„Zając zostaje!” – Melania Kapelusz

Rozpoczęcie nauki w szkole to jeden z kamieni milowych w życiu każdego dziecka. Wydaje się, że ledwo rozpoczęło chodzić do przedszkola, a tu już nadchodzi moment, kiedy trzeba spakować po raz pierwszy plecak i zasiąść w szkolnej ławie. Nowy budynek, nowa klasa, nowa pani nauczycielka, nowe koleżanki i koledzy. Nic więc dziwnego, że wiele dzieci odczuwa stres i zwyczajnie boi się tego nowego etapu w swoim życiu. Bo czy sobie poradzi? Czy ktoś je polubi? Te pytania zadają sobie chyba wszystkie dzieci.

Jak przekonać dziecko, że szkoła to nic strasznego? Że nie powinno się niczego obawiać, tylko śmiało stawić czoła nieznanemu? Najważniejsze to szczerze porozmawiać z dzieckiem na ten temat. Pomocą rodzicom służyć mogą różnego rodzaju książki przybliżające dzieciom szkolne realia, to, co je za moment czeka. Jedną z takich książek jest „Zając zostaje!” Melanii Kapelusz z serii „Tornister pełen przygód” od wydawnictwa Adamada.

Jej głównym bohaterem jest sześcioletni Antek, który właśnie rozpoczyna naukę w szkole podstawowej. Razem z nim odkrywamy ten nowy dla niego świat i stawiamy czoła różnym wyzwaniom. Chłopiec szybko zdobywa nowych przyjaciół – m.in Iwonkę, której buzia się nie zamyka, nieśmiałą i płaczliwą Elę czy sympatycznego Oskara, który kocha jeść – i przekonuje się, że dzieci bywają naprawdę różne. Mają swoje problemy i tajemnice, większe bądź mniejsze, czasami nawet wstydliwe. Dzieci z każdym kolejnym dniem stają się sobie bliżsi i służą sobie nawzajem pomocą. Wiedzą też, że w razie czego zawsze mogą zwrócić się do swojej nauczycielki – miłej i zawsze uśmiechniętej pani Magdy.

„Zając zostaje!” to książka, która oprócz tego, że w ciekawy sposób pokazuje dzieciom, że szkoła wcale nie jest taka straszna jak się może na pozór wydawać, porusza też wiele tematów związanych z ich codziennym życiem. Dla przykładu tata Antka pracuje za granicą, przez co chłopiec widuje go rzadko i może jedynie od czasu do czasu porozmawiać z nim przez telefon, by opowiedzieć mu o wszystkim, co się u niego dzieje. Wiele rodzin jest w podobnej sytuacji, tzn kiedy jedno, a czasami nawet oboje rodziców zmuszonych jest wyjechać z kraju, by móc zapewnić bliskim godziwe warunki życia. Rozłąka z bliskimi jest trudna, zwłaszcza dla dziecka. Dzięki temu, że książka porusza tego typu sprawy, jej małym czytelnikom łatwiej jest się identyfikować z jej bohaterami.

Książka „Zając zostaje!” napisana jest prostym, niepozbawionym humoru, zrozumiałym dla dziecka językiem. Całości dopełniają kolorowe i naprawdę sympatyczne ilustracje autorstwa Magdaleny Wosik. Mojej córce spodobały się zwłaszcza oczy bohaterów, które jej zdaniem przypominają kolorowe guziczki. Stanowi ciekawą propozycję dla dzieci dopiero rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, jak i tych, które już chodzą do szkoły. Z uwagi na ładne i dopracowane wydanie nada się na prezent – choćby na zbliżającą się Gwiazdkę.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Adamada
Rok wydania: 2015
Seria: Tornister pełen przygód
Oprawa: twarda
Ilustracje: Magdalena Wosik
Liczba stron: 96
ISBN: 978-83-7420-614-3
Grupa wiekowa: 6+

Adamada

Zając zostaje (5)
Zając zostaje (4)

1Shares