Recenzja: „Życie” – Lisa Aisato

„Życie” Lisy Aisato, które niedawno ukazało się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Literackiego i w tłumaczeniu Wojciecha Manna to jedna z najpiękniejszych książek po jakie dane mi było sięgnąć w ciągu całego mojego życia. To pozycja, która zachwyci każdego czytelnika, który tylko weźmie ją w swoje ręce. Wewnątrz niej kryje się prawda – o naszym życiu i nas samych – ukazana w sposób, który po prostu zapiera dech w piersi.

Książka ta to niezwykły zbiór wspaniałych prac norweskiej ilustratorki Lisy Aisato, której dzieła miałam już możliwość podziwiać wcześniej przy okazji lektury dwóch książek autorstwa Mai Lunde – „Śnieżnej siostry” oraz „Strażniczki Słońca”, które na naszym rynku również ukazały się nakładem wydawnictwa Literackiego. Wszystkie one układają się w niezwykłą opowieść ukazującą krąg naszego życia – od momentu narodzin aż do chwili naszej śmierci.

Dziecięca beztroska i radość, a także umiejętność czerpania pełnymi garściami z danego nam życia. Nastoletni bunt, dojrzewanie, potrzeba większej czułości oraz pragnienie bycia atrakcyjnym dla drugiego człowieka. Początki życia na własny rachunek i brutalne zderzenie z otaczającą nas rzeczywistością zwaną dorosłością. Pierwsze zauroczenie, różne oblicza miłości i w końcu proza życia. Rodzicielstwo pozbawione instrukcji prawidłowego postępowania i docenianie chwil spokoju. Rozpad dotychczasowych związków i odnajdywanie nowych ścieżek życia dających nam szczęście. Wyfruwanie dzieci z gniazda i nauka życia na nowo. Świadomość, że dopadła nas… starość. Czas na dawno odkładane przyjemności, ale też samotność, strata i powolne zawodzenie ciała oraz pamięci. A na końcu ścieżki…

Tak dużo przekazanej treści… a wszystko to za pomocą przemawiających do naszej wyobraźni i przepełnionych emocjami obrazów oraz towarzyszącym im niewielu – lecz konkretnym – słowom. Zakochałam się w przypominających malowidła ilustracjach zamieszczonych wewnątrz tej książki! Nie raz i nie drugi powracałam do niektórych z nich, aby móc raz jeszcze na nie spojrzeć i pozachwycać się każdym najdrobniejszym szczegółem oraz przepięknie dobraną paletą barw.

Gorąco polecam Wam tę książkę. Sięgnijcie po „Życie” Lisy Aisato. Obiecuję wam, że nie pożałujecie. Wręcz przeciwnie! Szczerze wierzę, że zakochacie się w tej książce równie mocno jak ja ? Nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej ?


 

Autor: Lisa Aisato
Tłumaczenie: Wojciech Mann
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda
Format: 24,5 x 27,5 cm
Ilustracje: Lisa Aisato
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-08-07329-2

 


1Shares