„Sto bajek” – Jan Brzechwa

Wiersze Jana Brzechwy znane są i uwielbiane od pokoleń. Towarzyszą nam już od najmłodszych lat – czy to w postaci książeczek dla dzieci z pojedynczymi wierszykami, które rodzice czytają swoim pociechom przed snem lub dla poprawy humoru, czy też animowanych bajek puszczanych w telewizji na dziecięcych kanałach, albo w filmach (m.in w ekranizacji przygód Pana Kleksa) i w końcu w szkole w trakcie zajęć z języka polskiego.

Od zawsze byłam zdania, że w domowej biblioteczce nie może zabraknąć utworów Brzechwy. Dlatego też na półce mojej córki znaleźć można m.in trzy tomy przygód Pana Kleksa („Akademia Pana Kleksa”, „Podróże Pana Kleksa”, „Tryumf Pana Kleksa”), a od niedawna również książkę pt „100 bajek” będącą bogatym zbiorem najbardziej znanych i uwielbianych wierszy tego polskiego poety. Wśród nich znalazły się m. in: „Na wyspach Bergamutach”, „Kaczka-dziwaczka”, „Lis i jaskółka”, „Nie pieprz, Pietrze”, „Stryjek”, „Samochwała”, „Tańcowała igła z nitką”, „Kłamczucha” czy „Skarżypyta”.

Książka ta została bardzo starannie wydana. Twarda oprawa, dobrej jakości papier, szyte kartki oraz czytelna czcionka to jedne z najważniejszych jej atutów. Największą jednak uwagę zwraca oprawa graficzna oraz zamieszczone wewnątrz książki ilustracje, które są dziełem pani Ewy Podleś. Są one nie tylko bardzo kolorowe, ale też pełne szczegółów i idealnie pasują do czytanego tekstu. Na kartach książki znajdują się zarówno małe obrazki, jak i większe.

Kliknięcie w zdjęcie powiększy je.

Sto bajek Jan Brzechwa (11) Sto bajek Jan Brzechwa (2)

Od czasu do czasu pojawiają się też ilustracje całostronicowe, które dzielą wiersze na poszczególne kategorie tematyczne takie jak: Co w trawie piszczy, Nurka do wody, Lata ptaszek, Gorzkie prawdy, Androny, Po nosie, Wyssane z palca, Prosimy do zwierzyńca.

Sto bajek Jan Brzechwa (12)

„100 bajek” Jana Brzechwy to książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego dziecka. To zbiór niezapomnianych utworów, które nie tylko bawią, ale też są mądre i uczą wielu wartościowych rzeczy; do których z przyjemnością będzie się wracało po latach wspominając beztroskie lata dzieciństwa. To w końcu pozycja, która ze względu na przepiękne wydanie stanowić może doskonały prezent nie tylko dla najbliższych, ale też np z okazji różnych uroczystości w szkole – jako nagrodę w konkursie czy na zakończenie roku.

Ocena: 6/6

Wydawnictwo: Skrzat
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Ilustracje: Ewa Podleś
Liczba stron: 248
ISBN: 978-83-7915-291-9
Grupa wiekowa: 2-8 lat

Skrzat2

1Shares