„Rywalka” – Sandie Jones

Większość dziewczynek marzy o tym, iż pewnego dnia znajdzie swojego księcia z bajki, z którym dane jej będzie wieść długie i szczęśliwe życie. Z najdrobniejszymi szczegółami wyobraża sobie nie tylko dzień, w którym ten poprosi ją o rękę, ale przede wszystkim moment, w którym w otoczeniu rodziny i przyjaciół wypowie sakramentalne „tak”.

Nie zawsze jednak wszystko idzie zgodnie z naszymi wyobrażeniami. Brutalnie przekonała się o tym Emily, główna bohaterka „Rywalki” – debiutanckiej powieści autorstwa Sandie Jones.

Związek z Adamem miał być dla niej jej spełnieniem marzeń. Przy nim czuła się tak, jak każda z nas czuć się powinna przy „tym jedynym”. Koszmar rozpoczął się w dniu, w którym poznała jego matkę…

Pammie gotowa jest na wszystko, byle tylko zniszczyć to, co łączy Emily i Adama. Na każdym kroku w wyrafinowany i starannie zaplanowany sposób dręczy ukochaną syna, a kiedy ta próbuje mu o tym powiedzieć, on jej nie wierzy… Raz za razem staje po stronie swojej matki i nie przyjmuje do wiadomości żadnych słów krytyki na jej temat. Emily tymczasem zaczyna wątpić w to, kto jest dla niego najważniejszy i zdawać sobie sprawę z tego, że w żaden sposób nie zdoła konkurować z Pammie. Jej więź z synem jest bowiem tak silna, że nie sposób jej osłabić, a co dopiero zerwać. Ale czym sobie na to wszystko właściwie zasłużyła? Dlaczego matka Adama tak bardzo jej nienawidzi?  

I kiedy myślała, że już gorzej być nie może, dowiaduje się, że poprzednia narzeczona Adama zmarła w dziwnych okolicznościach, a ostatnią osobą, która widziała ją żywą, była jego matka… Czy zatem i jej grozi śmiertelne niebezpieczeństwo?

„Rywalka” Sandie Jones to powieść, która wciąga już od pierwszych stron. Historia jest naprawdę interesująca i intrygująca, z zaskakującymi zwrotami akcji. Od samego początku trzyma czytelnika w napięciu, które z każdą kolejno przewracaną stronicą stopniowo wzrasta, by pod koniec opowieści dojść do punktu kulminacyjnego, przez który nasze serce mocniej zabije.

Najciekawszą postacią całej tej historii jest bezapelacyjnie Pammie. Od momentu, w którym ją poznajemy, zaczynamy zadawać sobie pytanie – dlaczego ona to wszystko robi? Czemu jest tak negatywnie nastawiona w stosunku do dziewczyny swojego syna? Co sprawia, że zachowuje się jak zazdrosna i mściwa psychopatka? Czy jest nią w istocie, czy też może kryje się za tym coś więcej? Trzeba przyznać autorce, że doprawdy świetnie wykreowała tę postać. Potrafi przemówić ona do wyobraźni czytelnika i wpływać na jego emocje. Skutecznie też niszczy samą Emily.

„Byłam cieniem dawnej siebie, ogarnięta niepewnością i paranoją, trzymałam się jakoś tylko dzięki miłości mężczyzny, na którym – jak liczyłam – będę mogła polegać, kiedy to wszystko runie.”

A skoro już o Emily mowa, to nie potrafię jednoznacznie stwierdzić, czy podziwiam ją za jej upór czy też za głupotę w dążeniu do utrzymania związku z Adamem. Miłość miłością, ale mi osobiście czerwona lampka zapaliłaby się w momencie, w którym ukochany mężczyzna raz za razem stawiałby własną matkę ponad kobietę, z którą miałby spędzić resztę życia. Już wówczas należałoby brać nogi za pas i uciekać gdzie pieprz rośnie, zamiast dalej trwać w tak toksycznym związku. Emily postanawia jednak walczyć o Adama, wbrew zdrowemu rozsądkowi, zupełnie nie dostrzegając reszty jego wad – a ma on ich o wiele więcej poza ślepą miłością w stosunku do własnej matki.

„Rywalka” Sandie Jones okazała się być zaskakująco dobrze napisaną i przemyślaną – jak na debiut – powieścią. Z całą pewnością zawdzięcza to temu, iż autorka od ponad dwudziestu lat pracuje jako niezależna dziennikarka, a więc słowo pisane nie jest jej obce – wszak z tego żyje, choć do tej pory charakter jej pracy był inny od typowego powieściopisarstwa. Chętnie sięgnę po kolejne jej dzieła, gdyż po lekturze „Rywalki” widzę, iż w autorce drzemie spory potencjał. Tymczasem gorąco zachęcam was do tego, abyście zapoznali się z jej debiutem. Jeśli lubicie historie trzymające w napięciu, z zaskakującymi zwrotami akcji i bardzo dobrze wykreowanymi postaciami, powieść Sandy Jones powinna przypaść wam do gustu.

Tytuł oryginalny: The Other Woman
Tłumaczenie: Aleksandra Żak
Wydawnictwo: Otwarte
Rok wydania: 2018
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 400
ISBN: 978-83-7515-503-7

„Rywalkę” kupisz w księgarni


1Shares