„Dzień z życia Czu” – Neil Gaiman

Z pewnością każdy z was choć raz słyszał o Neilu Gaimanie, angielskim pisarzu, scenarzyście i redaktorze, autorze wielu powieści, opowiadań czy komiksów z gatunku fantasy, science-fiction i grozy, w którego dorobku literackim znalazły się m.in takie bestsellery jak „Koralina”, „Gwiezdny pył”, „Nigdziebądź” czy „Ocean na końcu drogi”. A czy wiedzieliście, że zaczął on pisać… dla małych dzieci?

„Dzień z życia Czu” jest właśnie pierwszym jego dziełem skierowanym do najmłodszych czytelników, do napisania którego zainspirował autora jego pobyt w Pekinie oraz zasłyszane tam opinie na temat jego twórczości.

Główną bohaterką książeczki jest malutka panda o imieniu Czu. Choć zwierzątko to jest niewielkich rozmiarów, kiedy kicha, potrafi sprawić, że zaczynają dziać się różne, czasami wręcz niesłychane rzeczy. Doskonale zdają sobie z tego sprawę jej rodzice, którzy na każdym kroku starają się temu zapobiec.

Nie da się jednak przewidzieć wszystkiego. Czasami wystarczy bowiem chwila nieuwagi… i już sytuacja wymyka się spod naszej kontroli. I właśnie tak dzieje się pewnego dnia.

Nie w bibliotece, do której panda wybrała się wraz ze swoją mamą.

Dzień z życia Czu (4)

Nie podczas obiadu w barze, na który Czu poszła razem z tatą.

Dzień z życia Czu (5)

Dopiero w cyrku, do którego wybrali się całą rodziną. Zaabsorbowani tym, co działo się na cyrkowej arenie, rodzice nie zwracają uwagi na to, co Czu do nich mówi. A ona próbuje ich tylko ostrzec, że za chwilę będzie kichać.

Dzień z życia Czu (3)

To, co się wówczas dzieje… Nie, nie zdradzę wam tego!  Jeśli chcecie się dowiedzieć, co wydarzyło się tuż po tym, jak Czu kichnęła, musicie sięgnąć po książkę.

Spytacie: czy aby na pewno warto to zrobić? Pewnie że tak! To nie tylko pięknie wydana książka – w twardej oprawie, z ciekawymi, przykuwającymi uwagę ilustracjami autorstwa Adama Rexa – ale też, choć niedługa, bardzo mądra opowieść o tym, że każdy, dosłownie każdy z nas, choćby był zupełnie mały, jest w stanie wpływać na otaczający go świat. Dlatego też warto sięgnąć po tę książeczkę i zapoznać z nią swoje dziecko, które dzięki małej Czu zrozumie, że i w nim drzemie ogromny potencjał, że i ono w swoim życiu będzie w stanie wiele dokonać.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Chu’s Day
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: JUPI!
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Ilustracje: Adam Rex
Liczba stron: 36
ISBN: 978-83-64297-77-9
Grupa wiekowa: 0+

Książka dostępna w

platon24

1Shares