„Vaiana: Skarb oceanu” (Vaiana, 2016)

Po doskonałej „Krainie lodu” oraz równie wspaniałym „Zwierzogrodzie” przyszła pora na „Vaianę: Skarb oceanu” – kolejną niesamowitą animację od wytwórni Disney’a, łamiącą dotychczasowe stereotypy, gdyż udowadniającą, że kobiety potrafią być równie silne i zaradne jak mężczyźni (jeśli nie bardziej!).

Wyspa Motunui, gdzieś na Oceanii. To właśnie tutaj żyje Vaiana (Weronika Bochat), córka wodza Tui (Piotr Grabowski). W przyszłości ma ona zastąpić swego ojca i zadbać o dobrą przyszłość mieszkańców wyspy.

„Kiedyś staniesz na czele plemienia i dokonasz wielkich rzeczy.”

I choć Vaiana zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na niej spoczywa, nic nie może poradzić na to, iż od dziecka ciągnie ją do oceanu. Czuje się wewnętrznie rozdarta – z jednej strony chce pozostać wierna swemu ludowi i kulturze, z drugiej zaś chciałaby podążyć za głosem swojego serca.

Jednakże święte prawo jej ludu oraz surowy zakaz wodza zabraniają wypływania poza rafę… Tylko babcia Tala (Dorota Stalińska) zdaje się rozumieć zew, który nieustannie odczuwa Vaiana, gdyż i ją samą łączy niezrozumiała dla innych więź z oceanem.

Kiedy jednak na Motunui zaczyna źle się dziać, zagrażając przyszłości jej mieszkańców, Vaiana postanawia wyruszyć na poszukiwanie potężnego niegdyś półboga Maui (Igor Kwiatkowski), strąconego z nieba za to, iż skradł serce Tefiti, co doprowadziło do sprowadzenia na świat ciemność. Wierzy, iż z jego pomocą uda jej się uratować bliskich.

Jednakże Maui okazuje się być zupełnie inny od wyobrażeń Vaiany. To kombinator i szachraj, zapatrzony w siebie i wiecznie szukający poklasku. Czy z kimś takim uda jej się wypełnić misję, której się podjęła?

Bardzo ważnym elementem tej animacji są podania i legendy. To właśnie ustne przekazy ludów Oceanii stały się inspiracją do stworzenia historii o Vaianie i Maui dla jej twórców i sprawiły, że głównym wątkiem fabuły stało się odrodzenie tradycji nawigacyjnych Polinezyjczyków, będących istotnym elementem ich narodowej tożsamości.

„Vaiana: Skarb oceanu” to animacja przepełniona emocjami oraz ogromną dawką humoru. Vaiana i Maui, przemierzając ocean, co i rusz ładują się w kolejne zabawne tarapaty spotykając na swej drodze coraz to ciekawszych przeciwników – choć i tak twierdzę, że Kakamory biją wszystko na głowę! Śmiałam się do łez patrząc na tych malutkich, przezabawnych piratów przyodzianych w zbroje z orzechów kokosowych, na pozór wyglądających słodko i uroczo, a w rzeczywistości będących prawdziwymi wojownikami o morderczych instynktach. W ciekawy i równie zabawny sposób przedstawione zostało sumienie Maui, bowiem za sprawą żywego tatuażu na jego ciele reagującego odpowiednio do sytuacji, w których znajduje się nasz bohater.

Istotnym elementem animacji jest również jej oprawa muzyczna, za którą odpowiedzialny jest niezwykły zespół artystów, w którego skład weszli Lin-Manuel Miranda (wyróżniony nagrodami Pulitzera i Tony za broadwayowskie musicale Hamilton oraz In the Heights), zdobywca nagrody Grammy kompozytor Mark Mancina (Speed, Tarzan, Król lew) i Opetaia Foaʻi – założyciel i wokalista wielokrotnie nagradzanego zespołu Te Vaka wykonującego muzykę świata. Wszystkie stworzone przez nich piosenki nie tylko wpadają w ucho i poruszają czułe nuty serca, a już zwłaszcza utwór „Pół kroku stąd” (oryginalny „How Far I’ll Go Song”) w wykonaniu Natalii Nykiel, ale też pokazują kulturę i radość życia towarzyszącą na co dzień Polinezyjczykom.

Na płycie DVD oprócz filmu znalazła się krótkometrażówka „Serce w rozterce”, która w bardzo przekonujący sposób pokazuje walkę pomiędzy rozumem a sercem, oraz to, co tak naprawdę powinno liczyć się w naszym życiu. Mojej córce spodobała się ona tak bardzo, że obejrzała ją kilka razy z rzędu!

Podsumowując: „Vaiana: Skarb oceanu” to pełna przygód, przezabawna i wzruszająca historia o poszukiwaniu własnej życiowej drogi, podążaniu za głosem serca i spełnianiu najskrytszych marzeń. Idealna na lato, do obejrzenia w gronie rodzinnym, a zarazem jako doskonałe lekarstwo na dopadającą nas chandrę.

Za możliwość obejrzenia filmu dziękuję:

 

„Vaiana: Skarb oceanu” na DVD

Tytuł oryginalny: Vaiana / Wytwórnia: Disney / Gatunek: przygodowy, animacja, familijny / Czas: 103 minuty / Produkcja: USA / Rok produkcji: 2016 / Reżyseria: Ron Clements John Musker / Scenariusz: Jared Bush / Muzyka: Mark Mancina, Lin-Manuel Miranda, Opetaia Foaʻi / Polski dubbing: Weronika Bochat (Vaiana), Igor Kwiatkowski (Maui), Piotr Grabowski (wód Tui), Dorota Stalińska (babcia Tala), Małgorzata Turczeniewicz (Sina), Maciej Maleńczuk (Tamatoa) / Dodatki na płycie: krótkometrażówka „Serce w rozterce”

Premiera kinowa: 23 listopad 2016 (świat), 25 listopad 2016 (Polska)

Premiera na DVD: 10.05.2017

 

0Shares