Ponadczasowa klasyka literatury dziecięcej

Mam dziś dla Was zapowiedź nowej serii książek dla młodszych czytelników. Nosi ona tytuł „Prosiaczek Fryderyk”, a jej autorem jest Walter R. Brooks (znany m.in jako autor opowiadania, na podstawie którego powstał serial komediowy „Koń, który mówi”). Seria ta powszechnie uznawana jest jako amerykański odpowiednik znanego wszystkim Kubusia Puchatka.
Już 17 kwietnia nakładem wydawnictwa Jaguar do księgarń trafią dwie pierwsze części serii – „Prosiaczek Fryderyk i dzięcioły” oraz „Wakacje Fryderyka”.

 O czym opowiadają książeczki?

„Fryderyk – najmniejsza i najmądrzejsza świnka na farmie państwa Beanów, to główny bohater wielotomowego cyklu Waltera R.Brooksa. Jest nieco leniwy, ale odważny i obdarzony wielkim sercem. Fryderyk jest wielbicielem literatury, detektywem, redaktorem gazety, a nawet pilotem. Wraz z przyjaciółmi prosiaczek realizuje kolejne projekty, wyprawia się na wakacje, zakłada bank, prowadzi gazetę i ustanawia Pierwszą Republikę Zwierzęcą. Na farmie mieszkają również inne zwierzęta. Kot prózny do granic absurdu, kogut doprowadzający Fryderyka do rozpaczy, krowy prowadzące długie dyskusje czy podstępny gang szczurów.”
 

Serię cechuje spora dawka humoru. Opowiada o tym, co w życiu najważniejsze – przyjaźni, odpowiedzialności, odwadze oraz szczerości. Mimo tego, iż seria zbierała pozytywne recenzje, na długie lata zniknęła z księgarń. Jednakże naciski fanów kochających przygody mądrego Fryderyka sprawiły, że postanowiono na nowo wydać całą serię. Została ona jednak odpowiednio uwspółcześniona przez córkę autora, aby była bardziej przystępna w obecnych czasach. Ważne jest jednak to, że nadal zachowuje ona oryginalny charakter dzieła dzięki doskonałemu tłumaczeniu pana Stanisława Kroszczyńskiego.

Osobiście nie mogę doczekać się pierwszych tomów serii o Fryderyku. Jestem jej bardzo ciekawa. Kubusia Puchatka zawsze lubiłam i do dziś nie przeszła mi miłość do tego pluszaka oraz jego przyjaciół ze Stumilowego lasu. Jeśli prosiaczek Fryderyk uważany jest jako jego odpowiednik, to z chęcią się z nim zapoznam. Na całe szczęście długo czekać na to nie będę musiała, bo jak wspominałam wyżej premiera pierwszych dwóch części już 17 kwietnia 2013 roku.
 
  

7 komentarzy

 • Dosiak 11 kwietnia 2013 at 11:44

  Nie słyszałam o tej serii nigdy, ale wygląda na to, że warto jej się przyjrzeć 🙂

  Reply
 • Recenzje Kiti 11 kwietnia 2013 at 12:49

  Czekam z niecierpliwością:)

  Reply
 • Alice 11 kwietnia 2013 at 14:54

  zapowiada sie intersujaco.

  Reply
 • BlueRose 11 kwietnia 2013 at 17:18

  W sam raz dla młodszych czytelników.

  Reply
 • Leger 11 kwietnia 2013 at 19:43

  Nigdy o niej nie słyszałem, ale wydaje się być naprawdę super lekturą!

  Reply
 • ejotek 11 kwietnia 2013 at 21:02

  nie słyszałam o takiej serii, ale fajnie że jest jakaś alternatywa dla Kubusia… nie żebym go nie lubiła, ale konkurencja jest dobra 🙂

  Reply
 • Marta 12 kwietnia 2013 at 07:59

  zapowiada się fajna seria 🙂

  Reply

Leave a Comment