76. "Dziewczyna, która zniknęła" – Alafair Burke


Tytuł oryginalny: Long Gone
Tłumaczenie: Maksymilian Tumidajewicz
Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 7.08.2012r
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron: 366
ISBN: 978-83-7674-188-8

„Do tej powieści należy podchodzić ostrożnie. Wywrze na was ogromne wrażenie.” – Karin Slaughter
„‚Dziewczyna, która zniknęła’ to znacząca powieść w dorobku Alafair Burke, jednej z najbardziej utalentowanych pisarek thrillerów.” – Dennis Lehane

Powiedzcie mi szczerze, czy po takich słowach zachęcających potencjalnego czytelnika do lektury nie sięgnęlibyście po tę książkę? Nie czulibyście się choć trochę zaintrygowani tą pozycją? Sama będąc osobą chętnie sięgającą po thrillery wszelakie nie mogłam się oprzeć i postanowiłam czym prędzej zasiąść do lektury. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Replika stało się to dla mnie możliwe. Wpierw jednak chciałam dowiedzieć się czegoś o osobie, która ten utwór napisała. Patrząc na imię i nazwisko nie byłam w stanie stwierdzić, czy jest to kobieta bądź mężczyzna, gdyż nigdy wcześniej go nie słyszałam. Na całe szczęście na jednym ze skrzydełek okładki jest jasno i wyraźnie napisane, że autorem tej powieści jest kobieta i to nie byle jaka! Jest ona popularną amerykańską autorką thrillerów oraz kryminałów, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Jej książki zostały wielokrotnie nagrodzone. Jednak nie od zawsze była pisarką. Pierwotnie pracowała jako prokurator. Zdobyte doświadczenie zawodowe zainspirowało jej do sięgnięcia po pióro. Bynajmniej nie jest ona jedyną osobą w rodzinie piszącą tego typu książki, bowiem jej ojciec jest również uznanym autorem wielu thrillerów. Nie słyszałam nigdy o autorce, gdyż dotąd nie wydano żadnej z jej książek na naszym rynku. „Dziewczyna, która zniknęła” jest jej debiutem wśród polskich czytelników.

Alice Humphrey z całą pewnością nie jest osobą anonimową, mogącą się ukryć w tłumie i uchodzić za pospolitą obywatelkę. Jest córką znanego reżysera filmowego oraz sławnej aktorki. Sama również będąc dzieckiem występowała w filmie. Jednak jej ojciec nie posiada nieskazitelnej przeszłości – wielokrotny skandalista, romansujący na boku z aktorkami z planu. Alice postanowiła odciąć się od rodziny i zacząć żyć na własny rachunek. Dzięki studiom w Filadelfii, gdzie zdobyła dyplom ze sztuki, rozpoczęła pracę w Metropolitan Museum of Art. Wkrótce jednak straciła tę posadę. Po ośmiu miesiącach bezrobocia staje się cud! W jej życiu pojawia się pewnego dnia Drew Campbell, który proponuje jej stanowisko menedżerki w galerii, którą zamierza niebawem otworzyć na Manhattanie. Nie przeszkadza jej, że pierwszą wystawą mają być prace dość kontrowersyjnego artysty, który pragnie pozostać anonimowy. Alice czuje, że to jest to – w końcu znalazła wymarzoną pracę. Bynajmniej okoliczności, w których zdobyła posadę okazały się być zbyt piękne, żeby mogły być prawdziwe. Któregoś dnia Alice zjawia się w galerii na umówione spotkanie z Drew. Niestety zastaje zupełnie ogołocone pomieszczenie, a Drew znajduje martwego na podłodze. Wezwana na miejsce morderstwa policja zdaje się nie słuchać wyjaśnień młodej kobiety, a kolejne zbierane przez organy śledcze dowody jasno wskazują na czynny udział Alice w tej sprawie. Tylko komu mogłoby zależeć na wrobieniu jej w morderstwo? Czy zaginięcie nastoletniej dziewczyny z miasteczka Dover może mieć jakikolwiek związek ze śmiercią Drew? Wszystkie znaki na niebie i ziemi prowadzą prosto do Alice. Kobieta wie, że za wszelką cenę musi udowodnić swoją niewinność. W przeciwnym razie najbliższą przyszłość spędzi za kratami. Rozpoczyna prywatne śledztwo, które wyciągnie na światło dzienne wiele brudów z przeszłości jej rodziny. Czy Alice uda się uciec przed wymiarem sprawiedliwości? A może jednak trafi do więzienia za domniemane morderstwo? Jedno jest pewne – rozpoczyna się gra, w której stawką jest przyszłość kobiety.

Książka podzielona jest na cztery części, w których przyglądamy się kolejnym wątkom. Historia toczy się wielotorowo. Śledzimy kolejne wydarzenia w życiu Alice – jej dziwny związek z Jeffem, z którym to schodzi się, by po jakimś czasie się znów rozstać; etapy prywatnego śledztwa w celu oczyszczenia własnego imienia, a także stosunki pomiędzy nią a rodziną. Oprócz tego przyglądamy się działaniom policji – zarówno tej, która ma za zadanie rozwiązać zagadkę morderstwa w galerii, jak i detektywa z Dover, który stara się odnaleźć zaginioną nastolatkę. Do tego mamy wgląd w prywatne śledztwo agenta FBI, Franka Beckmanna, który potajemnie śledzi mężczyznę winnego śmierci jego siostry. Zdawałoby się, że te wszystkie historie i ludzie biorący w nich udział nie mają ze sobą nic wspólnego. Bynajmniej z biegiem następujących po sobie wydarzeń wszystkie historie splatają się w jedną spójną całość. Akcja toczy się wartko. Co rusz wychodzą na jaw kolejne ślady i dowody, które zmuszają nas do przewrócenia kolejnej strony, aby dowiedzieć się, jak to wszystko się potoczy. Do tego zakończenie! Przyznam się szczerze, że podczas lektury miałam swoje podejrzenia, jednak końcówka zupełnie mnie zaskoczyła – takiej możliwości w ogóle nie brałam pod uwagę. Ale to dobrze, że autorka zdołała mnie czymś zaskoczyć. Przynajmniej fabuła książki nie jest przewidywalna i pozwala z wypiekami na twarzy śledzić losy bohaterów powieści, którzy swoją drogą są różnorodni i ciekawie nakreśleni.

Poza tym autorka poruszyła dość kontrowersyjny temat, a mianowicie kwestię dziecięcej pornografii, o którą posądzono autora prac widniejących w galerii prowadzonej przez Alice. Ukazała nam ludzkie zachowanie w takiej sytuacji – pikiety z transparentami zawierającymi hasła, często dość obraźliwe, skierowane przeciwko artyście oraz nagonkę medialną, która ma miejsce w takich sprawach.

Podsumowując całość, jestem pewna, że książka spodoba się miłośnikom gatunku. Jest to dobrze skonstruowany thriller, który przez cały czas trzyma czytelnika w napięciu i do ostatniej strony skrywa wielką niewiadomą. Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do sięgnięcia po tę pozycję. Z pewnością nie będziecie tego żałować.

Moja ocena: 5/6
Za możliwość przeczytania książki dziękuję
Baza recenzji Syndykatu Zbrodni w Bibliotece

39 komentarzy

 • binola Sierpień 18, 2012 at 10:33

  Po thrilley sięgam bardzo chętnie. Autorka jest mi zupełnie nieznana, więc na pewno dam jej szansę.

  Reply
 • Tirindeth Sierpień 18, 2012 at 10:39

  Trochę irytują mnie te tytuły „dziewczyna, która coś tam…” jakby autor tudzież tłumacz nie miał pomysłu na oryginalny tytuł. Nie mówię jednak książce nie – może w przyszłości 😉

  Reply
 • Blueberry Sierpień 18, 2012 at 10:45

  Thirllery to nie dla mnie…

  Reply
 • Natasha Sierpień 18, 2012 at 10:55

  Myślę, że to ksiązka dla mnie:) Lubię thillery. Autorka zdobyła już sobie u mnie sympatię, za jej poprzedni zawód 😉 I okładka książki.. przepiękna:)

  Reply
 • Isadora Sierpień 18, 2012 at 11:22

  Z wielką chęcią sięgnę – to coś w sam raz dla mnie:)
  Pozdrawiam serdecznie!

  Reply
 • Sylwia_85 Sierpień 18, 2012 at 11:36

  Powoli przekonuję się do tego gatunku, także książkę będę miała na uwadze 🙂

  Reply
 • Czytelniczka Sierpień 18, 2012 at 11:56

  Bardzo mnie zachęciłaś do tej książki swoją recenzją:) Lubię, gdy w powieściach są kontrowersyjne tematy. To pozwala na zastanowienie się nad pewnymi sprawami.

  Reply
 • Klaudyna Sierpień 18, 2012 at 12:06

  Muszę odsapnąć, bo czytanie tej recenzji mnie zmęczyło, ale tak pozytywnie. zostałam całkowicie zachęcona do tej książki. ! Naprawdę. Już wcześniej miałam na nia ochotę, ale Twoja opinia i sposób w jaki ją napisałaś, nie daje mi wiele do myślenia, tylko to, że muszę znaleźć tę książkę. ;)Jest to całkowicie mój gatunek, a im więcej niedomówień i zagadek, tym lepiej. 😉

  Pozdrawiam,
  Klaudyna

  Reply
 • Trinity Sierpień 18, 2012 at 12:32

  Ciekawa fabuła, zachęcające recenzje i opinie – czegóż chcieć więcej 🙂

  Reply
 • Zaczytany T. Sierpień 18, 2012 at 13:30

  Oj, chyba się skuszę 🙂

  Reply
 • Melania Sierpień 18, 2012 at 13:49

  Z chęcią przeczytam. Pozdrawiam.

  Reply
 • Antyśka Sierpień 18, 2012 at 14:07

  Nie miałam okazji poznać ani autorki ani tej książki. Ale Twoje recenzja zachęca, także w najbliższym czasie postaram się po nią sięgnąć. 😉

  Reply
 • Mana Sierpień 18, 2012 at 14:51

  Nie jestem miłośnikiem tego gatunku…więc pewnie nie będę nią tak oczarowana:) ale kto to wie?:)

  Reply
 • Paula Sierpień 18, 2012 at 15:02

  Chętnie przeczytam, jak tylko wpadnie mi w ręce 🙂

  Reply
 • Meme Sierpień 18, 2012 at 15:37

  Przyznam, że genialny pomysł na fabułę 😉 Coś dla mnie! 😉 PS. Szkoda tylko, że polska okładka jest nieco kiepska, w porównaniu do dwóch pozostałych, które pokazałaś (zwłaszcza tej drugiej) ;P

  Reply
 • Magdalena B Sierpień 18, 2012 at 15:38

  fajne, fajne 😉

  Reply
 • Wakacyjna Sierpień 18, 2012 at 15:58

  Zaintrygowałaś mnie, będę musiała przeczytać 😉

  Reply
 • Jane Sierpień 18, 2012 at 16:27

  Może kiedyś przeczytam, ale na razie spasuję, bo moja lista „do kupienia” jest i tak już zbyt długa. :/ Chociaż… Chyba pójdę do biblioteki. 😉

  Reply
 • Drrim Sierpień 18, 2012 at 17:59

  Swoją recenzją bardzo mnie zainteresowałaś, więc postaram się książkę w przyszłości przeczytać. 🙂

  Reply
 • cyrysia Sierpień 18, 2012 at 18:21

  Czytając twą recenzje cieszę się, że przede mną duża dawka mocnej literatury. Książka już do mnie ,,leci” więc na dniach myślę, że i ja poznam dogłębniej jej historię. Mam nadzieję, że również wywrze na mnie ona pozytywne wrażenie, tak jak na tobie, ale to oczywiście czas pokaże.

  Reply
 • Marta_Kornelia Sierpień 18, 2012 at 18:59

  Kolejny ciekawy thriller… Żeby mieć jeszcze na nie czas… Pozdrawiam 😉

  Reply
 • Madame K. Sierpień 18, 2012 at 19:10

  Recenzja jest dość pozytywna, a opis bardzo mnie zainteresował i jestem bardzo ciekawa dalszych losów głównej bohaterki. Mam nadzieję, że będę miała możliwość przeczytać tę książkę, bo mam na nią wielką ochotę;)

  Reply
 • Kasia J. Sierpień 18, 2012 at 20:14

  Brzmi ciekawie, choć obawiam się, że wątek z dziecięcą pornografią może zepsuć mi przyjemność z lektury…

  Reply
  • Miłośniczka Książek Sierpień 18, 2012 at 20:48

   to jest tylko tło, które się przewija gdzieś tam w trakcie lektury
   więc na spokojnie możesz sięgnąć, niczego nie popsuje 🙂

   Reply
  • Kasia J. Sierpień 19, 2012 at 09:11

   W takim razie, chętnie ją przeczytam 🙂

   Reply
 • hibou Sierpień 18, 2012 at 21:52

  Brzmi ciekawie 😉 Będę polować! 🙂

  Reply
 • diunam Sierpień 18, 2012 at 22:23

  Lubię dreszczyk emocji. Jeśli będę miała okazję to przeczytam tę książkę. Pozdrawiam:)

  Reply
 • Sophie Sierpień 18, 2012 at 22:46

  Okładka jest mega! I takie teksty na okładkach już na mnie nie działają. 😛 Zawsze są przychylne, bo inaczej by ich nie dawali, ale Twoja recenzja podziałała. 😀 Z chęcią przeczytam. ^^

  Reply
 • Dosiak Sierpień 19, 2012 at 08:02

  Już zacieram ręce z radości 🙂 Thrillery i kryminały to mój żywioł, więc cieszę się, że książka uznanej autorki ukazała się na naszym rynku 🙂

  Reply
 • kasandra_85 Sierpień 19, 2012 at 08:58

  Ostatnio zastanawiałam się czy warto dać tej książce szansę. Teraz już wiem – warto:))
  Pozdrawiam!!

  Reply
 • Cinnamon Sierpień 19, 2012 at 12:10

  No, no, nie przypuszczałam, że zainteresuję się tą książką, a to Twoja zasługa, ponieważ Twoja recenzja jest pierwszą, którą przeczytałam na temat tej pozycji 🙂

  Reply
  • Miłośniczka Książek Sierpień 20, 2012 at 14:28

   faktycznie, też nie widziałam póki co innych recenzji na jej temat 🙂
   i cieszę się, że zdołałam Cię zainteresować 🙂

   Reply
 • Immora Sierpień 19, 2012 at 14:52

  Tak mnie zachęciłaś, że aż się po nią zgłosiłam do recenzji. Niedługo porównamy wrażenia! 😀

  Reply
  • Miłośniczka Książek Sierpień 20, 2012 at 14:28

   o kurde, to teraz ciąży na mnie prawdziwa odpowiedzialność 😛 mam nadzieję, że książka przypadnie Ci do gustu 🙂

   Reply
 • Tala Sierpień 20, 2012 at 20:56

  Może być to naprawdę ciekawa lektura, po którą z chęcią sięgnę jak tylko nadarzy się okazja, a dodatkowo z pewnością polecę ją mojej mamie 🙂

  Reply
 • ederlezi Sierpień 21, 2012 at 09:25

  Chyba przekonałaś mnie do tej książki. Muszę jej poszukać w księgarniach.

  Reply
 • Aleksnadra Sierpień 22, 2012 at 12:25

  Zachęciłaś mnie. Chętnie poznam tę książkę:)

  Reply
 • Magia słowa Wrzesień 30, 2015 at 19:33

  Koniecznie muszę sięgnąć!

  Reply

Leave a Comment