Zapowiedź: „Głosuj na Polaka!” – Aleksandra Rumin

Już 9 grudnia nakładem wydawnictwa Initium ukaże się kusząca premiera – a mianowicie najnowsza powieść Aleksandry Rumin pt. „Głosuj na Polaka!”, która zaskoczy czytelników dużą dawką humoru doprawioną intrygami małej społeczności i polaną politycznym sosem o dziwnie znajomym smaku. Aleksandra Rumin tym razem porzuca zbrodnie, by zabrać nas w świat political fiction o polskiej prowincji. To trzeba przeczytać!

„W tym kraju nikt nigdy niczego nie wygrał uczciwie. Jesteś teraz politykiem, zacznij myśleć jak polityk. (…)
– To musi być ktoś zaufany. Zaufanie jest najważniejsze. Żeby znowu nie było, że my go wypromujemy i poprzemy, a on potem się od nas odetnie i zacznie robić po swojemu.
– Na pewno takiego znajdziemy – odparł niepewnie Westwal.
– Nie zawiedź mnie, Michał, bo wiesz, gdzie trafiają ci, którzy mnie zawiedli!
– Do spółek Skarbu Państwa? – zażartował specjalista i natychmiast tego pożałował”.

Grzeszyn to mała, urokliwa gmina, miejsce zsyłki dla ludzi, którzy dostali od losu drugą szansę. Gdy tuż po wizycie premiera rządzący miastem z woli ludu i Boga wójt znika bez śladu, a kilka dni później zrozpaczona żona otrzymuje list z żądaniem okupu, mieszkańcy stają na wysokości zadania i natychmiast rozpoczynają publiczną zbiórkę astronomicznie wysokiej kwoty. Niestety, hojność wyborców ma swoje granice, akcja kończy się fiaskiem, wójt zostaje uznany za zmarłego, a jego mandat ulega wygaszeniu.

Konieczne jest przeprowadzenie przedterminowych wyborów. Do wyścigu o fotel wójta Grzeszyna staje trzech kandydatów: spokrewniony z brytyjską rodziną królewską dziedzic na uchodzącym za perłę regionu wandalińskim zamku, kucharz z restauracji Wykwintnej w Wielkiej Lipie, który zarabia siedemnaście tysięcy miesięcznie, chociaż umie gotować jedynie bulion z kostek rosołowych, oraz namaszczony przez najważniejszą osobę w państwie spadochroniarz ze stolicy, dla którego wójtowanie ma być pierwszym krokiem do wielkiej politycznej kariery. Rozpoczyna się brutalna kampania wyborcza, bo w polityce jak w miłości – wszystkie chwyty dozwolone.

„Złośliwa, mocno aluzyjna, nie oszczędza nikogo, świetnie napisana i jak zawsze u Aleksandry Rumin odkrywczo zaskakująca. Politycznie „niepoprawna”, ale za to jak napisana! Po prostu genialne szaleństwo!” – Iwona Banach 

„Nie ma to jak wyścig po fotel wójta! Aleksandra Rumin w błyskotliwy sposób rozbiera króla do naga i pierwsza zaczyna się śmiać. A my razem z nią. Zjadliwy humor, pastisz najwyższych lotów i cała lawina przemyśleń. Książka na czasie, prawdziwy haust świeżego powietrza. Polecam!” – Danuta Awolusi 

„Z ogromną przyjemnością stwierdzam, że: Aleksandra Rumin z wyczuciem i satyryczną błyskotliwością portretuje pełne skaz społeczeństwo, jak w soczewce skupiając rządzące nimi układy, mechanizmy i przywary. To także wiwisekcja ludzkiej natury, zwłaszcza jej ciemnej strony, analiza głupoty, egoizmu, zakłamania i zaślepiającej chciwości. Napisana z finezją, a równocześnie uszczypliwym humorem powieść „Głosuj na Polaka!” to znakomita rozrywka i zwierciadło, w którym widać wszystkie nasze wady. Polecam, ku uciesze i refleksji.” – Małgosia Starosta

Aleksandra Rumin zadebiutowała w marcu 2019 roku powieścią „Zbrodnia i Karaś”, bardzo pozytywnie przyjętą przez krytyków literackich (m.in. przez Bernadettę Darską) oraz czytelników. Pół roku później ukazała się jej druga książka – „Zbrodnia po irlandzku” – powtarzając sukces poprzedniczki. Nie inaczej było w przypadku kolejnych jej powieści – „Zbrodni na blokowisku” oraz „Zbrodni po polsku”. Za każdym razem Rumin udowadnia, że ma wyjątkowe poczucie humoru, okraszone dużą dawką sarkazmu i celnym portretowaniem różnych nacji i grup społecznych. Najnowsze jej dzieło – „Głosuj na Polaka!” – ma szansę stać się najlepszym w jej dotychczasowym dorobku literackim.


 

Tytuł: Głosuj na Polaka!
Autor: Aleksandra Rumin
Wydawnictwo: Initium / współpraca
Rok wydania: 09/12/2022
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 304
ISBN: 978-83-66328-99-0
Gatunek: komedia/satyra

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


0Shares