„Rok w lesie” – Emilia Dziubak

Pamiętam dzień, w którym do naszej domowej biblioteczki trafiła książka „Rok w mieście” Katarzyny Boguckiej. Przyznam szczerze, że nigdy bym nie pomyślała, że książka, w której właściwie nie ma żadnego tekstu, a jedynie same ilustracje tak bardzo przypadnie do gustu mojemu dziecku i sprawi, że będzie ono spędzało przy niej długie godziny wypełnione zabawą, śmiechem oraz próbami samodzielnego opowiedzenia tego, co znajduje się na poszczególnych grafikach. Byłam naprawdę zachwycona reakcją córki na tę pozycję. Dlatego też, kiedy tylko zauważyłam w zapowiedziach wydawnictwa kolejną książkę tego typu, wiedziałam już, że po prostu musi ona trafić na półkę mojej córki.

I tak oto, tuż po premierze, trafił do nas „Rok w lesie” Emilii Dziubak. Książka ta pod względem wykonania jest właściwie identyczna do tej autorstwa pani Boguckiej. Jest formatu A4, w twardej oprawie i zachwyca pięknymi, szczegółowymi grafikami. Wewnątrz znajduje się dwanaście rozkładówek przedstawiających to samo ujęcie lasu zmieniające się pod wpływem kolejno następujących po sobie miesięcy jednego roku. Pozwala to dziecku zobaczyć, jak w tym czasie wygląda życie poszczególnych mieszkańców lasu – zarówno tych stąpających po ziemi, jak i żyjących pod jej powierzchnią, a także ptaków. Kto zapada w zimowy sen? Które zwierzęta łączą się w pary? Kiedy w gniazdach pojawiają się młode? Czym zajmuje się leśniczy? Co lubi jeść miś, kret albo lis? Czego nie wolno robić w lesie? Kto gubi poroże? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dziecko znajdzie na kartach tej niezwykłej książki.

(kliknięcie w zdjęcie powiększy je)

Rok w lesie (4) Rok w lesie (2)

Dodatkowo w książce znaleźć można rozkładówkę, która przedstawia wszystkich mieszkańców lasu wraz z krótką informacją na ich temat, jakąś ciekawostką dotyczącą ich życia, a także rozkładówkę z interaktywną zabawą, w której dziecko będzie miało za zadanie przeprowadzić przez labirynt pełen przeszkód małych mieszkańców lasu do upragnionego przez nich celu – np pożywienia czy członka rodziny.

(kliknięcie w zdjęcie powiększy je)

Rok w lesie (5) Rok w lesie (6)

Jeżeli zatem szukacie dla swoich pociech książki, która nie tylko zapewni im mnóstwa zabawy i sprawi wiele radości, ale też pozwoli ćwiczyć spostrzegawczość, pobudzi ich wyobraźnię i zachęci do próbowania swych sił w snuciu własnych opowieści, to książka Emilii Dziubak będzie dla was idealnym wyborem, bowiem spełnia wszystkie powyższe warunki. Zdecydowanie polecam!

Moja ocena: 6/6

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2015
Oprawa: twarda
Ilustracje: Emilia Dziubak
Liczba stron: 28
Format: 231 x 310 mm
ISBN: 978-83-10-12713-6
Grupa wiekowa: 0-6

nasza księgarnia

0Shares