„Tysiąc odłamków ciebie” – Claudia Gray

Dawno już nie sięgałam po powieści skierowane do młodzieży. Jednakże kiedy przeczytałam zarys fabuły znajdujący się na okładce „Tysiąca odłamków ciebie” Claudii Gray, powieści otwierającej serię pt „Firebird”, poczułam się zainteresowana na tyle, by by skusić się na jej lekturę. Bo czyż historia traktująca o równoległych światach, alternatywnych rzeczywistościach i wersjach tych samych bohaterów, a także między wymiarowych pościgach nie brzmi ciekawie?

Główną bohaterką jest osiemnastoletnia Marguerite Caine, córka wybitnych naukowców, którzy dokonali oszałamiającego odkrycia – stworzyli urządzenie do podróżowania pomiędzy równoległymi wymiarami -> Firebird, który niczym legendarny rosyjski żar-ptak (na którego część został nazwany) ma umożliwić jego użytkownikom poszukiwanie cudownych przygód.

Wkrótce jednak dochodzi do prawdziwej tragedii – ojciec Marguerite zostaje zamordowany, badania dotyczące Firebirda zniszczone, zaś Paul Markov, będący jednym z dwojga zaufanych asystentów rodziców głównej bohaterki, znika bez śladu i wszystko wskazuje na to, że to właśnie on jest za to wszystko odpowiedzialny, a uciekając przed karzącą ręką sprawiedliwości przeskoczył do innego wymiaru.

Marguerite nie zamierza jednak tak tego zostawić. Choć wiąże się to z ogromnym ryzykiem i niebezpieczeństwem, z pomocą drugiego asystenta rodziców – Theo, postanawia wyruszyć w pogoń za Paulem, by – kiedy już go w końcu spotka – wyrównać z nim rachunki. Przepełnia ją bowiem tylko jedno uczucie – nienawiść, która jest silniejsza niż wymiary, pamięć i czas.

Wkrótce jednak odkryje coś, co sprawi, że nie tylko zacznie gubić się w tym, co jest prawdą a co nie, ale też doprowadzi do tego, że nie będzie wiedziała już, komu tak naprawdę może ufać… Zdobywana przez nią wiedza rodzić będzie bowiem więcej pytań, niż dawać odpowiedzi. Pewna będzie tylko jednego – że grozi jej niebywałe niebezpieczeństwo.

Claudia Gray (a właściwie Amy Vincent), autorka bestsellerowej serii „Wieczna noc”, zabiera czytelnika do niesamowitego świata, w którym równoległe wymiary nie są jedynie teorią, ale istnieją naprawdę. Mało tego! Do świata, w którym możliwe jest podróżowanie pomiędzy nimi. Nigdy jednak nie wiadomo, co w danym świecie zastaniemy. Dlatego też w jednym z nich nasza bohaterka okazuje się być córką potężnego cara, w innym zaś mieszkanką podwodnej stacji oceanograficznej. Gdzie by jednak nie trafiła, za każdym razem zmuszona jest dostosowywać się do otaczającej ją rzeczywistości, w której nagle się znalazła i za każdym razem ma okazję dowiedzieć się o sobie czegoś więcej. Zresztą nie tylko osobie, ale też o bliskich jej sercu osobach.

Ta niewiedza dotycząca tego, co za chwilę spotka główną bohaterkę, sprawia, że z zainteresowaniem śledzi się jej losy, a im więcej faktów w międzyczasie ona odkrywa, tym trudniej jest się oderwać od lektury tej książki.

„Tysiąc odłamków ciebie” to nie tylko fascynująca, pełna różnorodnych emocji powieść będąca zgrabnym połączeniem science-fiction i romansu, ale przede wszystkim historia o sile więzów rodzinnych, potędze przyjaźni, wzajemnym szacunku, zaufaniu oraz lojalności. Pozwala czytelnikowi zrozumieć, jak piękna może być codzienność i że powinno doceniać się to, co się posiada. Podkreśla też wartość zarówno nauki, jak i sztuki, o czym najlepiej świadczą poniższe słowa:

„Każda forma sztuki to inny sposób spoglądania na świat. Inna perspektywa, inne okno. Zaś nauka jest najwspanialszym z tych okien. Można zobaczyć przez nie cały wszechświat.”

Uświadamia też, że postęp technologiczny – poza oczywiście wieloma pozytywnymi aspektami – niesie ze sobą również nieuniknione niebezpieczeństwo.

„Każdą wynalezioną technologię ludzkość zaczyna zwracać przeciwko sobie, to tylko kwestia czasu.”

Daleko nie musimy przecież szukać potwierdzenia powyższych słów. Wystarczy przypomnieć sobie konsekwencje wynalezienia broni jądrowej dla Hiroszimy i Nagasaki…

Kto powinien sięgnąć po tę książkę? Nie da się ukryć, iż jest to historia skierowana przede wszystkim do nastoletniego czytelnika. Nie oznacza to oczywiście, że i ci starsi nie spędzą kilku przyjemnych godzin podczas jej lektury. Jest przygoda. Jest tajemnica. Jest morderstwo. A przede wszystkim gorący romans. Jeśli poczuliście się zainteresowani i chcielibyście przeczytać coś naprawdę lekkiego, nie zmuszającego do większego skupienia podczas lektury, pozwalającego po prostu odpocząć po cięższym dniu, sięgnijcie po „Tysiąc odłamków ciebie” Claudii Gray.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: A Thousand Pieces of You
Tłumaczenie: Małgorzata Kaczarowska
Wydawnictwo: Jaguar
Rok wydania: 2017
Seria/Cykl: Firebird, tom 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
ISBN: 978-83-7686-554-6

18Shares