„Za zamkniętymi drzwiami” – B.A. Paris

Powieść „Za zamkniętymi drzwiami” autorstwa B.A. Paris, finalistki Goodreads Choice Awards 2016 w dwóch kategoriach: Debiut Literacki oraz Najlepszy Thriller 2016 roku, stała się już światowym bestsellerem, który wywołał sensację na międzynarodowym rynku wydawniczym. W samych Stanach rozeszło się już ponad 750 tysięcy egzemplarzy tej książki, zaś prawa do jej publikacji sprzedano do 33 krajów. Planowana jest też ekranizacja opowiedzianej w niej historii.

A o czym ona opowiada?

O Grace Angel, która wydaje się być kobietą, z którą chciałoby się zamienić miejscami. Ma wszystko to, czego większość z nas pragnie: przepiękny dom oraz idealnego męża – przystojnego, czarującego, szarmanckiego, zabawnego, inteligentnego, który zdaje się nie widzieć świata poza swoją żoną. Tworzą piękną parę, gdzie ona – tam i on. Są po prostu nierozłączni, jak te papużki, które bez siebie żyć nie potrafią.

Dlaczego więc Grace marzy o tym, by jej życie było równie proste i niewinne jak wówczas, kiedy była sama i opiekowała się swoją młodszą siostrą Millie? I czemu tak panicznie boi się dnia, w którym ta zamieszka razem z nimi pod jednym dachem? Jaką tajemnicę skrywa czerwony pokój, z którego Jack jest tak bardzo dumny? Co tak naprawdę dzieje się za drzwiami domu w Spring Eaton…?

Śledząc losy Grace – naprzemiennie z dwóch perspektyw czasowych: KIEDYŚ i TERAZ – krok po kroku odkrywamy prawdę na temat jej małżeństwa, męża i tego, co doprowadziło ją do sytuacji, w której obecnie się znalazła. Przekonujemy się, jak zwodnicze mogą być pozory i jak bardzo straszne jest to, kiedy człowiek staje się całkowicie uzależniony od innego człowieka, nawet w kwestii zaspokajania podstawowych potrzeb.

Historia Grace wciągnęła mnie bez reszty. Początkowo zastanawiałam się, jak mogła pozwolić na to, co ją spotkało. Uważałam ją za kobietę słabą, bez wyobraźni i woli walki. Jednakże w miarę postępu lektury – poznawania bliżej Jacka: jego przebiegłości, dwulicowości, okrutnego charakteru i zwyrodniałości, a także wypadków poprzedzających obecną sytuację głównej bohaterki – wziąwszy pod uwagę wszystko to, czego się dowiedziałam, spojrzałam na nią zupełnie inaczej. Własny mąż – człowiek, którego pokochała z całego serca i z którym pragnęła spędzić resztę życia – z dnia na dzień stworzył dla niej chory świat, w którym dojmującym uczuciem stał się… strach. A nic nie pozbawia człowieka sił równie skutecznie jak on.

Tym, co tak naprawdę przeraża w tej powieści, jest nie tyle sama historia Grace, ile świadomość, że coś takiego spotkać może każdą z nas. Nigdy bowiem do końca nie można być pewnym drugiego człowieka. Pozory potrafią być mylące i łatwo przesłonią nam prawdziwy obraz rzeczywistości. A kiedy już opadną maski i na jaw wyjdzie prawdziwe oblicze, może się nagle okazać, że na ucieczkę jest już za późno…

Jak zatem zakończy się historia Grace? Sięgnijcie po „Za zamkniętymi drzwiami” i przekonajcie się sami, bo… naprawdę warto.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Behind Closed Door
Tłumaczenie: Janusz Ochab
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-7985-938-2

Książka do kupienia na stronie księgarni internetowej

9 komentarzy

 • Upadły czy Anioł 21 maja 2017 at 13:40

  Zainteresowała,ś mnie tą książką 🙂

  Reply
 • Marionetka Literacka 21 maja 2017 at 22:44

  Miałam okazję kupić tą książkę ostatnio jak byłam w księgarni, jednak skusiły mnie dwie inne pozycje książkowe i szczerze mówiąc, gdybym miała jeszcze raz kupować książki, to skusiłabym się własnie na tą i jedną z tych co kupiłam sobie wtedy. Jednego wyboru żałuję, a bardzo miła pani z księgarni polecała mi własnie „Za zamkniętymi drzwiami”. 🙂

  Reply
  • Sylwia Węgielewska 22 maja 2017 at 18:49

   Czyli następnym razem nie będziesz już się zastanawiała, czy warto ją wziąć ^_^

   Reply
 • Półka na książki 22 maja 2017 at 18:11

  Nasłuchałam się mnóstwo dobrego o tej książce i cóż, aż nie mogę się doczekać momentu, w którym w końcu po nią sięgnę 😉

  Pozdrawiam serdecznie,
  Paulina

  Reply
  • Sylwia Węgielewska 22 maja 2017 at 18:51

   A już ją masz? Czy dopiero w planach zakupowych/wypożyczeniowych ? 🙂

   Reply
 • AnnRK 22 maja 2017 at 21:27

  Oooo… Brzmi to MEGA zachęcająco.

  Reply
 • zaczytanywksiazkach 28 maja 2017 at 10:40

  Zapowiada się kawał dobrej literatury. Muszę sięgnąć po tę książkę! 😀

  Reply

Leave a Comment