„Rośliny kwitnące” – czyli czy da się wiernie oddać piękno natury

Rzadko się zdarza, żebym od samego początku swojej recenzji chwaliła jakąś pozycję i z miejsca polecała ją Waszej uwadze. Przeważnie staram się wpierw powiedzieć o danym produkcie coś więcej, przybliżyć go Wam opowiadając o zaletach i wadach, a dopiero na końcu, w podsumowaniu, określam swoje stanowisko – czy jestem na tak, czy wręcz przeciwnie. Jednakże w przypadku „Roślin kwitnących” już teraz powiem Wam jedno – jeśli lubicie kolorować lub malować, zależy Wam na wysokiej jakości produktu, a do tego jesteście miłośnikami natury, czym prędzej sięgnijcie po tę pozycję, bo jest naprawdę niesamowita.

Na blisko 100 stronach znajdziecie ponad 40 pięknych ilustracji wraz z planszami do kolorowania. Przedstawiają one rośliny mrozoodporne wraz z ich czarno-białymi litografiami. Grafiki te pochodzą z archiwów „Curtis’s Botanical Magazine”, najdłużej wydawanego czasopisma z kolorowymi ilustracjami na świecie. Każda z plansz sporządzona została przez Waltera Hooda Fitcha (1817-1892), popularnego i rozchwytywanego ilustratora specjalizującego się w botanice. Zarówno sylwetka Fitcha jak i historia czasopisma zostały nam przybliżone w krótkim wstępie do książki.

Wszystkie ilustracje bazują na obrazach z natury, zatem przystępując do kolorowania czy też malowania farbami poszczególnych grafik możecie pokusić się o próbę własnoręcznego oddania piękna natury.

Sama spróbowałam, z użyciem kredek Faber Castell oraz Koh-i-noor, wiernie pokolorować ilustrację przedstawiającą gatunek Meconopsis nipalensis. Na początku obawiałam się nieco, czy te odgórnie zacieniowane fragmenty w grafice nie popsują końcowego efektu, ale na szczęście tak się nie stało. Wręcz przeciwnie – są bardzo pomocne podczas wypełniania wzoru kolorem. Stanowią podpowiedź, gdzie powinno być jaśniej, a gdzie ciemniej. Zadowolona jestem, i to bardzo, z jakości papieru, który bardzo dobrze przyjmował kolor (bez widocznych białych miejsc), nie odkształcał się podczas dociskania kredek, ani nie powodował ich rozmazywania przy nieumyślnym przejechaniu dłonią po obrazku.

Na koniec pozwolę Wam jeszcze rzucić okiem na kilka przykładowych ilustracji pochodzących z „Roślin kwitnących”. Kliknięcie w obrazek powiększy go.

Moja ocena: 6/6

Tytuł oryginalny: The Kew Gardens. Flowering Plants Colouring Book
Tłumaczenie: Ewa Helińska
Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2015
Oprawa: miękka
Ilustracje: Walter Hood Fotch
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7731-214-8

1Shares