„Sztuka rysowania w kolorze”

Dziś chciałabym pokazać wam książkę, która mnie po prostu zachwyciła.

„Sztuka rysowania w kolorze”, bo o niej właśnie mowa, to pozycja, po którą sięgnąć powinni wszyscy ci, którzy od zawsze chcieli nauczyć się rysować. Książka ta bazuje na publikacjach Waltera Fostera (znanego na całym świecie rysownika), które cieszą się niesłabnącą popularnością i sprzedane zostały w milionowych nakładach.

Od razu rzuca się w oczy jej piękne i staranne wydanie. Książka jest formatu A4 i ma twardą okładkę. Wewnątrz zaś kryje się całe mnóstwo szkiców oraz przepięknych zdjęć, które wraz ze szczegółowymi i zrozumiałymi wskazówkami (oraz z paletą barw potrzebnych do ich wykonania) krok po kroku ukazują cały proces powstawania poszczególnych grafik.

Sztuka rysowania w kolorze (4) Sztuka rysowania w kolorze (5)

Sztuka rysowania w kolorze (3)

Obszerny materiał instruktażowy podzielony został na części oraz podrozdziały ułatwiające nam poruszanie się po książce i odnajdywanie tego, czego akurat poszukujemy. Na końcu dodatkowo zamieszczono szczegółowy indeks. I tak mamy tu:

  • Świat pasteli i kredek akwarelowych
  • Podstawowe techniki w praktyce
  • Rośliny, zwierzęta i ludzie jak żywi
  • Jak malowane: Krajobrazy i martwa natura
  • Poznaj i pokochaj pastele
  • Manga – zabawa pisakami

Sztuka rysowania w kolorze (2)

Dodatkowym atutem tej publikacji jest zamieszczona tu tabela barw kredek i akwareli, która wymienia wszystkie użyte przy tworzeniu poszczególnych grafik odcienie – od zgniłej zieleni po ceglastą czerwień. I co bardzo ważne – mamy od razu podane nazwy tych odcieni używane przez znanych ich producentów jak Faber-Castell, Caran d’Ache czy Staedler.

Jedyne co mnie nieco zawiodło to fakt, że tematowi mangi poświęcono stosunkowo mało miejsca w porównaniu z innymi technikami rysunku. Przykładowo krajobrazom i martwej naturze poświęcono blisko 40 stron, pastelom nieco ponad 60, a mandze jedynie 20… Być może uznano, że ta wywodząca się z Japonii sztuka rysunku nie jest na tyle popularna, by szerzej się nad nią tutaj rozwodzić. Trochę szkoda, bo jednak mam wrażenie, że jest wręcz na odwrót i coraz więcej osób interesuje się tworzeniem mang.

Nie zmienia to jednak faktu, że „Sztuka rysowania w kolorze” jest pozycją, którą naprawdę z czystym sumieniem wam polecam. A jeśli sami nie interesujecie się rysunkiem, to z uwagi na piękne wydanie tej książki oraz bogactwo zgromadzonego tu materiału uznać możecie ją za idealny prezent dla kogoś, komu temat ten jest bliski.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Die Kunst des Zeichnens Farbe
Tłumaczenie: Izabela Kołbon, Magdalena Wojtaś
Wydawnictwo: Publicat
Rok wydania: 2016
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224
ISBN: 978-83-245-2158-6

grupa_Publicat

1Shares