„Zwierzęta Oli. Nie jesteś już sam, niedźwiadku!” – Mymi Doinet (recenzja 584)

Książeczka pt „Nie jesteś już sam, niedźwiadku!” autorstwa Mymi Doinet należy do serii wydawniczej „Zwierzęta Oli”. Główną jej bohaterką jest tytułowa Ola. To bardzo wyjątkowa dziewczynka, bowiem posiada niebywałą umiejętność – rozumie mowę zwierząt. Od zawsze była wrażliwa na ich krzywdę, dlatego też nie potrafi przejść obojętnie obok, kiedy te potrzebują pomocy bądź opieki.

Od kilku tygodni Ola koresponduje z młodym Eskimosem o imieniu Nanuk. Pewnego dnia otrzymuje od niego zaproszenie na biegun północny. Dziewczynka jest podekscytowana wyprawą. Zobaczy na własne oczy krainę śniegu i wiecznego lodu. Na biegunie wita ją Nanuk oraz jego dziadek. Kiedy starszy pan zajęty jest własnymi sprawami, dzieci wybierają się na przejażdżkę kajakiem. Nagle zauważają krę, a na niej samotnego małego misia polarnego. Dzięki temu, że Ola rozumie język zwierząt, dowiaduje się od niedźwiadka, że ten szuka swojej mamy. Czy dzieci zdołają mu pomóc? Gdzie podziewa się mama niedźwiedzica?

Książeczki z serii „Zwierzęta Oli” zostały zakwalifikowane do poziomu trzeciego. W praktyce oznacza to, że są przeznaczone dla dzieci, które znają już cały alfabet i radzą sobie z samodzielnym, dość płynnym czytaniem. Tekst na tym poziomie jest już trudniejszy. Zdania są dłuższe, bardziej rozbudowane. A przynajmniej taka jest część narratorska. W dymkach zamieszczone zostały słowa wypowiadane przez bohaterów książeczki i tutaj tekst jest prostszy w konstrukcji, krótszy, przez co o wiele łatwiejszy do przeczytania dla dziecka.

Książka została ładnie i starannie wydana. Zamieszczone w środku ilustracje autorstwa Melanie Allag są bardzo kolorowe, ciepłe, sympatyczne i ciekawe. Z całą pewnością przykują uwagę niejednego dziecka. Na końcu książeczki znaleźć można garść informacji na temat zwierzęcia, którym Ola tym razem się zajęła. W tym wypadku są to ciekawostki ze świata niedźwiedzi polarnych, z których dziecko dowie się np tego ile pór roku jest na biegunie północnym oraz co chroni niedźwiedzie przed lodowatym wiatrem.

Komu polecam tę pozycję? Przede wszystkim odpowiedzialnym rodzicom, którzy dbają o rozwój swoich dzieci i pragną, by rozwijały się one jak najlepiej. Książeczki z serii „Zwierzęta Oli” im w tym pomogą. Pozwolą doskonalić tę trudną sztukę jaką jest umiejętność samodzielnego czytania. Sama będąc mamą zauważyłam znaczne postępy u mojej własnej córki. Dlatego też z czystym sumieniem rzec mogę: gorąco polecam!

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Les animaux de Lou. Tu n’es plus seul, Petit Ours!
Tłumaczenie: Barbara Wicher
Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2014
Seria: Zwierzęta Oli
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Ilustracje: Melanie Allag
Liczba stron: 32
ISBN: 978-83-7915-077-9
Grupa wiekowa: 5-8

1Shares