„Wakacje z Lawendynką” – Justyna Bajda [recenzja 386]

  • Wakacje z Lawendynką
  • Wydawnictwo: OVO!
  • Rok wydania: 2013
  • Ilustracje: Katarzyna Kołodziej
  • Oprawa: twarda
  • Liczba stron: 50
  • ISBN: 978-83-935709-8-0
  • Grupa wiekowa: 5+

 

Natalka jest małą dziewczynką mieszkającą wraz z rodzicami oraz Panem Kotem w domu z czerwonym dachem. Marzy o tym, aby znaleźć Lawendynkę. Mama, jak to mama, pragnęła szczęścia swojej córeczki, więc postanowiła poszukać owej tajemniczej Lawendynki po sklepach z zabawkami. Niestety bezskutecznie. Natalka wkrótce wyjawiła jej pewien sekret… „Ona po prostu jest. I czeka na mnie. Daleko, w fioletowej krainie, gdzie jest fioletowe niebo, gdzie rosną fioletowe kwiaty i gdzie pachną fioletowe zapachy.”. Czas mijał. Wkrótce nadeszło lato i rodzina Natalki postanowiła wyjechać na wakacje. Podczas podróży dziewczynka zasnęła, a kiedy obudziła się ze snu odkryła, że znalazła się w zupełnie innym świecie. Okazało się bowiem, że trafiła do fioletowej krainy. Jednak najwięcej szczęścia dało jej poznanie najprawdziwszej wymarzonej Lawendynki. Natalka jeszcze nie wiedziała, że te wakacje będą dla niej wyjątkowe i niezapomniane. Wraz z Lawendynką przeżyje bowiem mnóstwo niesamowitych przygód. Dowie się, dlaczego lawenda jest fioletowa oraz czemu jej przyjaciółka jest calutka lawendowo – fioletowa. Usłyszy o czarach pojawiania się i znikania, a także o Ochrowych Ludkach i ich domkach. Pozna tajemnicę kolorowych farbek oraz tęczy, a nawet wybierze się wraz z nową przyjaciółką nad morze, którego nigdy dotąd nie widziała.

Autorką książeczki jest Justyna Bajda, z wykształcenia literaturoznawca i historyk sztuki, na co dzień pracująca w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. W swoim dorobku literackim ma również takie pozycje jak „Poezja a sztuki piękne. O świadomości estetycznej i wyobraźni plastycznej Kazimierza Przerwy-Tetmajera” (2003), „Poeci – to są słów malarze…” (2010), a także monografie popularnonaukowe „Na przełomie wieków” (2002) i „Młoda Polska” (2003). Poza tym jest autorką antologii „Poezja drugiej połowy XIX wieku”, haseł w „Wielkim Leksykonie literatury polskiej” (2005), a także artykułów na temat Młodej Polski i relacji poetycko-malarskich.

„Wakacje z Lawendynką” to niezwykle ciepła i sympatyczna historia, którą z całą pewnością pokocha nie jedna mała dziewczynka. Traktuje ona głównie o przyjaźni oraz miłości. Bo któż z nas o nich nie marzy? Już od dziecka pragniemy znaleźć prawdziwego przyjaciela, który będzie z nami na dobre i na złe, na którego zawsze i wszędzie będziemy mogli liczyć. Poza tym każdy z nas chciałby być kochany i ważny dla drugiej osoby. Historia o Natalce i Lawendynce opowiada właśnie o tych najważniejszych międzyludzkich relacjach. Zostały one ukazane bardzo obrazowo, wyraźnie, ze wskazaniem tego, co najważniejsze jest zarówno w przyjaźni jak i w miłości. Poza tym całość została opowiedziana w bardzo prosty i przystępny sposób, dzięki czemu żadne z dzieci nie powinno mieć problemów ze zrozumieniem treści. Ale nie tylko ona jest tu ważna. Dużą rolę odgrywają przepiękne ilustracje wykonane przez panią Katarzynę Kołodziej. Są ciepłe, kolorowe, wykonane tak, żeby przypominały obrazki wykonane dziecięcymi farbkami. Całość wygląda bardzo dobrze i z pewnością spodoba się nie jednemu małemu czytelnikowi.

Książeczkę Justyny Bajdy polecam każdej małej dziewczynce, która pragnie znaleźć prawdziwą przyjaciółkę. Niech tytułowa Lawendynka zagości w jej domu i stanie się dla niej równie ważna jak dla Natalki. Dzięki niej bowiem nauczy się, co oznacza przyjaźń, z czym się ona wiąże, a także poczuje, co znaczy kochać.

Moja ocena: 5/6

OVO

Wakacje z Lawendynką (2)

Wakacje z Lawendynką (3)

0Shares