SuperQUIZ Pieniądze

W życiu każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym chciałoby stać się bardziej samodzielne, móc pójść gdzieś bez kroczącego u jego boku rodzica i udowodnić, że bez opieki osoby dorosłej będzie sobie w stanie poradzić – chociażby w sklepie. Edukacja na etapie wczesnoszkolnym co prawda dostarczy mu podstawowych narzędzi (umiejętność dodawania i odejmowania), by mogło ono dać sobie radę ze zrobieniem zakupów, ale nic poza tym. Nie wytłumaczy, skąd biorą się pieniądze, co to jest barter, podaż, popyt czy akcjonariusz, albo do czego odnosi się określenie „zapach pieniędzy”. A dziecko jest ciekawskim stworzeniem. Natknąwszy się na tego typu słowa – czy to w tv, radiu, albo w jakimś czasopiśmie – chciałoby wiedzieć, co też one znaczą. I jak się łatwo domyślić, zwróci się o pomoc do rodziców, których uważa za wszechwiedzących – bo są dorośli. Tylko że… czasem trudno jest wytłumaczyć niektóre z tych definicji, a i nie oszukujmy się, bywa i tak, że i dla nas dany zwrot czy termin jest po prostu obcy (wszak nie wszyscy jesteśmy rekinami finansjery).

I tu z pomocą przychodzi taka pozycja jak SuperQUIZ Pieniądze z serii edukacyjnej dla dzieci SuperQuizy od Kapitana Nauki! Jest to świetny przewodnik po finansach dla dzieci, który nie tylko zaspokoi ich głód wiedzy, ale też dostarczy im mnóstwa zabawy.

SuperQUIZ Pieniądze ma bardzo fajny, poręczny, kieszonkowy format. Dzięki temu korzystać z niego będziemy mogli nie tylko w domu, ale też wszędzie tam, gdzie trzeba jakoś zabić czas – np w kolejce do lekarza. Został bardzo starannie przygotowany. Spiralka łączy 56 usztywnianych, dwustronnych kart (dwie okładki + 54 karty z hasłami ze świata finansów), na których z jednej strony znajdziemy w przystępny, zrozumiały dla dziecka sposób podaną definicję danego hasła opatrzoną ładnym zdjęciem, zaś z drugiej quiz (czasem połączony dodatkowo z zadaniem w postaci dokończenia zdania), który pozwoli dziecku szybko sprawdzić, czy udało mu się zapamiętać to, o czym przed chwilą czytało, czy nie umknął mu żaden istotny szczegół. Oczywiście nie zabrakło odpowiedzi, które umieszczone zostały na tej samej stronie, tyle że do góry nogami i drobniejszym druczkiem.

Fajnym rozwiązaniem jest też to, że oprócz głównego hasła typu popyt, podaż, inflacja itd w dymkach znalazło się ich bardziej swojskie, przystępne dla dziecka tłumaczenie czy skojarzenie – dla przykładu: barter = towar za towar, inflacja = ceny idą w górę,  pożyczka = w potrzebie.

SuperQUIZ Pieniądze jest pozycją doprawdy wartą waszej uwagi. Jeśli wasze dzieci zasypują was pytaniami ze świata finansów, na które czasem ciężko wam odpowiedzieć (lub też brak wam już cierpliwości…), albo po prostu szukacie dla nich czegoś, co nie tylko poszerzy ich wiedzę oraz sprawi, że staną się bardziej samodzielne, ale też dostarczy im mnóstwa zabawy, koniecznie powinniście sięgnąć po SuperQUIZ Pieniądze. Daję głowę, że i wy, i wasze dzieci będziecie bardzo zadowoleni z tego produktu.

Moja ocena: 5/6

Wydawnictwo: Kapitan Nauka
Rok wydania: styczeń 2017
Seria: Kapitan Nauka
Oprawa: box
Ilustracje: Mikołaj Szczepkowski
ISBN: 978-83-7788-744-8
Grupa wiekowa: 7+

U Kapitana Nauki znajdziecie również:

„Ortografia z muchą i pietruchą” oraz „Angielski dla dzieci. W domu i w szkole”

2Shares