Zapowiedź: „Ted Bundy. Bestia obok mnie” – Ann Rule

28 lipca nakładem Wydawnictwa SQN ukaże się pierwsze polskie wydanie klasyki true crime – legendarnej już książki Ann Rule „Ted Bundy. Bestia obok mnie” (oryginalny tytuł: Stranger beside me, tłum. Bartosz Czartoryski), wydanej po raz pierwszy w USA w latach 80 i wznawianej do dziś.

To mrożąca krew w żyłach historia przyjaźni autorki z jednym z największych seryjnych morderców w historii – Tedem Bundym, który pozbawił życia ponad 30 kobiet, został skazany na karę śmierci i stracony w 1989 roku. To bezapelacyjnie najbardziej obszerna, najbardziej kompletna opowieść o najsłynniejszym mordercy Stanów Zjednoczonych – wyrafinowanym, inteligentnym, elokwentnym potworze, który stał się bolesną przestrogą dla wymiaru sprawiedliwości i niechlubnym wzorem dla naśladowców.

Przerażająca do szpiku kości i zaskakująco intymna, legendarna już książka Ann Rule to opowieść kobiety, która zdaje sobie sprawę, że chłopak z dyżurki obok, jej przyjaciel, wrażliwy pracownik telefonu zaufania, to potwór w ludzkiej skórze.

Każdej przewróconej stronie towarzyszy zimny dreszcz, bo czy tak naprawdę znamy naszych bliskich?

Ted Bundy był jednym z najokrutniejszych amerykańskich seryjnych morderców, który przyznał się do zabicia przynajmniej trzydziestu sześciu młodych kobiet na terenie całego kraju. Skazano go na śmierć za trzy zabójstwa.

Korzystając z prywatnej korespondencji z Bundym, prowadzonej aż do jego egzekucji, Rule kreśli fascynującą opowieść rozpiętą między osobistą perspektywą a zawodowym profesjonalizmem dziennikarki będącej na tropie seryjnego mordercy, charyzmatycznego i inteligentnego człowieka, którego miała za przyjaciela.

Oto jego historia: historia podwójnego życia, magnetycznej mocy, bezwzględnego przymusu i bezbronnych ofiar bestii. Spisana skrupulatnie przez kobietę, która myślała, że zna Teda Bundy’ego, dopóki nie zaczęła łączyć wszystkich dowodów i wyłonił się z nich przerażający obraz…

„Gdyby tę historię wymyślił powieściopisarz, uznano by ją za zbyt nieprawdopodobną. Ann Rule chciała opisać serię niewyjaśnionych brutalnych zabójstw młodych, atrakcyjnych kobiet, a okazało się, że sprawcą morderstw jest jej sympatyczny przyjaciel. Jako autorka dostała jedną na sto milionów szansę od losu i potrafiła ją godnie wykorzystać bez uciekania się do tanich efektów. Niesamowita literatura faktu. Klasyka gatunku.”
– Marcin Meller

„W tę historię trudno uwierzyć, ale wydarzyła się naprawdę. Dwójka zagubionych życiowo osób, niespodziewana przyjaźń i wreszcie koszmar, gdy wychodzi na jaw, że on – Ted Bundy – to jeden z najgroźniejszych seryjnych zabójców w historii. Pasjonująca, zaskakująca i przerażająca książka.”
– Wojciech Chmielarz

Ann Rule – urodzona w 1931 roku amerykańska pisarka kryminalna, autorka 33 książek i 1400 artykułów, głównie o sprawach karnych. Absolwentka psychologii, ukończyła kursy z dochodzenia w miejscu zbrodni i administracji policyjnej. Prowadziła własne seminaria dla organów ścigania dotyczące seryjnych morderstw, sadystycznych socjopatów, kobiet-morderczyń i przestępstw, które interesują masowe media. Była członkiem grupy zadaniowej Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, która utworzyła Program Zatrzymywania Przestępców z Przemocą (VI-CAP). Osiem książek jej autorstwa zostało zekranizowanych, a nad kolejnymi trwają prace. Laureatka, min. dwóch nagrody Anthony Awards, trzykrotnie nominowana do nagród Edgar Awards. Otrzymała również Nagrodę Gubernatora Stanu Waszyngton. Była aktywną działaczką grup wsparcia dla ofiar brutalnych przestępstw i ich rodzin, programów pomocy maltretowanym oraz grup wsparcia dla dzieci po traumatycznych przeżyciach. Zmarła w lipcu 2015 roku.


Tytuł oryginalny: The Stranger Beside Me
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Wydawnictwo: SQN
Rok wydania: 28 lipiec 2021
Oprawa: twarda
Format: 15,0 x 21,5 cm
Liczba stron: 568
ISBN: 9788382102499


 

0Shares