World Book Day – bo czy ktoś powiedział, że święta mogą obchodzić jedynie ludzie?

book day

23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu, w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie – od Nowej Zelandii po Kanadę. (źródło)

decorative

Z okazji Światowego Dnia Książki chciałabym Wam życzyć, aby ten dzień upłynął Wam na lekturze samych świetnych tytułów. Żebyście miło spędzili czas zgłębiając kolejną fantastyczną historię, która na długo pozostanie zarówno w Waszych sercach jak i pamięci. A także tego, byście w dniu dzisiejszym natknęli się na mnóstwo promocji i okazji do powiększenia swojej domowej biblioteczki 🙂

A korzystając z okazji, że do mnie zajrzałaś / zajrzałeś droga/i Czytelniczko/Czytelniku, chciałabym się podzielić z Tobą czymś, co sprawiło mi ostatnio wielką radość. Mianowicie do grona wydawnictw obdarzających mnie ciągłym zaufaniem i podsyłającym smakowite książkowe kąski dołączyło wydawnictwo:

Literatura

Oczywiście najbardziej cieszy się z tego faktu moja córka, która będzie największą testerką podsyłanych tytułów 🙂 Mogę Wam zdradzić, jakie książeczki już niedługo zagoszczą na jej półeczce.

Pamiętnik Czachy

W życiu dziesięcioletniej Czachy codziennie coś się dzieje. Bo ma dwa domy, więc wciąż pakuje plecak i czegoś zapomina, szkołę, zuchowe zbiórki i wakacje za pasem. Do tego wszystkiego zdarza jej się nakłamać i zrobić coś zdecydowanie po swojemu (z czym jej mama ma ogromny problem). Mimo regularnych pogadanek wychowawczych , życie Czachy jest bardzo wesołe. Do szczęścia brakuje jej tylko psa. Mama się wykręca małym mieszkaniem, ale… Czacha ma na nią swoje sposoby… 

Ciekawe, co będzie jutro

Rozalka przepada za podwórkowymi przygodami. Bo czy jest coś przyjemniejszego od podpatrywania robaków, urządzania domku w krzakach czy organizowaniem ślubu (koniecznie z welonem z firanki)? Razem z Julkiem z sąsiedztwa codziennie wymyśla nowe zabawy. I cieszy się, że jutro też jest dzień, w którym tyle może się wydarzyć.

 

decorative

 

Jutro spodziewajcie się nowej recenzji. Jest już gotowa, czeka tylko na opublikowanie 🙂

A teraz uciekam 🙂 

Choć jeszcze zadam Wam jedno pytanie: planujecie w dniu dzisiejszym jakieś zakupy? 🙂

decorative

0Shares