Recenzja: „Dlaczego? Dlatego! Zagadkowe zwierzęta” – Wojtek Łuszczykiewicz

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego zawsze w nocy strach ma tak wielkie oczy? Albo też czemu wszyscy, poza nietoperzami, śpią do góry nogami? I jak to się dzieje, że księżyc jest raz gruby, a innym razem chudy? A może ciekawi was, dlaczego wisienki rosną parami? Na te i wiele innych zagadek odpowiedzi znajdziecie w dość niepozornej książeczce autorstwa wokalisty, gitarzysty, kompozytora, autora tekstów piosenek oraz dziennikarza, prywatnie ojca dwóch dziewczynek, Wojciecha Łuszczykiewicza „Dlaczego? Dlatego! Zagadkowe zwierzęta”.

Książeczka ta to zbiór wielu niedługich, pisanych wierszem, zabawnych historyjek ze świata zwierząt, z których wasze maluchy zaczerpną wielu interesujących informacji o ich życiu, zwyczajach oraz… tajemnicach. Dowiedzą się m.in dlaczego różę ciągle boli głowa, czemu podczas deszczu nisko latają jaskółki i po co goryl próbuje chodzić na dwóch łapach, kiedy pozostałe zwierzęta chodzą na czterech. Przy okazji czytania wierszyków od razu widać, że autor nie tylko lubi bawić się słowem, ale też odwołuje się m.in do znanych dorosłym osobom związków międzywyrazowych.

Na stronicach książeczki znalazły się duże, wyraźne, kolorowe ilustracje autorstwa Piotra Wadowskiego, które bardzo dobrze, często z humorem oddają wszystko to, o czym w danym momencie czytamy. Użyta czcionka jest odpowiednio duża, by dzieci mogły podjąć próbę samodzielnego czytania. Twarda, kolorowa, ciekawie zaprojektowana okładka nie tylko dodaje całości walorów estetycznych, ale też zapewni książce dłuższą żywotność.

Książeczka ta to idealna propozycja dla wszystkich małych czytelników zainteresowanych światem zwierząt. Z powodzeniem wykorzystać ją można do wspólnej zabawy z rodzicami bądź starszym rodzeństwem, którzy zadawać będą dziecku pytania, by potem wspólnie próbować odnaleźć na nie odpowiedzi i sprawdzić, czy zgodne są z tymi, które zawarto w książeczce, a które wg słów samego autora, stanowią najszczerszą prawdę.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Muza SA
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Ilustracje: Piotr Wadowski
Liczba stron: 40
ISBN: 978-83-7758-925-0

4 komentarze

 • Martyna i Paulina Kwiatkowskie Kwiecień 14, 2015 at 16:21

  Nie wiem, dlaczego, ale wydawało mi się, że ta książka jest obszerniejsza. Bardzo fajnie wygląda wewnątrz. Może w przyszłości zakupię.
  M.

  Reply
  • Sylwia Węgielewska Kwiecień 16, 2015 at 10:31

   Też tak myślałam 🙂 Jak do mnie przywędrowała, to aż mi się wierzyć nie chciało, że to takie niepozorne 😀

   Reply
 • Natalia Kwiecień 16, 2015 at 09:53

  Odkąd zobaczyłam ją w empiku, to bylam jej zawartości ciekawa…
  A teraz, po Twojej recenzji, chcę ją mieć jeszcze bardziej 😉

  Reply

Leave a Comment