Recenzja: „Chłopcy 2. Bangarang” – Jakub Ćwiek

Zagubieni Chłopcy na czele z Dzwoneczkiem powracają i to w wielkim stylu! Jeśli myśleliście, że w poprzednim tomie sporo się działo, to przygotujcie się na jeszcze większą dawkę emocji, śmiechu i zabawy podczas lektury „Chłopców 2. Bangarang”.

Muszę was jednak ostrzec – nie tylko znajdziecie tu dowód na to, że Chłopcy potrafią nieźle namieszać i narozrabiać, po prostu dać czadu (choć to i tak za mało powiedziane), ale też chwilami zrobi się naprawdę nieprzyjemnie, a nawet… dziwnie – zwłaszcza na sam koniec, kiedy zastanawiać się będziecie: co teraz będzie? Jak dalej potoczą się losy Kędziora, Stalówki i reszty członków tego nietypowego motocyklowego gangu, który na opak jest z większością zasad i reguł obowiązujących pozostałe tego typu grupy.

Zanim jednak dotrzecie do ostatniej strony powieści, kiedy to zbierać będziecie szczękę z podłogi, wpierw weźmiecie udział w Zjeździe, który ma być największym i najhuczniejszym tego typu wydarzeniem ze wszystkich, które dotąd organizowano. A że jego animatorem ma być Kędzior, pewni możecie być jednego – będzie się działo! Wraz z Chłopcami doznacie zdrady tam, gdzie się jej najmniej spodziewaliście oraz będziecie świadkami tego, że niekiedy trzeba szybko i niestety boleśnie dorosnąć. Podążycie kocimi ścieżkami, by zgłębić psychikę Pana Propera. Wybierzecie się na autorskie spotkanie i przy okazji usłyszycie o pewnych krwiożerczych dziwkach będących z kolei początkiem opowieści o czymś, co kiedyś zrobił Piotruś Pan…

A to zaledwie część tego, co czeka na was na kartach powieści Jakuba Ćwieka!

Oprócz wszechobecnego humoru, świetnych dialogów, w których nie brak ostrzejszego języka oraz odpowiedniej dawki wulgaryzmów – tak typowych dla rasowych motocyklistów, palety wielobarwnych postaci, z których jedna zachwyca bardziej od drugiej, w powieści nie zabrakło znaków naszych czasów – korupcji, machlojek, intryg i wyzyskiwania słabszych, a także rozważań na temat dojrzewania i dorosłości jako takiej. Historia ta łączy w sobie brutalną rzeczywistość z magią znaną nam z bajek. Całość zaś tworzy tak zgrabny twór, że po przeczytaniu książki w głowie świta tylko jedna myśl – chcę więcej! Nie wystarcza to, że do wydania drugiego dołączono bonusowe opowiadanie „Łaski bez” oraz dodatki w postaci wierszyka (nie tylko dla Chłopców), piosenki (związanej z Drogą i wolnością) oraz opisu reguł jednej z ulubionych gier sportowych naszych bohaterów. Chce się natychmiast sięgnąć po kontynuację, zwłaszcza, że jak wspomniałam prędzej, zakończenie pozostawia nas z szeroko otwartym dziobem i oczami niczym spodki.

A więc w Drogę i Bangarang!

Moja ocena: 5/6

Chłopcy. 2 Bangarang [Jakub Ćwiek]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 2015, wyd. II
Seria: Chłopcy, tom 2
Oprawa: miękka
Ilustracje: Iwo Strzelecki
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-7924-368-6

1Shares