Czy w życiu ważniejsza jest pierwsza, prawdziwa miłość czy też może wieloletnia przyjaźń z kimś, kto zna was dosłownie na wylot? Odpowiedź na to pytanie już niebawem znaleźć będzie musiała nastoletnia Elle. Tylko czy uda jej się dokonać właściwego wyboru…
Wielkimi krokami zbliża się wiosenny festyn szkolny. Elle wraz ze swym najlepszym przyjacielem Lee zastanawiając się nad możliwymi rozrywkami, które się na nim pojawią, wpadają na pomysł, by zorganizować budkę z całusami. Sama idea takiej zabawy wydaje się pozostałym organizatorom festynu co prawda dość kontrowersyjna, jednakże z uwagi na to, iż cały festyn ma na uwadze zbiórkę pieniędzy na cel charytatywny, zostaje ona ostatecznie zaakceptowana.
Podczas festynu nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Nieoczekiwanie Elle sama ląduje w budce z całusami, by pozwolić się pocałować Noah – starszemu bratu Lee, będącemu ogólnie rzecz biorąc mega ciachem, za którym szaleją wszystkie dziewczyny w szkole.
„Jeszcze to do mnie nie docierało, że mój pierwszy pocałunek będzie z Noah Flynnem. Starszym bratem mojego najlepszego przyjaciela. Chłopakiem, który budził we mnie niewytłumaczalne uczucia i potrafił w trzy sekundy doprowadzić mnie do furii. (…) A teraz miałam go pocałować. Wiedziałam, że jeśli nie chcę, to nie muszę. Wszystko zależało ode mnie i to właśnie było najgorsze: mogłam się wycofać, ale nie potrafiłam się do tego zmusić. Pochyliłam się w jego stronę, a on pochylił się w moją. (…) Mój pierwszy pocałunek…”
Ta jedna chwila wystarczyła, by życie Elle wywróciło się do góry nogami. Stała się ona początkiem jej romansu z Noah, który ukrywa przed wszystkimi. Nawet przed Lee… swoim najlepszym przyjacielem… bratnią duszą… jedynym, przed którym do tej pory nigdy nie miała żadnych tajemnic… Czy to się może zakończyć happy endem?
„The Kissing Booth” to debiutanckie dzieło Brytyjki Beth Reekles, która kończąc nad nim pracę była mniej więcej w wieku głównej bohaterki swojej powieści. Nic więc dziwnego, iż książka ta traktuje o tematach, które bliskie są wielu nastolatkom (nie tylko dziewczynom) jak pierwszy pocałunek, przyjaźń, szkolna popularność czy problemy z dojrzewaniem. A co w ogóle skłoniło autorkę do napisania akurat tego typu historii? Jak sama wspomina w jednym z wywiadów, szukając dla siebie do poczytania jakiegoś romansu dotyczącego nastolatków, natrafiała na same tytuły, w których pojawiał się wątek paranormalny. Miała ochotę na normalną historię, dotyczącą dwojga zwykłych młodych ludzi, a że nie mogła takiej dla siebie znaleźć… postanowiła ją napisać.
Dziś Beth Reekles ma na swoim koncie kilka innych tytułów, które podobnie jak jej debiutanckie dzieło cieszą się popularnością wśród czytelników. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż niedawno na platformie Netflix pojawiła się ekranizacja „The Kissing Booth”, w reżyserii Vince’a Marcello, w której w rolach głównych zobaczyć można Joey King (Elle), Joela Courtney’a (Lee) oraz Jacoba Elordiego (Noah).
Gdybym krótko miała opisać każdego z głównych bohaterów, to wyglądałoby to mniej więcej tak: Elle – naiwna, niezdecydowana i irytująca, Lee – słodki i uroczy, prawdziwy przyjaciel, zaś Noah… istny bad boy – chłopak, o którym większość nastolatek marzy, a który nigdy nie spodobał by się ich rodzicom. Jeśli zaś miałabym napisać o nich coś więcej, to niestety nie da rady. I w tym miejscu widać wyraźnie, iż „The Kissing Booth” jest debiutem. Nie tylko zresztą kreacja bohaterów jest za przeproszeniem prosta jak cep i pozostawia wiele do życzenia, ale taka też jest i cała ta historia – słodka i do bólu przewidywalna.
Czy to jednak oznacza, że jest zła? Jeśli oczekuje się po tego typu historiach nie wiadomo czego, to z pewnością za taką się ją uzna. Jeśli jednak podejdziemy do niej jako do historii stworzonej przez nastolatkę dla nastolatek, spojrzymy z ich punktu widzenia, to wówczas już niekoniecznie. Każda z nas mając lat naście marzyła o swym pierwszym pocałunku i chłopaku jak ze snów. A o tym właśnie traktuje dzieło Beth Reekles. Zaspokaja potrzebę młodych czytelniczek żądnych romantycznych opowieści o pierwszej miłości. Czasem więc warto odpuścić i dać szansę tego typu historiom, nie skreślając ich z góry i pozwalając, by stały się tym, czym z założenia być miały – przyjemnym umilaczem czasu wolnego.
Tytuł oryginalny: The Kissing Booth
Tłumaczenie: Olga Siara
Wydawnictwo: Insignis
Rok wydania: 4.07.2018
Oprawa: miękka
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-66071-07-0