku naprawdę sporo czarownic o groźnych minach, to są one namalowane tak, że z pewnością nikogo nie przestraszą.

„Jak pokonać czarownice?” to świetna książka, która powinna trafić w ręce każdego małego dziecka. Nie tylko dostarcza wiele radości, ale też pomaga zwalczyć dziecku strach przed czarownicami. Po lekturze tej książeczki, dzieci, na widok garbatych wiedźm z długimi nosami i spiczastymi kapeluszami, zamiast odczuwać przed nimi lęk będą się po prostu śmiały. Gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Comment ratatiner les sorcieres?
Tłumaczenie: Marta Toruńska
Wydawnictwo: Wilga / Grupa Wydawnicza Foksal
Rok wydania: 2014
Seria: Strachy  na lachy
Oprawa: twarda
Liczba stron: 28
ISBN: 978-83-280-1192-2
Grupa wiekowa: 4+

Jak się dobrze przyjrzycie, to na poniższym zdjęciu chłopiec korzysta z omawianej dziś książki, aby poradzić sobie z czarownicą 😀

1Shares