„Listonosz KOT. Podejrzana przesyłka” – Mariusz Niemycki [recenzja 357]

  • Listonosz Kot. Podejrzana przesyłka
  • Wydawnictwo: Skrzat
  • Rok wydania: 2013
  • Seria: Listonosz KOT
  • Ilustracje: Kazimierz Wasilewski
  • Oprawa: miękka szyta
  • Liczba stron: 16
  • ISBN: 978-83-7437-981-6
  • ISBN SERII: 978-83-7437-980-9
  • Grupa wiekowa: 4-7 lat

 

Mariusz Niemycki jest autorem kilkudziesięciu książek i książeczek dla dzieci oraz młodzieży. Za swą twórczość został doceniony i nagrodzony, m. in wyróżniono go w ramach Nagrody Literackiej im Kornela Makuszyńskiego (2004) oraz w ramach II Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Wydawnictwa TELBIT (2008) za powieść dla młodzieży „Zośka Brat”. Razem z córką miałyśmy okazję zapoznać się prędzej z jedną z jego książek – „Wymiar Pe, czyli świat według Lusi”, która to bardzo spodobała się mojemu dziecku. Tym razem w nasze ręce trafiła książeczka z nowej serii opowiadającej o przygodach listonosza Kota pt „Podejrzana przesyłka”. 

Listonosz Kot pracuje na Poczcie Leśnej. Codziennie rano podjeżdża do pracy służbowym niebieskim rowerem, do kierownicy którego przyczepiona jest żółta trąbka, a do bagażnika czerwona pocztowa chorągiewka. Jak co dzień listonosz Kot zjawił się na kilka minut przed rozpoczęciem swojej zmiany. Kasjerka Wandzia poinformowała go, że czeka na niego bardzo ważna i pilna przesyłka, którą należy niezwłocznie dostarczyć do Szefowej Łasicy mieszkającej w centrum Podejrzanej Sterty. Listonosz Kot nie za bardzo miał ochotę dostarczyć paczkę pod wskazany na niej adres, jednakże nie było nikogo, kto mógłby go w tym wyręczyć. Choć niechętnie… wyruszył w drogę. Dlaczego pan Kot obawia się dzielnicy, w której mieszka adresatka przesyłki? Co mu się przydarzy po drodze? Co takiego znajduje się wewnątrz tajemniczej paczki?

Seria książeczek o listonoszu Kocie zawiera szereg informacji na temat poczty i wszystkiego, co z nią związane. Z książeczki „Podejrzana przesyłka” dziecko dowie się, co dla listonosza oznacza to, że list został wysłany priorytetem oraz jak dziwne przesyłki można nadać na poczcie. Przekona się tym samym po trosze jak wygląda praca listonosza. Historia jest krótka, napisana w prosty, bardzo przystępny sposób. Młodsi czytelnicy nie będą mieli problemów z jej odbiorem i pełnym zrozumieniem. Nieco starsze dzieci, w wieku wczesnoszkolnym, będą mogły poćwiczyć samodzielne czytanie dzięki temu, że tekst został napisany wyraźną, dużą czcionką. Ilustracje wykonane przez pana Kazimierza Wasilewskiego (który jest również autorem grafik zamieszczonych w książce „Wymiar Pe, czyli świat według Lusi”) są bardzo ładne, kolorowe, radosne, po prostu miłe dla oka. Mojej córce bardzo się podobały.

„Listonosz KOT. Podejrzana przesyłka” Mariusza Niemyckiego to ciekawa propozycja dla dzieci w wieku od czterech do siedmiu lat (taka informacja widnieje na stronie wydawcy). Uważam jednak, że z powodzeniem można przeczytać tę historyjkę młodszym dzieciom. Nie ma tu przemocy, a jedynie miła i ciekawa bajka. Zainteresować powinna nie jedno dziecko. Do tego dochodzi fakt, że oprócz dostarczenia dziecku rozrywki, nauczy je nieco o funkcjonowaniu poczty. A wiadomo, że nie ma nic lepszego, jak połączenie dobrej zabawy z nauką. Polecam.

Moja ocena: 5/6

Skrzat2

0Shares