„Zwierzaki podróżniczki Gosi” – Małgorzata Zdziechowska

Świat zwierząt fascynował mnie od zawsze. Przeczytałam niezliczone ilości książek na ich temat oraz obejrzałam całe mnóstwo programów dokumentalnych. Mimo upływu lat oraz codziennych obowiązków, moja miłość do zwierząt ani trochę nie osłabła. Wyobraźcie więc sobie moją radość, kiedy pewnego dnia, zupełnie niespodziewanie, otrzymałam książkę „Zwierzaki podróżniczki Gosi” autorstwa Małgorzaty Zdziechowskiej – dziennikarki, podróżniczki i blogerki, od lat zaangażowanej w ochronę zagrożonych gatunków zwierząt i wyjeżdżającej na wolontariaty w różnych zakątkach świata, nazywanej „zaklinaczką zwierząt” ze względu na posiadany nadzwyczajny dar do porozumiewania się z nimi. To tak, jakby Gwiazdka przyszła z wyprzedzeniem.

Pierwsze, co zwróciło moją uwagę, to piękne wydanie książki. Ma twardą okładkę, szyte lakierowane strony oraz opatrzona została całym mnóstwem przepięknych zdjęć – również takich, które zajmują całe dwie strony. Autorką większości z nich jest Małgorzata Zdziechowska.

Zwierzaki podróżniczki Gosi (2) Zwierzaki podróżniczki Gosi (3)
Zwierzaki podróżniczki Gosi (4) Zwierzaki podróżniczki Gosi (5)

Wewnątrz książki znajdziemy opowieści o wybranych przez autorkę zwierzętach, które miała przyjemność spotkać odbywając wolontariaty w renomowanych ośrodkach dla dzikich zwierząt i które szczególnie zapadły jej w pamięci. Przy czym przy wyborze omawianych przedstawicieli poszczególnych gatunków zadecydowało coś jeszcze – chęć ukazania ich w parach np najszybszego z najzwinniejszym, a następnie tego, co je łączy, a czym się od siebie różnią.

Wszystkie opowieści, poza tym, że same w sobie są bardzo interesujące, uzupełnione zostały o szczegółowe informacje oraz różnego rodzaju ciekawostki na temat każdego z omawianych zwierząt w postaci ramek typu „Najciekawsze fakty” oraz „Czy wiesz, że…”. Na końcu książki zaś znalazły się dodatki: „Zwierzęce 'odciski palców'”, „10 naj…”oraz „najsłodsze momenty wolontariatu”.

Zwierzaki podróżniczki Gosi (7)

Książka Małgorzaty Zdziechowskiej to pozycja w sam raz dla wszystkich miłośników zwierząt, zarówno tych małych, jak i tych dużych. To nie tylko bogactwo wiedzy na ich temat, ale też interesująca podróż u boku autorki po różnych zakątkach świata i miejscach, o których dotąd być może nawet nie słyszeliście. Z uwagi zaś na doprawdy piękne i dopracowane wydanie stanowić może pomysł na prezent dla bliskich nam osób. Krótko mówiąc – zdecydowanie polecam.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Papilon
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Zdjęcia: Małgorzata Zdziechowska i inni
Liczba stron: 176
ISBN: 978-83-271-1461-7
Grupa wiekowa: 6+

grupa_Publicat

3Shares