Wyd. Poznańskie, Czwarta Strona, We need YA – przyszłoroczne zapowiedzi

Znane są już przyszłoroczne zapowiedzi całej Grupy Wydawniczej – Wydawnictwa Poznańskiego, Czwartej Strony, Czwartej Strony Kryminału oraz We need YA.

Informacja prasowa

LITERATURA PIĘKNA

Elif Shafak, Bernardine Evaristo i Jesmyn Ward należą do najciekawszych kobiecych głosów współczesnej literatury. To właśnie ich powieści wydamy w przyszłym roku. Rozpoczniemy wznowieniem „Bękarta ze Stambułu” (tłum. Michał Kłobukowski) autorstwa Elif Shafak, która nie waha się podejmować trudnych i kontrowersyjnych tematów związanych m.in. z ormiańsko-turecką historią. W lipcu wydamy jeszcze jedną jej powieść, „Czterdzieści zasad miłości” (tłum. Ewa Elżbieta Nowakowska), na podstawie której Netflix nakręci niebawem serial. W kwietniu ukaże się długo wyczekiwana w Polsce powieść „Dziewczyna, kobieta, inna” (tłum. Aga Zano), za którą Bernardine Evaristo otrzymała Nagrodę Bookera w 2019 roku. To pulsująca życiem powieść o kobietach – o ich sile, słabościach, bolączkach i pragnieniach. Tuż po wakacjach pojawi się natomiast trzecia na polskim rynku książka Jesmyn Ward, „Krwawa smuga” (tłum. Tomasz S. Gałązka). Nagradzana na świecie pisarka – dwukrotna zdobywczyni National Book Award – z oszałamiającą precyzją portretuje amerykańskie Południe.

Wśród najnowszych premier nie zabraknie też tytułów, o których głośno w literackim świecie. Na początku czerwca ukaże się powieść tegorocznego laureata Nagrody Bookera, Douglasa Stuarta, „Shuggie Bain” (tłum. Krzysztof Cieślik). To osadzona w Szkocji lat 80. i napisana wspaniałym językiem powieść o granicach miłości, rodzicielstwie i uzależnieniu. Wśród pozycji nominowanych do Bookera znalazło się w tym roku również dzieło Columa McCanna „Apeirogon” (tłum. Aga Zano), zdecydowanie najlepsza powieść o konflikcie izraelsko-palestyńskim, jaka do tej pory powstała. Opowiada o losach wrogów, których drogi nie powinny się przeciąć, a jednak nieoczekiwane spotkanie i wspólna strata staną się początkiem przyjaźni. Za sprawą izraelskiego pisarza Yaniva Iczkovitsa czeka nas niezwykła literacka podróż w czasie i przestrzeni. „Córka rzeźnika” (tłum. Anna Halbersztat) to przewrotna i awanturnicza powieść, osadzona na przełomie XIX i XX w. na terenie Imperium Rosyjskiego. Wartka akcja, intryga, panorama minionego życia żydowskiego… a do tego napisana z lekkością i humorem.

SERIA DZIEŁ PISARZY SKANDYNAWSKICH

Przepięknie wydana seria skandynawska obdaruje nas czterema nordyckimi powieściami w znakomitych przekładach. W 2021 roku królować będzie Finlandia. „Niebo w kolorze siarki” (tłum. Katarzyna Tubylewicz) szwedzkojęzycznego, fińskiego prozaika Kjella Westö opowiada zmysłową historię przyjaźni głównego bohatera z rodzeństwem pochodzącym z zamożnej rodziny. Łączą ich nie tylko wspólne sekrety, ale i rodzące się między nimi uczucia. „Oneiron” (tłum. Sebastian Musielak) fińskiej pisarki Laury Lindstedt to rodzaj kobiecej dystopii – siedem kobiet, zaświaty i bezczas. Ta prowokująca i niejednoznaczna powieść otrzymała w 2015 roku prestiżową Nagrodę Finlandia. Nie zabraknie również klasyki – w czerwcu ukaże się jedna z najwybitniejszych powieści Knuta Hamsuna „Zagadki” (tłum. Maria Gołębiewska-Bijak). Natomiast tuż po wakacjach niespodzianka czeka miłośników twórczości Roya Jacobsena, który kontynuuje losy mieszkańców wyspy Barrøy. „Tylko matka” (tłum. Iwona Zimnicka) to kameralna i nastrojowa opowieść o życiu w powojennej Norwegii.

SERIA REPORTERSKA

Dylematy społeczne, zagadki kryminalne, refleksje nad kluczowymi wydarzeniami historii Polski i świata – to tylko niektóre tematy, jakie miłośnicy reportażu znajdą w naszej serii reporterskiej. Rok 2021 otworzymy książką z gatunku true crime. Będzie to kolejna, znakomita pozycja Marka Bowdena „Ostatni trop. Tajemnica zaginięcia sióstr Lyon” (tłum. Mariusz Gądek), która opisuje śledztwo jednej z największych zagadek kryminalnych Ameryki XX wieku. W maju czytelnicy literatury faktu przeniosą się razem z Maciejem Grzenkowiczem do małych wielkich miejsc – minipaństw. Rozmowy z ich twórcami, władcami i mieszkańcami zaowocowały opowieścią „Tycipaństwa”. A już na wiosnę premierę będzie miała debiutancka książka Karoliny Rogaskiej o świecie sekspracy, w której autorka pochyliła się nad polską rzeczywistością prostytutek, pracownic i właścicieli klubów go-go.

Latem czeka na nas kolejna reporterska opowieść o Grecji pióra nagradzanego dziennikarza, pisarza i podcastera – Dionisiosa Sturisa. Będzie to literacka gratka dla wszystkich tych, którzy zachwycili się reportażem „Grecja. Gorzkie pomarańcze”. Jesień to czas namysłu i refleksji nad przeszłością. Książka profesora dziennikarstwa na Uniwersytecie Bostońskim, Mitchella Zuckoffa, „Fall and Rise: The Story of 9/11” (tłum. Paulina Surniak i Adrian Stachowski) stanowi przejmującą rekonstrukcję wydarzeń z 11 września 2001 roku – ataków na World Trade Center, Pentagon i katastrofy lotu numer 93. Ostatnia premiera będzie należała do Pietera van Osa, uznanego holenderskiego dziennikarza i autora bestsellera „Lepiej być bydlęciem. Historia przetrwania” (tłum. Iwona Mączka). To opowieść o przejmujących losach Mali, dziewczynki z rodziny ortodoksyjnych Żydów, która cudem uniknęła zagłady w warszawskim getcie.

SERIA POPULARNONAUKOWA

Rok 2020 był świetnym początkiem serii popularnonaukowej ZROZUM. W nadchodzącym roku seria uderzy jeszcze mocniej i zaprezentuje aż osiem książek! Powrócą autorzy bestsellerów – Jennifer Wright i Carl Zimmer, ale pojawią się również nowi, polscy autorzy. Dzięki tym książkom dowiecie się, czy lepiej zginąć od sztyletu, czy od trucizny, co nas gryzie, jakie imprezy urządzał papież Aleksander VI, co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie, czy jak dotknąć kosmicznego pyłu. Seria ZROZUM jak zawsze zaskoczy nas humorem i solidną dawką wiedzy, dzięki której zabłyśniemy w towarzystwie. ZROZUM – Książki dobre nie tylko w teorii!

HISTORIA

Zaprosiliśmy do współpracy dwóch wybitnych historyków, którzy opiszą przemilczane karty dziejów Polski. Michał Wójcik w książce „Zemsta” przedstawi historię zapomnianych powstań w obozach zagłady (Treblinka, Sobibór, Auschwitz-Birkenau), odsłaniając nieznane dotąd i często kontrowersyjne fakty. Natomiast Kamil Janicki w książce „Pańszczyzna” podejmie temat niewolnictwa, na nowo opowiadając losy polskiego chłopstwa. W przyszłym roku zadebiutuje również Maja Iwaszkiewicz, mediewistka i historyczka sztuki, która w swojej książce „Świnia na sądzie ostatecznym” wprowadzi nas w fascynujący świat średniowiecznych zwierząt.

W następnym roku spojrzymy też poza granice Polski – w stronę Niemiec, Rosji i Szwecji. Harald Jähner w książce „Czasy wilka” (tłum. Arkadiusz Żychliński) przedstawi historię społeczną Niemiec w latach 1945-1955, Herman Lindqvist opowie ponad tysiącletnie dzieje stosunków polsko-szwedzkich, natomiast Borys Kierżun w książce „Zniewolona Rosja” (tłum. Aleksandra Okuniewska-Stronka) zarysuje historię rosyjskiego poddaństwa.

BIOGRAFIE

Do naszej serii biograficznej – obejmującej książki poświęcone Josephowi Conradowi, Alexandrowi von Humboldtowi czy Nicoli Tesli – dołączą w przyszłym roku dwie kolejne biografie: Galileusza i Alfreda Nobla. To nagradzane i świetnie skrojone książki, które portretują nie tylko życie tych wybitnych osobowości, ale i ducha czasów, w których żyli, tworzyli i odkrywali. Ponadto w pierwszym kwartale roku ukaże się wciągająca i trzymająca w napięciu książka Caroline Alexander „Niezłomny” (tłum. Adrian Tomczyk), opisująca legendarną wyprawę Shackeltona i statku Endurance na Antarktydę.

LITERATURA EKO

Wiemy, że rok 2021 będzie czasem ekozmian! Kierunek patrzenia na zmieniające się rzeczywistość i klimat wyznaczy nam legendarny podróżnik, pisarz i promotor przyrody – David Attenborough. W autobiograficznej książce „Życie na naszej planecie. Moja historia, wasza przyszłość” (tłum. Paulina Surniak) najsłynniejszy przyrodnik świata tłumaczy, gdzie popełniliśmy błąd, a także jak możemy go naprawić. A już w marcu będzie miała premierę książka Dary McAnulty „Dziki rok. Zapiski młodego przyrodnika” (tłum. Katarzyna Bażyńska-Chojnacka), nastolatka ze spektrum autyzmu, który pokazuje, jak ważne są relacje z drugim człowiekiem i ze światem przyrody.

Dla kochających zwierzęta domowe (nie tylko psy i koty, ale też świnki czy kury) weterynarz Łukasz Łebek zdradzi sekrety zawodu weterynarza, pełne humoru historie czworonożnych pacjentów, którzy przychodzą do jego gabinetu, oraz powie nam, czego pod żadnym pozorem nie można mówić na wizycie u weta. Książka będzie dostępna w księgarniach już w maju. Dla wszystkich zakochanych w opowieściach o pierzastych przyjaciołach Jacka Karczewskiego mamy wspaniałą wiadomość. W połowie roku ukaże się jego nowa książka „Zobacz ptaka”, która będzie zbiorem czułych i fascynujących opowieści o ptasich imionach, strojach i śpiewie. Latem poznamy razem z Johnem Lewisem-Stempelem „Prywatne życie pola” (tłum. Hanna Jankowska), czyli zapis doświadczenia powrotu do przyjaznych matce naturze metod uprawy i przywrócenia życia na pewnej urokliwej angielskiej wsi.

SERIA PODRÓŻNICZA

Choć branża turystyczna ostatnio mocno zwolniła, to seria podróżnicza Wydawnictwa Poznańskiego nie zamierza zwalniać tempa. Już w lutym ukaże się książka „Szwajcaria. Podróż przez raj wymyślony” Agnieszki Kamińskiej. Dlaczego w szwajcarskich domach nie ma pralek? Gdzie kupić świeże alpejskie powietrze na wynos? To niejedyne pytania, na które będzie można znaleźć odpowiedź w książce. Ilość pozytywnych skojarzeń, jakie budzi Szwajcaria, nie dziwi, lecz warto je zweryfikować. Autorka przemierza alpejskie szlaki, trasy kolejowe oraz wybrukowane uliczki helweckich miast. Odkrywa przed nami ten raj wymyślony; państwo, którego nie ma, choć według legendy zaczęło się… na łące. Następnie, razem z autorkami: Martą Rosą i Katarzyną Strauchmann, wybierzemy się do słonecznej Portugalii. W wakacje z kolei zaprosimy w podróż po Rumunii. Zabierze nas w nią Agnieszka Ślatała-Krawczyk. Podróżniczym zwieńczeniem 2021 roku będzie natomiast Alaska, o której książkę napisze Damian Hadaś.

LITERATURA OBYCZAJOWA

W pierwszym kwartale 2021 roku nie zabraknie emocji w literaturze uwielbianej szczególnie przez kobiety. Jeszcze w styczniu ukaże się nowa książka autorstwa Agaty Przybyłek – pisarki, która chętnie porusza tematy społecznie ważne i korzysta ze swojej wiedzy psychologa. „Droga, którą przeszłam” to powieść z ogromnym ładunkiem emocjonalnym; poruszająca do głębi dramat kobiety, w życiu której zabrakło miłości, ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Natomiast w marcu do księgarń trafi książka „Dałeś mi siłę” jednej z najpoczytniejszych polskich pisarek, Karoliny Wilczyńskiej. To drugi tom serii „Ja, Kobieta” – niezwykłego cyklu portretów utkanych z prawdziwych emocji. Autentyczne historie, opowiedziane autorce przez kobiety w różnym wieku, znajdują odzwierciedlenie w opowieściach snutych przez coraz to nowe bohaterki pojawiające się w serii. Tym razem swoją historią podzieli się Joanna, której życie uratował przeszczep szpiku.

Przygotowaliśmy również najpiękniejszą okładkę tego roku! Joanna Szarańska powraca z zabawną opowieścią o tym, że w miłości wszystkie chwyty są dozwolone. Nawet w miłości… do kota! Historia Emilii i jej niesfornych dzieci rozśmieszy nas do łez i przypomni o tym, że rodzina jest najważniejsza. Gabriela Gargaś powróci z historią o miłości silniejszej niż rozsądek. Luna i Kacper poznali się w czasie urlopu w Paryżu. Moment szczęścia, który został im dany, trwał zbyt krótko – każde z nich musiało wrócić do swojego świata, jednak uczucia, które ich przepełniały, nie zgasły. Czy setki kilometrów rozdzielą ich na dobre? A może rozłąka tylko utwierdzi ich w przekonaniu, że to miłość na całe życie?

W 2021 roku ukaże się również nominowana do nagrody Bookera debiutancka książka Kiley Reid „Such a Fun Age” (tłum. Agnieszka Kalus). To świetnie napisana powieść, która mocnym i odważnym głosem opowiada o nierównościach, uprzedzeniach i współczesnych formach rasizmu. Doceniona na całym świecie historia w Polsce ukaże się w czerwcu.

POWIEŚCI KRYMINALNE

Rok 2021 przyniesie ogrom atrakcji dla wielbicieli powieści kryminalnych. Nakładem Czwartej Strony Kryminału ukażą się książki znakomitych i doświadczonych autorów, którzy od lat dostarczają czytelnikom emocji – powróci zatem Joanna Chyłka, najpopularniejsza postać Remigiusza Mroza, o miłośnikach książek nie zapomniał też Robert Małecki, który zaskoczy zupełnie nowym thrillerem psychologicznym. Z kolei Małgorzata Rogala postanowiła najpierw wyjść naprzeciw oczekiwaniom czytelników i napisać kolejny tom serii z Agatą Górską, a w drugiej połowie roku pojawić się z zupełnie nowym, niesamowicie ekscytującym projektem. Podobną strategię przyjął mistrz kryminału retro, Ryszard Ćwirlej, który w 2021 roku nie tylko przywróci do łask Antoniego Fischera, ale też podzieli się z nami czymś zupełnie nowym i dla odmiany współczesnym, a czego przedsmak dał nam w antologii opowiadań kryminalnych pt. „Awers”.

Po rewelacyjnie przyjętym „Rytuale łowcy” Przemysław Borkowski zaserwuje nam kontynuację przygód prokurator Seredyńskiej, a Agnieszka Pietrzyk przygotuje dla nas książkę o tajemniczym tytule „Rezerwat”. Nie mogłoby też zabraknąć Hanny Greń, która zacznie od historii kryminalnej z nieodległej przeszłości, po czym wróci do bestsellerowej serii z Dionizą Remańską.

Rok 2020 obfitował w świetnie przyjęte tytuły młodszych autorów, którzy w tym niełatwym roku znaleźli w sobie siłę, by zadebiutować – jak na przykład Izabela Janiszewska ze znakomitym „Wrzaskiem”, Przemysław Żarski z gęstym i klimatycznym „Śladem”, Jacek Łukawki z kryminalnym „Odmętem”, a także zwyciężczyni konkursu kryminalnego, Joanna Dulewicz z „Zakłamanymi”. Młodzi autorzy ukończyli swoje pierwsze książki już w 2019, dzięki czemu jeszcze w tym roku doczekaliśmy się ich kontynuacji, a w 2021 możemy spodziewać się wybuchowych finałów, powrotu ukochanych postaci, wielu emocji i nowych kierunków.

Do grona polskich autorów CSK dołączą dwa nazwiska: utalentowana debiutantka, Anna Rozenberg, a także znany wam pewnie skądinąd Bartosz Szczygielski, którego najnowsza powieść pojawi się już w styczniu. Wszystko wskazuje na to, że to właśnie on w wielkim stylu otworzy rok.

LITERATURA MŁODZIEŻOWA

W 2021 roku w We need YA ukażą się same znakomite tytuły. Nie zdradzimy wszystkich tajemnic, bo sekrety i ich strzeżenie, to nasza supermoc, ale chętnie podzielimy się tym, co nadchodzi w pierwszym kwartale. Już w styczniu wielki powrót Adama Silvery, autora słynnych powieści „Nasz ostatni dzień” i „More Happy Than Not. Raczej szczęśliwy niż nie”. 13.01 ukaże się „Syn nieskończoności” (tłum. Agnieszka Brodzik), czyli debiut Silvery w kategorii Young Adult Fantasy. Jest to opowieść o dwóch braciach, żyjących we współczesnym Nowym Jorku, którzy wdają się w magiczną wojnę. Będą feniksy, będzie magia, będzie przygoda!

W lutym drużyna jednorożców zaskoczy czytelników opowieścią o niebezpiecznych próbach, których przetrwanie graniczy z cudem. Nadchodzi „Akademia Mrocznych Zaklęć. Próby śmierci” (tłum. Agnieszka Brodzik) autorstwa K.F. Breene i Shannon Mayer! Historia opowiada o nastoletniej Wild, która zajmuje miejsce swojego brata w niebezpiecznej grze prowadzonej przez tajemniczą Akademię. Żeby ocalić swoją rodzinę przed śmiercią, dziewczyna zostanie zmuszona ukrywać swoją tożsamości: zmierzy się z nadnaturalnymi istotami, zabójcami, ale przede wszystkim z samą sobą. To początek niezwykłej i ekscytującej trylogii!

Ale to nie koniec! W lutym pojawi się również wyczekiwana przez wszystkich miłośników fantastyki, najnowsza powieść bestsellerowej autorki „New York Timesa” V.E. Schwab „Niewidzialne życie Addie LaRue” (tłum. Maciej Studencki). Książka, która nie schodzi z list bestsellerów, niedługo podbije też Polskę. To przekraczająca granice gatunkowe opowieść o dziewczynie, która zawiera pakt faustowski i staje się nieśmiertelna, płacąc przy tym najwyższą cenę: nikt, kto ją poznaje, jej nie pamięta. Wszystko zmienia się w chwili, gdy po trzystu latach snucia się po ziemi Addie natrafia na ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pewien człowiek… zapamiętuje jej imię. Tego nie można przegapić!

Zaczytanego Nowego Roku!

0Shares