Zapowiedzi/premiery wydawnicze: lipiec 2020 #2

Jak co miesiąc prezentuję Wam wybrane tytuły książek, zbliżające się premiery, które z chęcią widziałabym na swoich półkach, albo te, które po prostu w jakiś sposób zwróciły na siebie moją uwagę… Ze względu jednak na to, iż w lipcu trochę tego jest, postanowiłam podzielić wpis na dwie części. Dziś druga z nich. No to lecimy? 🙂

„Gdzie dawniej śpiewał ptak” – Kate Wilhelm, wyd. Rebis

Powieść zdobyła nagrody „Hugo”, „Jupitera” i „Locusa”!Świat znalazł się na krawędzi – gwałtowne zmiany w przyrodzie, choroby o zasięgu globalnym, konflikt nuklearny i powszechna bezpłodność zagrażają istnieniu gatunku ludzkiego. Bogata rodzina Sumnerów postanawia walczyć o przetrwanie, tworząc w Appalachach odizolowany ośrodek naukowy. Nadzieję na ratunek widzi w klonowaniu ludzi, ale po kilku pokoleniach planuje wrócić do naturalnych metod prokreacji. Gdy dojrzewają pierwsze klony, zaczynają się pojawiać poważne problemy. Eksperyment z wolna wymyka się spod kontroli…

Pełna napięcia i emocji, zapadająca w pamięć, zmuszająca do refleksji powieść. Przepięknie i wciągająco opowiada o losie rodziny, jednostki i społeczeństwa w ekoapokaliptycznej scenerii.

„Dzieci zapomniane przez Boga” – Graham Masterton, wyd. Rebis

Masterton powraca i mrozi krew w żyłach swoich fanów!

Do londyńskiego szpitala trafia młoda kobieta cierpiąca na straszliwe bóle brzucha. Dowiaduje się, że jest w ciąży. Lekarze odbierają zdeformowany płód. Wbrew logice i wiedzy współczesnej medycyny nowo narodzony organizm żyje… Podobne płody pojawiają się i w innych szpitalach…

Gemma Bright, kobieta nadzorująca system kanalizacyjny Londynu, podczas jednej z podziemnych inspekcji doświadcza niepojętego zdarzenia. Ucieka w panice na powierzchnię, ale w zaistniałym zamieszaniu znika jej szef. Odnaleziony wkrótce w kanałach, nie ma nóg ani oczu.

Detektywi Jerry Pardoe i Dżamila Patel (poznani w powieści WIRUS) znów łączą siły, by powiązać ze sobą koszmar z kanałów ze zdeformowanymi płodami. Czy uda im się rozwiązać ponurą zagadkę i ocalić Londyn przed katastrofą?

Inne tego autora:

Z cyklu „Manitou”: 1 „Manitou” – 2 „Zemsta Manitou” – 3 „Duch Zagłady” – 4 „Krew Manitou” – 5 „Armagedon” – 6 „Infekcja”

Pozostałe: „Pogrzebani”„Niemy strach”„Anioł Jessiki”„Dwa tygodnie strachu”

„Nie ufam już nikomu” – Klaudia Musiak, wyd. Kobiece

Gdy codzienność jest przepełniona podejrzeniami, możesz zapomnieć o normalnym życiu…

Iga, świeżo upieczona mama, od lat cierpi na silne zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Po porodzie decyduje się na nowoczesną terapię. Chip wszczepiony w jej ramię, sterowany przez aplikację w telefonie jest dopiero po fazie testów. Mimo to Iga bez wahania podejmuje leczenie – jest współtwórczynią tej innowacyjnej metody i wie, że nic jej nie grozi.
Krótko po wznowieniu terapii zaczynają dziać się rzeczy, których kobieta nie rozumie: stale pogarszające się samopoczucie psychiczne, do którego dochodzą niepokojące przywidzenia i bardzo realistyczne halucynacje, a z biegiem czasu zaniki pamięci. Gdy na ciele synka Iga zauważa sińce, wie, że dzieje się coś złego.

Co jest prawdą, a co tylko wytworem jej wyobraźni? Kto jest odpowiedzialny za obrażenia dziecka? Ona sama, apodyktyczna matka, kochający mąż czy oddana przyjaciółka?
W końcu Iga przestaje ufać komukolwiek i zaczyna wątpić w prawidłowe działanie opracowanej przez siebie terapii…

„Tajemnica broszki z opalu” – Fergus Hume, wyd. MG

Akcja powieści toczy się w Londynie i jego okolicach. Aaron Norman jest właścicielem księgarni a jednocześnie lombardu, na którym dorobił się dużych pieniędzy. Pewnej nocy zostaje znaleziony w stanie agonalnym na podłodze księgarni z ustami zapieczętowanymi czymś przypominającym błyszczący klejnot. Okazuje się, że wargi spina mu szpila od „broszki z opalu”.

To dziwne morderstwo wszystko zmienia w życiu początkującego pisarza, Paula Beecota, który przybył do Londynu, aby tu zrobić karierę. Zakochany w córce Normana, Sylwii, nie może się jednak z nią ożenić, dopóki nie zdobędzie odpowiednich funduszy. Początkowo romans Sylwii i Paula toczy się bez przeszkód, ale wraz ze śmiercią Normana wszystko zaczyna walić się w gruzy.

Autor w mistrzowski sposób prowadzi kryminalną i uczuciową intrygę, by w końcu uraczyć Czytelnika absolutnie zaskakującymi odpowiedziami.

„Troskliwa” – Stephanie Wrobel, wyd. Otwarte

Rose Gold przez osiemnaście lat swojego życia myślała, że jest nieuleczalnie chora. Poruszała się na wózku, była karmiona przez rurkę i cierpiała w samotności, z dala od rówieśników.
U progu pełnoletności dziewczyna odkryła szokującą prawdę: do choroby doprowadzała ją jej ukochana mama Patty, której tak ufała. Kiedy okrutny proceder wyszedł na jaw i Patty trafiła do więzienia, Rose zaczęła układać sobie życie.
Gdy Patty wyszła na wolność, ogromnie się zdziwiła, że córka przyjęła ją pod swój dach. Zamieszkały razem z malutkim Adamem, synem Rose. Wszystko wskazywało na to, że obie starają się znowu być rodziną. Napięcie między nimi jednak z dnia na dzień rosło…

Podążaj za wstrząsającą tajemnicą.

„Erectus” – Xavier Muller, wyd. Świat Książki

Wstrząsający thriller naukowy obnażający spektrum ludzkich strachów.
W Richards Bay, w Republice Południowej Afryki, naukowcy dostrzegają dziwne zjawisko. Wskutek ekspansji nowego wirusa ludzie zaczynają się zmieniać. Nikt nie wie, jak powstrzymać rozprzestrzeniającą się mutację. Przerażona wizją upadku cywilizacji ludzkość popada w panikę. W Nowym Jorku, Paryżu czy Genewie bandy zainfekowanych desperatów – zdezorientowane i nieprzewidywalne – szerzą chaos.
Co to za wirus?
Co kryje się za przerażającą pandemią?
Francuska badaczka, Anna Meunier, rozpoczyna wyścig z czasem, by zrozumieć działanie wirusa i powstrzymać regres ludzkości. Tymczasem świat walczy o przetrwanie – słabsi się jednoczą, aby silniejsi nie doprowadzili do ich zagłady.

„Trupokupcy” – Magdalena Świerczek-Gryboś, wyd. SQN

Żadna droga nie prowadzi już przez las, oprócz ścieżek trupokupca.
W niedalekiej przyszłości szaleńcza walka z ociepleniem klimatu doprowadza do katastrofy: budzi stare duchy i skazuje ludzkość na ich łaskę.
W niewielkiej wsi Stare Olchy trupokupiec pobiera od mieszkańców zapłatę dla tajemniczej istoty. W zamian nie doskwierają im głód ani choroby, karmią się bowiem tym, co „wyjdzie z lasu”. Gdy w okolicy pojawiają się zbiry zwane juchochłepcami, zagrażając wsi, bohaterowie nie mają wyboru. Muszą zawierzyć nieznanemu i sprzymierzyć się z niepojętymi siłami.
Postapokaliptyczna, nawiązująca do mitów słowiańskich i retrofuturystycznej estetyki, zjawiskowa opowieść o przetrwaniu w świecie, gdzie białe słońce i głodne bóstwa zmuszają do poszukiwania zupełnie nowych dróg i znaczeń.

„Alicja” – Christina Henry, wyd. Vesper

Stare Miasto to niepokojące miejsce, pełne wąskich, niebezpiecznych uliczek i rozpadających się budynków. Zamieszkują je tylko najbardziej zdesperowani, biedni, pozbawieni nadziei ludzie. W sercu starego Miasta stoi szpital psychiatryczny, w którego murach rozchodzą się krzyki zapomnianych przez świat, potępionych dusz.

W szpitalu przebywa młoda dziewczyna, której niegdyś złociste, długie, jedwabiste włosy teraz opadają skołtunione na zgarbione plecy. Nie pamięta, skąd się wzięła w tym budzącym trwogę budynku. Pamięta tylko podwieczorek przy herbatce dawno, dawno temu, długie białe uszy i krew…

Kiedy w szpitalu wybucha pożar, przed Alicją i Topornikiem – jej jedynym przyjacielem, pacjentem z sąsiedniego pokoju, z którym komunikowała się tylko poprzez małą mysią dziurkę w ścianie – otwiera się szansa ucieczki, wydostania się z zimnego, przerażającego miejsca, gdzie ich tyle lat więziono. Tyle że wraz z nimi rozpadające się od pożaru mury opuszcza coś jeszcze. Coś mrocznego. Coś potężnego. Dżaberłak.

Aby odkryć prawdę o swojej przeszłości, będą musieli zmierzyć się z bossami Starego Miasta – Gąsienicą, Morsem i tajemniczym Chesirem. Droga będzie trudna, najeżona niebezpieczeństwami, a na jej końcu na swoją Alicję czeka Królik…

„Blizna” – Sharon Bolton, wyd. Amber

Ukryta wśród wzgórz i wrzosowisk spokojna wioska na południu Anglii. Idealne miejsce dla kogoś, kto sam chce się ukryć. Jak Clara Benning. Młoda weterynarz czuje się tu bezpieczna. Rzadko widuje ludzi. I ciekawskie spojrzenia na swoją okrutnie okaleczoną twarz… Nagle jej samotność zostaje brutalnie przerwana. U sąsiadów w łóżeczku dziecka jest wąż…
Węże atakują w kolejnych domach. A potem umiera pierwszy człowiek. Tylko Clara wie, że zabójcą nie był wąż… W wiosce narasta strach. Ożywają budzące grozę pogłoski o pradawnym rytuale i tragicznym pożarze sprzed lat. Pytania Clary odbijają się od muru milczenia. Nawet gdy morderca uderza znowu.
Clara musi przełamać swoje własne lęki, by razem z policjantem i ekscentrycznym ekspertem herpetologiem zaangażować się w śledztwo, które staje się coraz bardziej niebezpieczne i coraz bardziej osobiste. I odsłania przerażającą historię nienawiści i zemsty…

Inne tej autorki: „Stokrotka w kajdanach”

z serii Lacey Flint: „Ulubione rzeczy”„Karuzela samobójczyń”„Zagubieni”

I jak? Widzicie coś dla siebie? Na jakie tytuły poza w/w będziecie polować? 🙂
0Shares