Recenzja: „Ten drugi” – Thomas Tryon

„Ten drugi” autorstwa Thomasa Tryona to historia, która zabiera czytelnika do początków lat XX-tych ubiegłego wieku, a dokładniej do posiadłości należącej do rodziny Perrych, znajdującej się w niewielkim, prowincjonalnym miasteczku. To właśnie tam już niebawem będzie on świadkiem powoli rozgrywającego się dramatu, który doprowadzi jego bohaterów do miejsca, z którego nie będzie już powrotu…

Nim to jednak nastąpi pozwólcie wpierw, że nieco bliżej przedstawię wam tych, których owa historia będzie dotyczyła.

Głównymi bohaterami będą tu nastoletni bliźniacy – Niles oraz Holland, chłopcy, którzy choć powierzchownie podobni są do siebie niczym dwie krople wody, to pod względem charakteru diametralnie się od siebie różnią. Pierwszy z nich jest miły, ciepły i serdeczny, zawsze chętny do pomocy. To dziecko powietrza, radosny duch, w którego towarzystwie aż chce się przebywać. Jego brat bliźniak z kolei jest zgoła inny – powściągliwy, zamknięty w sobie, spętany sekretami, którymi z nikim nie chce się dzielić. Jest dzieckiem cienia i mroku, napawającym dreszczem tych, którzy znajdują się w jego pobliżu. W jego naturze leży czynienie zła, zaś Nilesa usprawiedliwianie jego podłych uczynków.

Spytacie – a co z ich rodzicami? Ojciec przed kilkoma miesiącami stracił życie w wyniku dość… osobliwego wypadku, w następstwie którego – nie potrafiąc się pozbierać – matka chłopców zamknęła się w swoim pokoju, całkowicie odcinając się od zewnętrznego świata. Jest jeszcze Ada – babcia bliźniaków, dzięki której poznają oni arkana nietypowej gry wciągającej ich w surrealistyczny świat ich własnej wyobraźni.

Cóż więc takiego się wydarzyło, że doszło do wspomnianego dramatu? Tego oczywiście zdradzić wam nie mogę, gdyż najprzyjemniejszą częścią tej historii jest odkrywanie krok po kroku prawdy, która doprowadziła do tragedii i sprawiła, że los poszczególnych postaci potoczył się tak a nie inaczej.

Powiem wam jednak, że w tej historii nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje. Rzeczy, które od samego początku uważać będziecie za pewniki, nagle okażą się kompletną podpuchą, sprawiając, że stracicie nie tylko poczucie gruntu pod nogami, ale z jeszcze większym zaangażowaniem będziecie pragnęli odkryć wszelkie, dotąd skrzętnie zawoalowane i ukryte przed wami, tajemnice. Powieść ta to sztuka kuglarstwa na najwyższym poziomie, za którą jej autor – niczym doskonały iluzjonista – zebrać powinien nie jedną nagrodę.

„Ten drugi” jest ze wszech miar powieścią grozy, jednakże nie w typowym tego pojęcia znaczeniu. Nie przeraża ona bowiem ani rozlewem krwi, ani tym bardziej wymyślnymi, nadprzyrodzonymi stworami żywcem wyjętymi z mroku koszmarnego świata. Tym, co budzi w tej historii prawdziwą grozę jest jej nietuzinkowy, z wolna budowany, surrealistyczny klimat oraz najgorsze demony, jakie dotąd wymyślił świat, czyli te kryjące się na dnie ludzkiej duszy. To one sprawiają, że historia ta wciąga i intryguje czytelnika, mimo iż cechuje ją dość powolne, wręcz senne tempo, jakim jest ona opowiedziana. Zakończenie zaś to prawdziwa perełka na torcie i zwieńczenie całości, które idealnie domyka tę opowieść i sprawia, że czuje się nie tylko satysfakcję z odkrycia prawdy, ale też z obcowania z tą książką w ogóle. Cóż rzec tu więcej mogę – po prostu polecam!


 

Tytuł oryginalny: The Other
Tłumaczenie: Marek Król
Wydawnictwo: Vesper
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda
Liczba stron: 344
ISBN: 9788377313978


 

1Shares