„Zwierzęta Oli. Wracaj, króliczku!” – Mymi Doinet (recenzja 586)

Książeczka pt „Wracaj, króliczku!” autorstwa Mymi Doinet należy do serii wydawniczej „Zwierzęta Oli”. Główną jej bohaterką jest tytułowa Ola. To bardzo wyjątkowa dziewczynka, bowiem posiada niebywałą umiejętność – rozumie mowę zwierząt. Od zawsze była wrażliwa na ich krzywdę, dlatego też nie potrafi przejść obojętnie obok, kiedy te potrzebują pomocy bądź opieki.

Nauczycielka Oli w drodze do szkoły znajduje małego białego króliczka. W klasie Oli wszyscy są bardzo podekscytowani tym nietypowym znaleziskiem. Kiedy ich pani próbuje dać mu jeść, ten jedynie kręci noskiem. Dzięki temu, że Ola rozumie język zwierząt, dowiaduje się, iż króliczek ma pana, który karmi go przepysznymi marchewkami i że bardzo chciałby do niego wrócić. Kiedy dzieci wracają do klasy ze stołówki, okazuje się, że króliczek gdzieś przepadł. Pozostała po nim jedynie pusta klatka. Dziewczynka postanawia go odnaleźć. Zabiera ze sobą swoją ukochaną labradorkę Lukrecję i razem wyruszają na poszukiwanie królika. Czy zdołają go odnaleźć?

Książeczki z serii „Zwierzęta Oli” zostały zakwalifikowane do poziomu trzeciego. W praktyce oznacza to, że są przeznaczone dla dzieci, które znają już cały alfabet i radzą sobie z samodzielnym, dość płynnym czytaniem. Tekst na tym poziomie jest już trudniejszy. Zdania są dłuższe, bardziej rozbudowane. A przynajmniej taka jest część narratorska. W dymkach zamieszczone zostały słowa wypowiadane przez bohaterów książeczki i tutaj tekst jest prostszy w konstrukcji, krótszy, przez co o wiele łatwiejszy do przeczytania dla dziecka.

Książka została ładnie i starannie wydana. Zamieszczone w środku ilustracje autorstwa Melanie Allag są bardzo kolorowe, ciepłe, sympatyczne i ciekawe. Z całą pewnością przykują uwagę niejednego dziecka. Na końcu książeczki znaleźć można garść informacji na temat zwierzęcia, którym Ola tym razem się zajęła. W tym wypadku są to ciekawostki ze świata królików, z których dziecko dowie się np tego, w jaki sposób króliki ostrzegają swych pobratymców przed niebezpieczeństwem oraz w jakich warunkach przychodzą na świat.

Komu polecam tę pozycję? Przede wszystkim odpowiedzialnym rodzicom, którzy dbają o rozwój swoich dzieci i pragną, by rozwijały się one jak najlepiej. Książeczki z serii „Zwierzęta Oli” im w tym pomogą. Pozwolą doskonalić tę trudną sztukę jaką jest umiejętność samodzielnego czytania. Sama będąc mamą zauważyłam znaczne postępy u mojej własnej córki. Dlatego też z czystym sumieniem rzec mogę: gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Les animaux de Lou. Reviens, Petit Lapin!
Tłumaczenie: Barbara Wicher
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2014
Seria: Zwierzęta Oli
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilustracje: Melanie Allag
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-7915-075-5
Grupa wiekowa: 5-8

1Shares