„Wiersze w mieście” -> „Fotel do czytania wierszy” -> czyli największa akcja promująca współczesną poezję w przestrzeni publicznej

Czerwony i wyjątkowo wygodny. Od razu masz ochotę się w nim zanurzyć. Zatrzymać się w biegu i na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Bo to nie jest zwykły fotel. Już 9 kwietnia pojawi się w samym centrum Warszawy, na skwerze przy ulicy Chmielnej 10. Akcja „Fotel do czytania wierszy” potrwa cztery dni, od 9 do 12 kwietnia, w godzinach 9-16. 

Na dynamicznej warszawskiej ulicy będzie można wreszcie złapać oddech. Wśród sklepów, biur, kawiarni i księgarń stanie fotel do czytania wierszy. A specjalna konsultantka ds. czytania poezji opowie o tym, czy „kochać to jedyna forma życia”, doradzi, wysłucha, zachęci do czytania, a na koniec wręczy wiersz na własność.

Bo wystarczy tylko 7 sekund. 7 sekund, by wygodnie usiąść w fotelu i przeczytać jeden z dwudziestu wierszy tegorocznej edycji „Wierszy w mieście”. Żeby dowiedzieć się, że miłość to m.in. „woda na ten młyn”, to „Souvenir shop”. To „sarny”, to „Ty”, to „Rozbity zegarek”*. Ulubiony wiersz o miłości można potem zabrać w formie pocztówki ze sobą do domu. Być może stanie się inspiracją do napisania kilku słów do dawnego znajomego czy kogoś z rodziny. Bo w pisaniu zwykłego sms-a czy kliknięciu „wyślij” nie ma przecież całego wyjątkowego repertuaru czynności i uczuć. A pocztówka z wierszem to gest bliskości.

Nie tylko na Chmielnej wiersze będą dostępne na wyciągnięcie ręki. W wybranych bibliotekach, przy wypożyczaniu, dostanie je każdy zainteresowany „Wierszami w mieście”. Podobnie w ponad stu warszawskich kawiarniach, księgarniach i antykwariatach. Kupujesz kawę? Razem z wydaną resztą dostaniesz wiersz.

Miasto podejmuje różne działania na rzecz rozwoju czytelnictwa. Wsparcie dla „Wierszy w mieście” jest tego przykładem. Przekonani o sile poezji, jak wiele wrażeń i emocji potrafi wywołać, zachęcamy do szukania wierszy w przestrzeni miasta. Z satysfakcją po raz kolejny angażujemy się w projekt, który ukazuje bogactwo i różnorodność kulturową Europymówi Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski.

W ramach tegorocznej edycji „Wierszy w mieście” 7 kwietnia w Laboratorium CSW odbyły się także warsztaty kreatywnego pisania Loesje – międzynarodowej inicjatywy promującej wolność słowa. Na warsztatach powstały nowe teksty, których tematyką jest właśnie miłość. 

8 kwietnia, o godzinie 19:00 również w Laboratorium CSW odbędzie się wieczór poezji „20 wierszy o miłości. Poezja europejska”, podczas którego zostaną zaprezentowane wszystkie utwory tegorocznej edycji. 

Poezja w każdej formie, i na oryginalnej pocztówce, i w tomiku poetyckim jest wyjątkowym rodzajem komunikatu. W tegorocznej edycji stanie się śmiałą manifestacją języka miłości. Obecność wierszy w dzisiejszych dynamicznych czasach jest niezwykle ważna. Stąd też cieszę się, że możemy zaprosić na spotkanie z poświęconymi miłości utworami europejskich poetów. W wielu nieoczekiwanych miejscach w Warszawie każdy przechodzień przez cały kwiecień będzie miał okazję do refleksji nad ludzkimi uczuciamimówi Taťjana Langášková, dyrektorka Czeskiego Centrum w Warszawie.

Organizatorem akcji jest EUNIC Warszawa – Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej w Warszawie oraz Miasto Stołeczne Warszawa. Wśród realizowanych co roku projektów EUNIC Warszawa, które na stałe wpisały się w krajobraz miasta, są m.in. Europejski Dzień Języków, Międzynarodowy Dzień Tłumacza czy Spoke’N’Word Festival. Instytuty zrzeszone w EUNIC stawiają sobie za zadanie wspólne działania instytucji kulturalnych, wymianę doświadczeń i umiejętności oraz współpracę z lokalnymi partnerami oraz Komisją Europejską. W ramach tegorocznej edycji można przeczytać wiersze pochodzące z Austrii, Czech, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Malty, Mołdawii, Niemiec, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Włoch, Węgier i Wielkiej Brytanii.

*wszystkie cytaty z wierszy tegorocznej edycji „Wiersze w mieście”

Akcja “Fotel do czytania wierszy”, 9-12 kwietnia, 9-16, skwer przy ul. Chmielnej 10. 

Wiersze w mieście”, 1-30 kwietnia, przystanki autobusowe, kawiarnie, kluby, księgarnie i biblioteki na terenie całej Warszawy, wystawa na ogrodzeniu Ambasady Rumunii, dokładne lokalizacje: www.wierszewmiescie.eu

Organizatorzy:

Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Królestwa Niderlandów, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Węgierski Instytut Kultury, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü 

Współorganizator:

Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy: 

Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce ; Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski 

1Shares