„Troll i zawody” – Zofia Stanecka [recenzja 383]

  • Troll i zawody
  • Wydawnictwo: EGMONT
  • Rok wydania: 2013
  • Seria: Czytam sobie, poziom 1
  • Ilustracje: Jona Jung
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 32
  • ISBN: 978-83-237-6073-3
  • Dodatki: naklejki, dyplom
  • Grupa wiekowa: 5-7 lat

Czytam sobie to trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci w wieku 5-7 lat, ale nie tylko. Jest to zarazem ogólnopolska akcja mająca na celu zachęcanie rodziców do tego, aby czytali książeczki swoim dzieciom już od najmłodszych lat. Ma to wspomagać rozwijanie u dzieci ich wyobraźni oraz zaszczepić w nich miłość do książek. Moja córka ma dopiero pięć lat. Jest to wiek, w którym dzieci chodzące do przedszkola rozpoczynają powolutku naukę literek oraz głoskowania króciutkich wyrazów. Książeczka Troll i zawody autorstwa Zofii Staneckiej spadła nam zatem jak z nieba. Idealnie nadaje się bowiem do ćwiczenia głoskowania przez dziecko w domu wraz ze swoim rodzicem.

Książeczka opowiada o trollu Alojzym, który pewnego dnia strasznie się nudził. Nagle wpadł na świetny pomysł! Postanowił zaprosić swoich przyjaciół, aby razem z nimi urządzić zawody sportowe. Razem z krasnoludem Kubą, boginem Bogdanem oraz topielcem Tymonem troll Alojzy biegał do mety, skakał w dal, grał w ping-ponga i badmintona, a nawet jeździł rowerem na wyścigi. Zabawy przy tym było co nie miara. Na koniec zawodów na naszych przyjaciół czekała zasłużona nagroda w pobliskim sklepiku.

Troll i zawody (3)

Historie wchodzące w skład książeczek z serii Czytam sobie z poziomu pierwszego cechują się tym, iż na cały tekst składa się od 150-200 wyrazów. Poza tym zawiera on 23 podstawowe głoski. Opowiastki napisane są w prosty i przyjazny dla małego dziecka sposób. Krótkie zdania są w pełni zrozumiałe dla młodych czytelników. Kolorowe i miłe dla oka ilustracje pani Jony Jung urozmaicają oraz idealnie uzupełniają czytany tekst. Na stronach znajdują się ramki z wybranym słowem, które nasze dziecko może próbować samodzielnie przegłoskować. Jeśli uda mu się poprawnie przegłoskować wszystkie wskazane wyrazy w książeczce, na końcu czeka na nie nagroda. Znajduje się tam bowiem Dyplom sukcesu oraz strona, na której do wyboru mamy aż sześć dużych kolorowych naklejek z sympatycznymi krótkimi hasłami np „Uff! Udało się!”, „Gratulacje!” albo „Jestem super!”. Oprócz tego na samym początku książeczki ukryte są pod skrzydełkiem propozycje pytań oraz zadań, które dziecko może spróbować zrobić na prośbę rodzica.

Troll i zawody (5)

Książeczki z serii Czytam sobie to idealna propozycja nie tylko dla rodziców pragnących wspomóc swoje dzieci w nauce czytania, ale również dla nauczycieli. Jako mama gorąco polecam. Jestem bardzo zadowolona z tej pozycji, widzę bowiem poczynione postępy u swojej córki odkąd sięgnęłyśmy obie po książeczkę z tej serii. Dlatego też z czystym sumieniem polecam.

Moja ocena: 5/6

EGMONT literacki

0Shares