„Stokrotka w kajdanach” – Sharon Bolton

Sharon J. Bolton jest jedną z najbardziej lubianych i cenionych brytyjskich autorek, specjalizującą się w kryminałach i thrillerach. Jej powieści wydawane są w blisko dwudziestu krajach i są laureatami najważniejszych międzynarodowych nagród. Z jej prozą zetknęłam się po raz pierwszy podczas lektury „Karuzeli samobójczyń”, będącej drugą częścią cyklu powieściowego, którego główną bohaterką jest londyńska policjantka Lacey Flint. Książka ta zrobiła na mnie tak duże wrażenie, iż po jej przeczytaniu kwestią czasu było, kiedy sięgnę po następne dzieło autorki.

Niedawno wydana na naszym rynku „Stokrotka w kajdanach” jest kolejnym mocnym, mrocznym i trzymającym w napięciu dosłownie od pierwszych stron thrillerem psychologicznym pióra Bolton, w którym śledzimy śmiertelnie niebezpieczną rozgrywkę, w której udział bierze dwoje głównych bohaterów – Maggie Rose oraz Hamish Wolfe.

ONA – skuteczna prawniczka, autorka książek o autentycznych sprawach kryminalnych i prawdziwy wrzód na tyłku całej brytyjskiej policji, gdyż wyszukuje dziury i wszelkie błędy w śledztwach dotyczących najbardziej bulwersujących opinię publiczną zbrodni doprowadzając do uwolnienia ich sprawców. Nie udziela wywiadów i nigdy nie upubliczniła swojego zdjęcia. Nie ma też żadnych przyjaciół, ani rodziny.

ON – przed skazaniem był jednym z najwyżej cenionych młodych lekarzy na południowym wschodzie, uchodzącym za czołowego chirurga onkologa. Aktywnym sportowcem i licencjonowanym pilotem. Bardzo przystojnym i charyzmatycznym mężczyzną, otoczonym przez kochającą rodzinę oraz wielu przyjaciół, zaręczonym z piękną kobietą. Postanowiono mu jednak zarzuty czterokrotnego porwania i zabójstwa, z których udowodniono jego winę w trzech z nich. Obecnie odsiaduje wyrok dożywocia.

Mimo otrzymania wielu próśb o pomoc, zarówno ze strony samego zainteresowanego, jak i grupy ludzi święcie wierzących w  jego niewinność, Maggie za każdym razem odmawia.

Jednak pewnego dnia coś się zmienia, coś, co nakazuje jej wziąć tę sprawę – ku niezadowoleniu policji, a zwłaszcza śledczego Petera Westona, dzięki któremu Hamish trafił za kratki. Czyżby obawiał się tego, co Maggie odkryje podczas swojego śledztwa?

Rozpoczyna się niezwykle niebezpieczna gra, której rezultatu nie sposób przewidzieć…

Najnowsza powieść Sharon Bolton jest po prostu świetna! Napięcie nie opuszcza czytelnika od pierwszych stron. Wręcz przeciwnie – z każdą kolejną stopniowo narasta sprawiając, że od lektury tej powieści po prostu nie sposób jest się oderwać.

Krótkie rozdziały, doskonałe pióro autorki, intrygująca fabuła oraz nietuzinkowi, mroczni i zagadkowi bohaterowie sprawiają, że kolejne stronice umykają nie wiadomo kiedy, a w nas narasta apetyt poznania rozwiązania zagadki dotyczącej tego, czy Hamish Wolfe faktycznie winien jest zbrodni, za które skazany został na karę dożywocia.

Zapewnić was jednak mogę, iż finału tej historii za nic w świecie nie da się przewidzieć. Powiedzieć mogę jedynie, iż niejednego z was mocno on zaskoczy. Przyznam szczerze, że nie spodziewałam się czegoś takiego i pogratulować mogę autorce, iż udało jej się wywieźć mnie na manowce.

Fajne jest też to, iż w powieści pojawiają się artykuły dotyczące uprzednio prowadzonego śledztwa, raporty psychiatryczne i policyjne, różnego rodzaju listy oraz e-maile, a nawet pierwsze pomysły Maggie na jej nową książkę, której głównym bohaterem będzie Hamish Wolf. Wszystkie te elementy w ciekawy sposób uzupełniają całą historię, ale też w jakimś stopniu wprowadzają niemały zamęt, przez co momentami człowiek zaczyna się gubić w tym, co jest prawdą a co nie.

Sharon Bolton po raz kolejny udowodniła mi, że warto sięgać po jej powieści. Jest po prostu znakomita w tym, co robi, a jej dzieła warte są każdej poświęconej im chwili. Mroczne, intrygujące, pełne napięcia oraz głęboko skrywanych tajemnic, z doskonale wykreowanymi bohaterami o złożonej psychice usatysfakcjonują każdego miłośnika gatunku. Naprawdę polecam.

Moja ocena: 5/6

Tytuł oryginalny: Daisy in Chains
Tłumaczenie: Agata Kowalczyk
Wydawnictwo: Amber
Rok wydania: 2016
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 368
ISBN: 978-83-241-5913-0

„Stokrotka w kajdanach” do nabycia w księgarni

TaniaKsiazka

0Shares