„Nic nie szkodzi! Czyli to się może zdarzyć każdemu” – Nele Moost (recenzja 448)

Tytuł oryginalny: Moch ja nix! Oder Das kann jedem mal passieren
Tłumaczenie: Ewa Piotrowski
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2014
Seria: Mały Kruk
Oprawa: miękka
Ilustracje: Annet Rudolph
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-7915-009-0
Grupa wiekowa: 4-7 lat

decorative

Czy zdarzyło Wam się kiedyś coś takiego, że chcąc komuś pomóc wyrządziliście więcej złego niż dobrego? I że mimo dobrych chęci nic Wam się nie udawało? Jestem pewna, że tak. To samo przydarzyło się misiowi Edziowi, jednemu z bohaterów książeczki „Nic nie szkodzi! Czyli to się może zdarzyć każdemu” autorstwa Nele Moost. Biednego niedźwiadka prześladował prawdziwy pech. Jego przyjaciele – pani sowa, jeżyk, borsuk i wiewiórka zamierzali wystawić sztukę teatralną dla mieszkańców lasu. Edzio również chciał wziąć udział w przedstawieniu, dlatego też postanowił pokazać im parę sztuczek na jego trójkołowym rowerku. Każdy trik wychodził mu bezbłędnie, a jego przyjaciele byli pod wielkim wrażeniem jego akrobatycznych zdolności. I wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że w pewnym momencie stracił równowagę i wjechał rowerkiem w poustawiane krzesełka niszcząc jedno z nich. Od tej chwili pech go prześladował. Próbując naprawić szkodę zamiast w deseczkę uderzył młotkiem w dzbanek miodu. A ten… strasznie wychlapał kurtynę na scenie. Pędząc z wiaderkami wody, aby zmyć plamy, potknął się o skrzynkę z narzędziami i doszczętnie zalał kurtynę, kostiumy i wiszące ozdobne lampiony. Próbował posprzątać, ale wówczas zderzył się z nadjeżdżającą na deskorolce owieczką, co skończyło się zniszczeniem całej sceny. Czy w obliczu tych nieszczęśliwych wypadków przedstawienie ma jeszcze szansę się odbyć? 

Historia opowiedziana w książeczce udowadnia dziecku, że tak naprawdę nikt z nas nie jest idealny. Każdemu może powinąć się noga i coś pójść nie tak, jak byśmy tego chcieli. Wypadki przecież chodzą po ludziach. Pokazuje również, jak wiele przykrości można komuś sprawić wyśmiewając się z jego nieporadności. Zamiast szydzić i wyzywać powinno się po prostu pomóc. 

W książce znajdują się piękne, szczegółowe i niezwykle kolorowe ilustracje autorstwa Annet Rudolph, które mocno oddziaływać będą na wyobraźnię każdego dziecka. Dzięki temu, że historia jest niedługa i napisana w bardzo prosty, przystępny sposób, w sam raz nadawać się będzie dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Gorąco polecam zarówno tę książeczkę, jak i wszystkie pozostałe wchodzące w skład serii Mały Kruk. Każda z nich stanowić będzie idealny prezent dla Waszego dziecka. Nie tylko dostarczy mu rozrywki, ale również nauczy wielu pożytecznych rzeczy. A przecież nam, rodzicom, zależy na tym najbardziej, prawda?

Moja ocena: 5/6

Skrzat2

 

Zdjęcia powstały przy użyciu aparatu Nikon 1 J3 dzięki uprzejmości Nikon Polska.

Nikon-logo

9 komentarzy

 • Gąska 9 kwietnia 2014 at 10:32

  Ach szkoda, że moja chrześnica jest już za duża na taką książeczkę. Chętnie jej kupuję różne książki 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 20:54

   Ponoć nigdy nie jest się za starym na bajki – spójrz chociażby na mnie 😉

   Reply
 • Alicja 9 kwietnia 2014 at 10:44

  Podoba mi się ta seria, muszę zakupić jakiemuś dzieciaczkowi z rodziny i sama przy okazji przeczytać 😉

  Reply
  • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 20:54

   Fajna jest. Bardzo przyjemna w odbiorze oraz miła dla oka 🙂

   Reply
 • Kiti 9 kwietnia 2014 at 22:35

  Ależ Ty kusisz tą serią:) Ale sukcesywnie:)

  Reply
  • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 20:53

   Ha! Staram się jak mogę 😉

   Reply
 • miqaisonfire 9 kwietnia 2014 at 22:54

  Niestety tym razem książeczka nie jest dla mnie, nie mam też na razie nikogo, kogo mogłabym nią obdarzyć.

  Reply
  • Miłośniczka Książek 12 kwietnia 2014 at 20:53

   Ta młodość 🙂 Ale to chociaż zapamiętaj serię na przyszłość 😉

   Reply
 • magdalenardo 14 kwietnia 2014 at 01:23

  Myślałam, że w każdej części kruk jest głównym bohaterem, ale to nawet lepiej, że w niektórych tytułach, ktoś inny „gra pierwsze skrzypce”.
  To dla dzieci dodatkowa informacja, że każdy z nas ma jakieś wady, jakieś problemy i inne potrzeby (bo w poprzednich prezentowanych przez Ciebie częściach to Skarpetka miał jakieś wady, czy problemy).

  Reply

Leave a Comment