„Zwierzęta Oli. Uciekaj, tygrysku!” – Mymi Doinet (recenzja 589)

Książeczka pt „Uciekaj, tygrysku!” autorstwa Mymi Doinet należy do serii wydawniczej „Zwierzęta Oli”. Główną jej bohaterką jest tytułowa Ola. To bardzo wyjątkowa dziewczynka, bowiem posiada niebywałą umiejętność – rozumie mowę zwierząt. Od zawsze była wrażliwa na ich krzywdę, dlatego też nie potrafi przejść obojętnie obok, kiedy te potrzebują pomocy bądź opieki.

Do miasteczka przyjeżdża cyrk. Po występie klauna na arenę wkracza pogromca zwierząt z małym tygryskiem. Jego zadaniem jest przeskoczyć płonącą obręcz na rozkaz trenera. Jednakże kiedy pada komenda, tygrysek się cofa. Nie chce wykonać polecenia. Dzięki temu, że Ola rozumie język zwierząt, dowiaduje się, że biedak boi się ognia. Po występach dziewczynka jest świadkiem oburzającego zachowania pogromcy zwierząt, który krzyczy na wystraszonego tygryska i mu grozi. Ola postanawia za wszelką cenę pomóc zwierzęciu. Tylko jak to zrobić? Tygrysy nie są przecież małymi kotkami, które można zabrać do domu.

Książeczki z serii „Zwierzęta Oli” zostały zakwalifikowane do poziomu trzeciego. W praktyce oznacza to, że są przeznaczone dla dzieci, które znają już cały alfabet i radzą sobie z samodzielnym, dość płynnym czytaniem. Tekst na tym poziomie jest już trudniejszy. Zdania są dłuższe, bardziej rozbudowane. A przynajmniej taka jest część narratorska. W dymkach zamieszczone zostały słowa wypowiadane przez bohaterów książeczki i tutaj tekst jest prostszy w konstrukcji, krótszy, przez co o wiele łatwiejszy do przeczytania dla dziecka.

Książka została ładnie i starannie wydana. Zamieszczone w środku ilustracje autorstwa Melanie Allag są bardzo kolorowe, ciepłe, sympatyczne i ciekawe. Z całą pewnością przykują uwagę niejednego dziecka. Na końcu książeczki znaleźć można garść informacji na temat zwierzęcia, którym Ola tym razem się zajęła. W tym wypadku są to ciekawostki ze świata tygrysów, z których dziecko dowie się np tego, gdzie na wolności żyją tygrysy oraz do czego służą im pręgi na grzbiecie i poduszeczki pod łapami.

Komu polecam tę pozycję? Przede wszystkim odpowiedzialnym rodzicom, którzy dbają o rozwój swoich dzieci i pragną, by rozwijały się one jak najlepiej. Książeczki z serii „Zwierzęta Oli” im w tym pomogą. Pozwolą doskonalić tę trudną sztukę jaką jest umiejętność samodzielnego czytania. Sama będąc mamą zauważyłam znaczne postępy u mojej własnej córki. Dlatego też z czystym sumieniem rzec mogę: gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Les animaux de Lou. Sauve-toi, Petit Tigre!
Tłumaczenie: Barbara Wicher
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2014
Seria: Zwierzęta Oli
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilustracje: Melanie Allag
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-7915-076-2
Grupa wiekowa: 5-8

1Shares