„Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” – Joe Flood

„Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie” autorstwa Joe’go Flooda to książka z serii Naukomiks, która niedawno ukazała się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia, w tłumaczeniu Moniki Gajdzińskiej. W ubiegłym roku do księgarń trafiły „Dinozaury – skamieliny i pióra” MK Reeda, które cieszyły się sporym zainteresowaniem wśród czytelników i zebrały pozytywne opinie (średnia ocen: LubimyCzytać – 8,36/10, Goodreads – 4,23/5). Niestety tytuł ten dotąd nie zagościł w biblioteczce mego dziecka, czego dziś – po lekturze Rekinów – naprawdę żałuję. Jeśli zaś chodzi o tę drugą pozycję, to już w tym momencie gorąco zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł, gdyż jest to doprawdy wartościowa książka, z którą warto się zapoznać.

We wstępie do książki autorstwa dr Davida Shiffmana, który od najmłodszych lat zafascynowany był rekinami i który związał z nimi swoje zawodowe życie, zamieszczono kwintesencję tego, o czym przeczytać można na jej stronicach. Pozwólcie więc, iż go w tym miejscu zacytuję:

„Czytając, wybierzecie się w podróż przez oceany świata, napotkacie niewiarygodne wprost gatunki rekinów i wszystkiego się o nich dowiecie. Poznacie tajniki biologii rekina, dowiecie się, jak bardzo te stworzenia są zróżnicowane pod względem biologicznym, przeczytacie też wiele o ich zachowaniach. Zrozumiecie, co sprawia, że rekin staje się rekinem i jak ten gatunek ewoluował. Uświadomicie sobie również, dlaczego, mimo budzącego przerażenie wizerunku prezentowanego w mediach, tak naprawdę nie musicie się bać rekinów, kiedy wybieracie się na plażę. Dodatkowo poznacie niebezpieczeństwa czyhające na same rekiny i dowiecie się, jak możecie pomóc je chronić.”

Za ten budzący przerażenie wizerunek prezentowany w mediach, o którym wspomina Shiffman, w głównej mierze odpowiada m.in powieść Petera Benchley’a pt. „Szczęki”, którą nie tylko sfilmowano, ale która stała się kanwą do powstania kolejnych mrożących krew w żyłach historii z udziałem rekinów w roli głównej. To właśnie przez tego typu opowieści głęboko w ludzkiej podświadomości zakorzenił się wizerunek tych wyjątkowych i majestatycznych zwierząt, jako pływających maszyn do zabijania, bez skrupułów polujących na ludzi – co z kolei przyczyniło się do tego, iż wzrosła liczba polowań na nie i że stały się one jednymi z najbardziej zagrożonych zwierząt na naszej planecie.

A prawda jest taka, iż rekiny są całkowicie niegroźne dla ludzi dopóty, dopóki ci zostawiają je w świętym spokoju. 

I właśnie po to powstała ta książka, aby uświadomić ludziom, jak bardzo się mylą w swych osądach na temat rekinów; by unaocznić im problem, z jakim zmagać się one muszą przez ludzką głupotę i niewiedzę, które doprowadziły do tego, iż wielu ich gatunkom grozi wyginięcie.

Jeśli chodzi o sposób, w jaki książka ta została napisana, to przyznać muszę, iż całą wiedzę przedstawia ona nader przystępnie i tak, że z miejsca przypadnie ona do gustu wielu dzieciakom. Mamy tu bowiem m.in wstawki typowo komiksowe, w których to śledzimy poczynania pewnego kapitana pragnącego zapolować na najprawdziwszego potwora z głębin. Są różnego rodzaju kolorowe tablice przedstawiające np pochodzenie rekinów czy też zmysły, z których na co dzień korzystają one poszukując pożywienia. Mamy też odniesienia do historycznych wydarzeń czy też legend, które sprawiają, iż całość jest jeszcze ciekawsza i wciągająca. Nie zabrakło oczywiście też humoru, którego dostarcza czytelnikowi m.in towarzysząca mu podczas podróży przez oceany świata czerwona rybka – sympatyczny lucjan, który na myśl o spotkaniu z rekinami najchętniej zaszył by się tam, gdzie pieprz rośnie 😉 Całość zaś wypełniona jest dosłownie po brzegi oszałamiającymi i wpływającymi na wyobraźnię ilustracjami (autorstwa Joe’ego Flooda), od których doprawdy trudno jest oderwać oczy.

Dzięki lekturze tej książki dowiecie się m.in tego:

  • co oznacza to, iż rekiny mogą dosłownie wywrócić swój żołądek na drugą stronę
  • które z rekinów nazywane są „pływającymi kubłami na śmieci”
  • jak nazywa się najmniejszy rekin na świecie, który dorasta maksymalnie do zaledwie 24 cm
  • który z rekinowatych potrafi płynąć z prędkością nawet 80km/h (!!)
  • na czym polega brutalny proceder określany mianem „płetwowania”
  • czy rekiny naprawdę potrafią wyczuć kroplę krwi z dużym zbiorniku wodnym
  • co też zwierzęta te mają wspólnego z naszymi domowymi pupilami – kotami
  • czy megalodon był przodkiem współczesnych rekinów

A to zaledwie czubek góry lodowej wiedzy, jaką zawarto na kartach tej książki, dlatego też gorąco zachęcam was do sięgnięcia po nią. Wierzcie mi – to doprawdy fascynująca lektura, nie tylko dla dzieci, ale wszystkich czytelników, którzy zdecydują się poświęcić jej nieco swojego wolnego czasu. Naprawdę warto!

Kilka przykładowych stron z książki:

Tytuł oryginalny: Science Comics: Sharks. Nature’s Perfect Hunters
Tłumaczenie: Monika Gajdzińska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Rok wydania: 2019
Seria/Cykl: Naukomiks
Oprawa: twarda
Ilustracje: Joe Flood
Liczba stron: 128
ISBN: 978-83-10-13449-3
Grupa wiekowa: 6-14 lat

 

1Shares