Amisze to ludzie żyjący w odizolowanych od reszty społeczeństwa wspólnotach chrześcijańskich, którzy w swoim życiu kierują się zasadami określanymi jako Ordnung (wytyczającymi im wszelkie aspekty ich codzienności: od techniki, jakiej mogą używać, po kobiece fryzury i kolor materiałów na ubrania) i w pełni oddają się woli Boga. Czasami jednak zasady uwierają… Mówią nam, czego nie wolno nam robić, jednać nie określają wprost, jak powinniśmy postępować w trudnych sytuacjach. A w takiej właśnie znalazła się główna bohaterka powieści Kelly Irvin…
„Jest Leilą Lantz, amiszką, która wierzy, że Gott jest dobry. Sprawia, że niczego im nie braknie, niech dzieje się Jego wola.”
Leila jest siostrą Debory, której losom poświęcona była poprzednia część cyklu powieściowego o Amiszach, czyli „Syn pszczelarza”. Minął rok od wydarzeń, które rozegrały się na jego kartach. Choć ich rodzina zdążyła zapuścić korzenie w Bee County, Leila czuje się samotna. Pragnie tego, czego doświadcza jej starsza siostra – miłości ze strony dobrego, troskliwego mężczyzny oraz oczekiwania na cud narodzin.
Tymczasem dwoje młodych mężczyzn z ich wspólnoty zdaje się być zainteresowanych dziewczyną. Jednym z nich jest Jesse Glick, syn miejscowego biskupa, drugim zaś Will – jego kuzyn. Jesse zwrócił jej uwagę krótko po tym, jak przeniosła się do Bee County, jednakże jego zachowanie nie jest jednoznaczne. Chłopak skrywa bowiem mroczny sekret, który zna jedynie jego kuzyn Will. Obaj zdają sobie sprawę z tego, że gdy tylko ujrzy on światło dzienne, życie każdego z nich diametralnie się zmieni. A jeśli Leila wybierze Jesse’a, również i jej przyszłość zostanie zagrożona…
Jakiego wyboru dokona dziewczyna? Czy posłucha rozumu i zwiąże się z Willem, czy też może pójdzie za głosem serca i zdecyduje się na życie u boku Jesse’a?
Tak oto rozpoczyna się historia opowiedziana na kartach „Syna biskupa” – drugiego tomu serii traktującej o życiu Amiszów z Bee County, będącej dziełem byłej dziennikarki, specjalistki od PR i tłumaczki, a obecnie bestsellerowej autorki kilkunastu powieści dla kobiet – Kelly Irvin.
Pierwsza część, czyli„Syn pszczelarza”, była pełną ciepła i spokoju opowieścią o miłości, nadziei, stracie i wybaczeniu w świecie rządzonym od pokoleń przez surowe zasady, powinności oraz tradycje; w którym wiarę oraz dobro rodziny i wspólnoty stawia się zawsze na pierwszym miejscu, ponad własne szczęście. Była to cudowna historia o pokonywaniu przeciwności losu i dostrzeganiu piękna tam, gdzie inni go nie zauważają; o cieszeniu się chwilą i tym, co jest nam dane każdego dnia, a przy tym pięknie napisana i ujmująca czytelnika z każdą kolejno przewracaną stroną.
„Syn biskupa” z kolei podejmuje inny trudny temat – wyboru własnej drogi, samodzielnego decydowania o tym, jak wyglądać będzie nasza przyszłość i w co będziemy wierzyć. Główni bohaterowie powieści to ludzie młodzi, którzy znaleźli się właśnie u progu wkroczenia w dorosłość, a więc dokonania ostatecznego wyboru odnośnie tego, jak potoczy się ich dalsze życie. Jesteśmy świadkami ich wewnętrznej walki, bolesnych zmagań pomiędzy tym, co podpowiada im rozum, a podszeptami serca kierującego ich w zupełnie inną stronę. Nie jest to ani łatwe, ani tym bardziej przyjemne, gdyż na szali znajduje się jest ich własne życie, a po podjęciu decyzji nie będzie już od niej odwrotu.
Nie braknie w tej historii emocji i do samego końca nie jest jasne, jakiego wyboru dokona Leila. Sama autorka wspomina zaś, że zakończenie może nie przypaść do gustu czytelnikom. Mnie jednak ono odpowiadało. Zresztą cała historia do mnie trafia, bo choć jest to niby romans, to jednak przez to, w jakiej scenerii się on rozgrywa i jak wielki wpływ na kolejne wydarzenia mają tu tradycje oraz wierzenia ludzi z otoczenia głównych bohaterów, zyskuje on zupełnie inny wymiar i stanowczo wyróżnia się na tle innych powieści z tego gatunku. Nie jest mdło… nie jest ckliwie… nie jest schematycznie… Na kartach powieści toczy się prawdziwe życie, w którym nie brak bólu i upadków. I za to właśnie cenię sobie prozę Irvin i dlatego też gorąco polecam waszej uwadze jej powieści.
Tytuł oryginalny: The Bishop’s Son
Tłumaczenie: Magdalena Moltzan-Małkowska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2020
Seria/Cykl: W krainie Amiszów, tom 2
Oprawa: miękka
Liczba stron: 384
ISBN: 978-83-8169-263-2
Dotąd w serii
„Syn pszczelarza” ♠ „Syn biskupa”