Zapowiedź: „Młodość. Wyznania nastolatków” – Linn Skåber

YAAAAAAAA! –
krzyczą nastoletni bohatrowie
Linn Skåber.

Wyrazisty, przejmujący i prawdziwy głos nastolatków spisany
przez Linn Skåber, z niezwykłymi ilustracjami Lisy Aisato.
Nie sposób przejść obok niego obojętnie,
bez względu na to, czy mieszkasz w Oslo, czy w Rzeszowie.
To głośne YA, które pomoże ci być sobą.
A jeśli jesteś już za stary, sprawi,
że lepiej zrozumiesz swoje nastoletnie dziecko, sąsiada, ucznia.

Mam wianuszek wągrów wokół nosa i krosty (…). Mam chorobliwie duże stopy (…). Jestem hałaśliwy, kiedy pragniesz ciszy, i milczący, kiedy chcesz porozmawiać. Jestem nieprzewidywalny, gburowaty i zmęczony (…). Jestem cały przepełniony pogardą, złością, frustracją i pytaniami (…).

Właśnie rodzę się jako nastolatek.

I nagle, z dnia na dzień, najlepsza przyjaciółka, stara drewniana klacz, Stella, nie jest już symbolem wolności, ale staje się powodem wstydu. Pociąg, którego trasa i los pasażerów zależały kiedyś wyłącznie ode mnie, ma trafić w poklejone słodyczami łapy znienawidzonego małego trolla. A Pernille, ta Pernille, którą znałem od przedszkola, wydaje się odległym i obcym motylem, więc postanawiam trzymać z chłopakami. Teraz ona płacze.

Gdyby tylko wiedziała, jak bardzo się bałem, że jej skrzydła nagle mi ją odbiorą.

Młodość. Wyznania nastolatków to opowieści o małych i dużych rozterkach. O zmaganiach w okresie dojrzewania z wyolbrzymionymi drobnostkami i całkiem realnymi problemami, zmianami wymaganiami oraz oczekiwaniami, z którymi młodzież styka się na co dzień. To wołanie, które przypomni dorosłemu czytelnikowi, że to, co dziś zdaje mu się łatwe, bywa cholernie trudne.

Linn Skåber (ur. 1970) – norweska aktorka, stand-uperka, piosenkarka i dziennikarka, producentka teatralna oraz filmowa, osobowość telewizyjna. Jako pisarka opublikowała trzy książki, które stały się w Norwegii bestsellerami. Wszystkie z ilustracjami Lisy Aisato. Pierwsza z nich Młodość. Wyznania nastolatków właśnie ukazuje się w Polsce.
Lisa Aisato (ur. 1981) – norweska autorka i ilustratorka. Jej magiczny i niepowtarzalny styl sprawił, że jest jedną z najbardziej cenionych i kochanych artystek w Norwegii. Prowadzi własną galerię w swoim domu na wyspach Hvaler, gdzie mieszka razem z rodziną. Nominowana do: Astrid Lindgren Memorial Award (ALMA) 2018 oraz H. C. Andersen Award 2016. Za ilustracje do książki O dziewczynce, która chciała ocalić książki (The Girl Who Wanted to Save the Books) otrzymała nagrodę Ordknappen 2018. Jej autorska książka Życie zdobyła Nagrodę Księgarzy Norweskich.


Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
Autor: Linn Skåber
Tytuł oryginalny: Til ungdommen
Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 18/05/2022
Oprawa: twarda
Format: 14,3 x 20,5 cm
Ilustracje: Lisa Aisato
Liczba stron: 264
ISBN: 978-83-08-07576-0

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


0Shares