Top 10: najlepsze filmy zagraniczne

Top 10 to akcja, przy okazji której raz w tygodniu na blogu pojawiają się różnego rodzaju rankingi, dzięki którym czytelnicy mogą poznać bliżej blogera, jego zainteresowania i gusta. Jeżeli chcesz dołączyć do akcji – w każdy piątek wypatruj nowego tematu na dany tydzień.
Dziś przyszła pora na… 10 najlepszych filmów zagranicznych!


Książka powoli się czyta [z czasem różnie bywa], więc żeby nie świeciło dziś pustkami na blogu postanowiłam zrobić jedną z zaległych list top 10. I tu spodobał mi się temat o zagranicznych filmach 🙂 Kolejność jak zwykle będzie absolutnie przypadkowa i nie będzie odwzorowaniem faktycznym tego, który film lubię bardziej od drugiego.
„Avatar” – reż. James Cameron, 2009r

Długo oczekiwany film Jamesa Camerona zrealizowany z wielkim rozmachem porównywalnym do „Titanica”. Szacowany budżet na poziomie 237 milionów dolarów daje mu trzecie miejsce pod tym względem w historii kina. „Avatar” został wykonany w dwóch technikach: tradycyjnej 2D i zupełnie nowej technice 3D. Zdjęcia do filmu zostały wykonane w 2007 roku, natomiast na postprodukcję przeznaczono dwa lata. „Avatar” opowiada historię sparaliżowanego byłego komandosa, który dostaje szansę odzyskaniaa zdrowego ciała. Musi jednak wziąć udział w specjalnym programie militarnym o nazwie Avatar. W rolach głównych między innymi Sam Worthington, Sigourney Weaver, Michelle Rodriguez.
źródło
„Zielona mila” – reż. Frank Darabont

Paul Edgecombe (Tom Hanks) jest pensjonariuszem domu starców. Obejrzany w telewizji fragment przedwojennego filmu przywołuje odległe wspomnienia, z których staruszek zwierza się przyjaciółce. W 1935 r. Paul był szefem strażników bloku śmierci w więzieniu Cold Mountain. Do jego obowiązków należało odprowadzanie skazańców do celi śmierci długim korytarzem wyłożonym zieloną wykładziną, zwaną „zieloną milą”. Jednym ze skazańców był czarnoskóry John Coffey, oskarżony o zamordowanie dwóch białych dziewczynek…

 

Cała seria przygód Jacka Sparrowa

1. „Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”reż. Gore Verbinski, 2003r

2. „Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka” – reż. Gore Verbinski, 2006r

3. „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata” – reż. Gore Verbinski, 2007r

4. „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” – reż. Rob Marshall, 2011r


„Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” – reż. David Fincher, 2008r
„Urodziłem się w okolicznościach niezwykłych.” – i tak też zaczyna się „Benjamin Button”, adaptacja klasycznej noweli F. Scotta Fitzgeralda z lat dwudziestych XX wieku o człowieku, który przychodzi na świat jako osiemdziesięciolatek i stopniowo młodnieje. O człowieku, który – podobnie jak my wszyscy – nie potrafi zatrzymać upływu czasu. Jego osobistą historię, osadzoną w Nowym Orleanie, śledzimy od końca I Wojny Światowej w 1918 roku aż po XXI wiek, przeżywając jego los równie niezwykły, jak bywa los każdego człowieka. Wyreżyserowany przez Davida Finchera, z Bradem Pittem, Cate Blanchett, Tildą Swinton, Taraji P. Henson, Jasonem Flemyngiem, Eliasem Koteasem i Julią Ormond w rolach głównych, film „Ciekawy przypadek Benjamina Buttona” jest w istocie opowieścią podróżnika w czasie, o ludziach i o miejscach, które napotyka, o odnalezionych i utraconych miłościach, o radości życia i smutku śmierci, a także o tym, czego czas nie zmienia  źródło

Cała seria przygód Harry’ego Pottera
1. „Harry Potter i kamień filozoficzny” 2001r
2. „Harry Potter i komnata tajemnic” 2002r
3. „Harry Potter i więzień Azkabanu” 2004r
4. „Harry Potter i Czara Ognia” 2005r
5. „Harry Potter i Zakon Feniksa” 2007r
6. „Harry Potter i Książę Półkrwi” 2009r
7. „Harry Potter i Insygnia śmierci” 2010-11r

Trylogia „Władcy Pierścieni” na podstawie powieści Tolkiena
1. „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” reż. Peter Jackson, 2001r
2. „Władca Pierścieni: Dwie Wieże” reż. Peter Jackson, 2002r
3. „Władca Pierścieni: Powrót Króla” reż. Peter Jackson, 2003r

„Edward Nożycoręki” – reż. Tim Burton, 1990r
Właściciel ogromnego zamczyska, położonego na wzgórzu, powołuje do życia niezwykłego chłopca-cyborga, Edwarda. Zamiast dłoni ma on nożyczki, którymi niezwykle sprawnie się posługuje. Jest prawdziwym artystą, istotą bardzo wrażliwą. Po śmierci swego twórcy chłopiec opuszcza mury zamczyska i rusza w świat. Trafia na przedmieścia pobliskiego miasteczka, gdzie po pokonaniu nieufności mieszkańców, staje się ich nadwornym ogrodnikiem i fryzjerem, kreując najwymyślniejsze rzeźby i fryzury. Nikt niepróbuje się z nim zaprzyjaźnić, czy choćby okazać większego zainteresowania, traktując go jak kolejny przedmiot użytkowy. Jedynie energiczna akwizytorka kosmetyków okazuje mu współczucie i zaprasza, by zamieszkał z jej rodziną. Tu poznaje śliczną córkę gospodyni – Kim, z pozoru równie wrażliwą jak on. Mimo to Edward nadal nie znajduje bratniej duszy. Film został zrealizowany wg scenariusza, który powstał na podstawie dziecięcej wizji jego twórcy – Tima Burtona.

 
 
„Titanic” – reż. James Cameron, 1997r
W słoneczny, kwietniowy dzień w 1912 roku, na angielskim wybrzeżu arystokratyczna rodzina wraz z 17-letnią Rose (Kate Winslet) wchodzi na pokład Titanica, udając się w podróż do Stanów Zjednoczonych. Pół godziny później grający w pokera w tanim, portowym barze 23-letni Jack Dawson (Leonardo DiCaprio) wygrywa szczęśliwym trafem bilet III klasy na rejs Titanicem. W ostatniej chwili przed wypłynięciem statku wbiega na jego pokład. Tak zaczyna się wielka historia miłosna, która miała odmienić życie pięknej, bogatej, lecz nieszczęśliwej Rose oraz biednego, nie mającego nic prócz talentu malarskiego Jacka.

 
„Zapach kobiety” – reż. Martin Brest, 1992r
Maturzysta dostojnej szkoły (Chris O’Donnell) zostaje zamieszany w uczniowską aferę, która stawia go wobec dylematu: donieść na kolegów i ocalić własną skórę, czy też odmówić współpracy i ocalić honor. Podczas długiego weekendu (podczas którego ma się namyślić) podejmuje się opieki nad niewidomym, emerytowanym oficerem (rewelacyjny Al Pacino, zasłużony Oscar). Niełatwy podopieczny zarządza wspólną wyprawę do Nowego Jorku, której program obejmuje pobyt w hotelu Astoria, wizyty w drogich restauracjach, łóżkowe spotkania z piękną kobietą oraz na koniec palnięcie sobie w łeb ze służbowego pistoletu. Czy ten plan Pacino zostanie wypełniony do ostatniego punktu? Czy kilkudniowa podróż z głęboko nieszczęśliwym, ale nie tracącym poczucia humoru mężczyzną pozwoli O’Donnellowi rozwiązać swój problem?

„Między Piekłem a  Niebem” – reż. Vincent Ward, 1998r
Ile trzeba uczucia, by pokonać Piekło – oto pytanie, które stawiają sobie widzowie oglądając „Między piekłem a niebem”, Niezwykle sugestywną i wzruszającą zarazem wizję życia po życiu, wyróżnioną Oscarem za niesamowite wprost efekty specjalne. Po tragicznej śmierci dzieci w wypadku samochodowym Chris Nielsen (Robin Williams) skupia się na ratowaniu żony Annie (Annabella Sciorra), która popadła w manię samobójczą. Niestety, on również ginie w wypadku drogowym. Niebo, do którego się dostał,skomponowane jest z plastycznych wizji Annie. Wędrując po świecie jej obrazów odnajduje nie tylko wspomnienia szczęśliwych dni, ale i dusze. Tkwi teraz na samym dnie piekła, pogrążona w głębokim letargu. Czy Chris zdoła ją wyrwać z mrocznej odchłani?

Dotarłam do końca listy 🙂 A jakby to wyglądało u Was? Któreś typy pokrywałyby się z moimi? 🙂

EDIT:// Zastanawiam się, jak mogłam zapomnieć o jeszcze jednym filmie! I to takim, przy którym za każdym razem płaczę jak dziecko…. a więc dorzucam do listy dodatkowy tytuł!

 

 
 
„Armageddon” – reż. Michael Bay, 1998r
Naukowcy NASA odkrywają, że do Ziemi zbliża się asteroida równa powierzchni stanu Teksas, pędząca w szybkością 35 000 kilometrów na godzinę. Jeżeli zderzy się z Ziemią, nasza planetę czeka nieuchronna zagłada. Szef NASA Dan Truman zdaje sobie sprawę, że zapobiec katastrofie może jedynie misja promu kosmicznego, której uczestnicy wylądują na asteroidzie, wywiercą w niej otwory i umieszczą w nich ładunki nuklearne. Jedynym człowiekiem, który zdolny jest poprowadzić taka misję jest Harry Stamper, światowej klasy specjalista od wierceń naftowych. Los świata spoczywa w jego rękach…
0Shares