Zapowiedź: „Miasto Świętych i Złodziei” – Natalie C. Anderson

27 września ukaże się debiutancka powieść Natalie C. Anderson „Miasto Świętych i Złodziei”. To pierwsza od sześciu lat książka dla młodzieży wybrana przez Barnes & Noble do programu Odkryj Wspaniałych Pisarzy. Ich odkryciem był m.in. John Green. Powieść ta została też dostrzeżona przez wytwórnię Universal Pictures, która kupiła już prawa do jej ekranizacji.

Recenzenci są zgodni – to bardzo zręcznie zaplanowana, budująca napięcie historia. Szybkie tempo akcji osadzone w kontekście międzynarodowej tajemnicy. Jak pisze „New York Times”, „(…) to pełna zwrotów akcji i zaskakujących tajemnic powieść, której nie będziesz w stanie odłożyć, póki nie przeczytasz ostatniej strony”.

Akcja książki rozgrywa się w fikcyjnym mieście Kenii − Sangui. Tina, główna bohaterka, wraz z matką ucieka z Kongo, licząc na rozpoczęcie nowego, spokojnego życia. Matka szybko znajduje pracę w charakterze pokojówki w domu bardzo wpływowej rodziny, której głową jest Roland Greyhill, jeden z najbardziej szanowanych biznesmenów w mieście, z czasem ojciec przyrodniej siostry Tiny − Kiki. Pan Greyhill nie zdobył jednak fortuny w uczciwych przedsięwzięciach − z czasem Tina dowiaduje się, że swą potęgę zbudował na korupcji i przestępczym życiu. Dlatego też kiedy jej matka zostaje znaleziona martwa w jego gabinecie, dziewczyna nie ma wątpliwości, kto za tym stoi.
Targana żądzą zemsty, spędza kolejne cztery lata na ulicach Sangui, pracując w charakterze złodziejki dla lokalnego gangu sierot i dzieci ulicy. To właśnie to zajęcie pozwala jej pewnego dnia wrócić do posiadłości Greyhillów.
Czy uda się jej wcielić w życie długo wyczekiwaną zemstę? Przekraczając próg rezydencji, odzywają się stare rany, a wspomnienia dawnych przyjaźni wprawiają w ruch bieg niebezpiecznych zdarzeń. Czy chęć odkrycia niewiarygodnej prawdy o zabójstwie matki − i o jego powodach – pozwoli bohaterce przetrwać lawinę wydarzeń?

Natalie C. Anderson jest amerykańską pisarką; pracuje i mieszka w Genewie. Ostatnią dekadę poświęciła organizacjom pozarządowym i ONZ, pomagając uchodźcom z całego świata, głownie z Afryki. To doświadczenie niewątpliwie miało wpływ na tę książkę. Jako pracownik organizacji niosących pomoc autorka bardzo zręcznie wplotła w treść powieści problemy ludzi mieszkających w regionach targanych wojną.

Wyróżnienia dla Miasta świętych i złodziei:
Amazon − najlepsza książka miesiąca w styczniu 2017
Barnes & Noble − wybór do programu Odkryj Wspaniałych Nowych Pisarzy
Barnes & Noble − najbardziej oczekiwany debiut wśród powieści młodzieżowych 2017 roku
Apple iBooks − pozycja na liście najlepszych książek w styczniu 2017
Indie − pozycja na liście wartych uwagi książek dla dzieci, zima 2016−2017
Indies Introduce − pozycja na liście książek na zimę/wiosnę 2017
Teen Vogue − najlepsza nowa książka młodzieżowa w styczniu 2017
Bustle − najlepsza książka młodzieżowa w styczniu 2017

Wybrane recenzje

„Miasto świętych i złodziei to pełna zwrotów akcji i zaskakujących tajemnic powieść, której nie będziesz w stanie odłożyć, póki nie przeczytasz ostatniej strony. (…) Emocjonalna podróż wydaje się prawdziwa i poruszająca”. − recenzja książki w „New York Times”

„W tym najeżonym szybką akcją thrillerze (…) Anderson w zręcznych słowach powołuje do życia świat Tiny, śledząc historię swej bohaterki i odkrywając wraz z nią szokującą prawdę”. − wyróżniona recenzja w „Publisher’s Weekly”

„Wspaniale zagmatwana zagadka kryminalna z morderstwem na pierwszym planie”. − wyróżniona recenzja w „Booklist”

„Dobrze zaplanowany kryminał z szybkim tempem akcji i międzynarodową tajemnicą, doprawiony zaledwie szczyptą romansu. (…) Gorąco polecam nastoletnim czytelnikom, szukającym mrocznej, trzymającej w napięciu, angażującej opowieści z twardą, sprytną i realistyczną bohaterką na pierwszym planie”. − wyróżniona recenzja w „School Library Journal”

„Umieszczając akcję tego angażującego kryminału z przykuwającymi uwagę bohaterami w pełnym napięć regionie, Anderson usiłuje zainteresować młodych czytelników toczącym się tam konfliktem i ukazać tragiczne piętno, jakim odciska się on na mieszkańcach tych terenów”. − wyróżniona recenzja w „BCCB”

„Zapierający dech w piersiach debiut Natalie C. Anderson to głęboka, mroczna i − co zadziwiające, zważywszy na tematykę − momentami dość zabawna powieść. (…) Strony same będą się przewracać, gdy czytelnik zacznie kibicować Tinie i jej bliskim”. − wyróżniona recenzja w „Shelf Awareness”

„Połączenie Ocean’s Eleven i Krwawego diamentu: Miasto świętych i złodziei Natalie C. Anderson to trzymająca w napięciu opowieść o zemście i odkupieniu, w której czytelnik podąża tropem mordercy przez dżunglę w Kongo aż po krańce cyberprzestrzeni, koncentrując się przy tym na istotnej roli rodziny i przyjaciół − to idealna mieszanka napięcia, akcji i emocji”. − Tara Sullivan, autorka uznanych powieści Golden Boy oraz The Bitter Side of Sweet

„Miasto świętych i złodziei od pierwszej strony wciąga w rzadko odwiedzany świat, pełen piękna i przemocy, gdzie liczy się tylko przetrwanie, a jedyną bronią są odwaga i miłość młodej kobiety”. − Francisco X. Stork, nagradzany autor powieści Marcelo in the Real World oraz The Last Summer of the Death Warriors

„W prozie równie nieustępliwej, co napędzana chęcią zemsty, nieustraszona protagonistka, Anderson przeplata tragedie o wymiarze osobistym i narodowym, opowiadając zarówno o utracie dziedzictwa, jak i stosunkach z rodziną i przyjaciółmi. Miasto świętych i złodziei to światowej klasy debiut, warty lektury i zapamiętania”. − Ashley Hope Pérez, nagrodzona Printz Honor autorka powieści Out of Darkness

„To historia pełna zwrotów akcji, udowadniająca, że nic nie jest tak czarno-białe, jak mogłoby się wydawać”. − recenzja w „Kirkus Reviews”

„Opisana pięknym językiem zagadka morderstwa, która nie pozwoli ci się oderwać od książki i jej nieustannych zwrotów akcji”. − recenzja w „Bustle”

„Nastoletnia uchodźczyni z Kongo (połączenie Lisbeth Salander z Mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet ze Storm z serii X-Men) szuka w Kenii zemsty za morderstwo matki”. − recenzja w „Hollywood Reporter”

„Trzymająca w napięciu historia zemsty”. − recenzja w „US Weekly”

„Mroczny thriller autorstwa Anderson spodoba się czytelnikom, którzy preferują tajemnice o wymiarze politycznym oraz grę o wysokie stawki, a zarazem tym osobom, które wolą rozwiązania w odcieniach szarości od tych czarno-białych”. − recenzja w „The Horn Book”

PREMIERA: 27 WRZESIEŃ 2017, WYD. INITIUM

 

2Shares