Recenzja: „Zabójcza przyjaźń” – Alice Feeney

„Czasami wspomnienia układają się w taki sposób, by przeszłość wydawała się ładniejsza, by nieco przyjemniej się na nią patrzyło. A czasami trzeba je zamalować, udawać, że nie pamiętamy, co kryje się pod spodem.”

Anna wcale nie zamierzała wracać do Blackdown – „sennego miasteczka spowitego w opończę drobnomieszczańskich manier i konformizmu”, „skrytego pod baldachimem z gałęzi i niewypowiedzianych kłamstw”. To właśnie w nim się wychowała, ale też doznała niewyobrażalnej krzywdy. Niestety do powrotu zmusiły ją okoliczności, a dokładniej jej praca. Jako reporterka telewizyjna niejednokrotnie podążała za tematem, a tym razem zająć się miała sprawą morderstwa kobiety, której zwłoki odnaleziono w okolicznym lesie.

Na miejscu okazuje się, że Anna nie tylko doskonale znała ofiarę, ale też że śledztwem kieruje nadkomisarz Jack Harper – jej były mąż… Ten wkrótce odkrywa, że jego była żona może mieć coś wspólnego z morderstwem… i z przerażeniem stwierdza, że kolejne ślady zaczynają prowadzić do niego samego.

„Każda historia ma dwie strony: twoją i moją.
Naszą i ich.
Jego i jej.
Co oznacza, że ktoś na pewno kłamie.”

„Zabójcza przyjaźń” to thriller psychologiczny będący dziełem brytyjskiej pisarki oraz dziennikarki Alice Feeney, która przez kilkanaście lat pracowała w stacji BBC jako producentka programu „One O’clock News”, a także reporter i redaktor wiadomości. Powieść ta jest kolejnym thrillerem – po „Czasami kłamię” z 2017, na podstawie którego powstaje serial telewizyjny oraz „I Know who You Are” z 2019 roku – w literackim dorobku autorki. Dla mnie była ona pierwszym spotkaniem z jej twórczością.

„Wszyscy mamy swoje tajemnice; niektórych nie zdradzamy nawet sami przed sobą.”

Historię opowiedzianą na kartach powieści poznajemy z perspektywy trojga bohaterów – naprzemiennie Anny i Jacka, w ich pierwszoosobowej narracji oraz wspomnień samej Anny z jej lat młodości, a także – od czasu do czasu pomiędzy nimi – samego mordercy w formie pamiętnikarskiej. Wszystkie trzy składają się na jedną, spójną całość tworząc opowieść o żądzy zemsty, pragnieniu kontroli i manipulacji, poczuciu bezsilności oraz samotności, a także o dotkliwej stracie i pustce, którą trudno na powrót wypełnić.

Autorka stopniowo odkrywa kolejne karty, krok po kroku wyjawia dawno skrywane tajemnice poszczególnych bohaterów oraz umiejętnie dawkuje napięcie, do samego końca manipulując i zwodząc czytelnika tak, że ten co i rusz zmienia zdanie odnośnie tego, kto i dlaczego dopuścił się morderstwa. W jej powieści nic nie jest czarno – białe, a wyjaśnienie całej zagadki dla wielu czytelników może być prawdziwym zaskoczeniem.

A to z kolei sprowadza nas do tego, że warto zainteresować się tą powieścią i sięgnąć po nią w wolnej chwili – zwłaszcza, jeśli jesteście miłośnikami książek z tego gatunku. „Zabójcza przyjaźń” to naprawdę dobrze napisany i poprowadzony thriller, który nie powinien was rozczarować.


Tytuł oryginalny: His and Hers
Tłumaczenie: Agnieszka Walulik
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: 2021
Gatunek: kryminał, sensacja, thriller
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 383
ISBN: 978-83-280-7694-5

Pamiętaj: #czytajlegalnie !


Książkę kupisz:

1Shares