Recenzja: „Siostry Niezapominajki. Tom 2. Miłości Kasjopei” – Giovanni Di Gregorio

Gdyby ktoś spytał mnie, czy znam jakąś komiksową serię opowiadającą o siostrzanych perypetiach, którą z czystym sumieniem polecić mogę nie tylko młodszym, ale i starszym czytelnikom, to przez długi czas bez problemu wskazywałabym serię autorstwa Williama Maury’ego i Christophe’a Cazenove zatytułowaną „Sisters” od wydawnictwa Egmont. Dziś dołącza do nich druga – również od tego samego wydawcy – a mianowicie „Siostry Niezapominajki”, której drugi tom z początkiem tego roku trafił na półki księgarń.

Tym razem historia opowiedziana przez jej autora zabiera nas na wieś, gdzie mieszka babcia Sary, Kasjopei i Lucilly, u której dziewczynki bardzo często spędzają wakacje. Tym razem jednak nie wszystkie cieszą się z tego wyjazdu. Dla Kasjopei oznacza on bowiem rozstanie na dłuższy czas z chłopakiem, który zawrócił jej w głowie.

Na miejscu jednak okazuje się, że Klub Trzech Sióstr będzie miał kolejną sprawę do rozwiązania. I to nie byle jaką! Wśród mieszkańców wsi krążą bowiem plotki o duchu nawiedzającym ruiny kościoła. Czyżby miały one związek z miejscową legendą o Pani Jeziora?

Tak rozpoczyna się nowa przygoda Klubu Trzech Sióstr, podczas której dziewczyny nie tylko zapolują na nocne widmo, ale poznają też wzruszającą tajemnicę z młodości babci…

Autorami komiksu są scenarzysta Giovanni Di Gregorio („Brancaccio: chronique d’une mafia ordinaire”, „Last travel inc.”, „Monster Allergy”) oraz rysownik i scenarzysta Alessandro Barbucci, znany w Polsce przede wszystkim jako współautor bestsellerowego cyklu dla dziewczynek „WITCH” oraz serii science fiction „Sky Doll”.

Album, choć objętościowo niezbyt obszerny, po raz kolejny dotyka trudnych tematów. Traktuje m.in. o tym, że miłość nigdy nie była i nie będzie prosta, jednak serce zawsze wie, którą drogę powinno wybrać, mimo iż czasami zdarza mu się zboczyć z drogi. Wątpliwości i dylematy miewają wszyscy, niezależnie od wieku czy pokolenia, i są one czymś normalnym, gdyż stanowią część naszego życia. Jest tu też mowa o przemijaniu ludzkiego życia, nieubłaganym i nieuchronnym, co przedstawione zostało w historii na przykładzie babci dziewczynek, której pamięć już nie jest taka jak za czasów jej młodości.

Pod względem wydania drugi tom „Sióstr Niezapominajek” wypada równie dobrze co jego poprzednik. Ponownie otrzymujemy album o dużym formacie i w twardej oprawie z przepiękną szatą graficzną. Prace Alessandro Barbucciego są przepełnione barwami, szczegółowością i emocjami, a przy tym niejednokrotnie nasuwają skojarzenie z ilustracjami typowymi dla mang (choćby te duże oczy bohaterów). Do tego budują odpowiedni klimat w zależności od przedstawionej w danej chwili sceny – raz jest on ciepły, rodzinny, a innym razem bardziej mroczny i przejmujący.

„Miłości Kasjopei” okazał się być ciepłą, przepełnioną emocjami opowieścią o rodzinnych więzach, siostrzanej miłości (ale też skomplikowanych relacjach pomiędzy nimi) oraz wzajemnym oddaniu, w której nie zabrakło wyrazistych, wzbudzających sympatię bohaterów oraz intrygującej, czekającej na odkrycie tajemnicy, której rozwiązanie okaże się być prawdziwym zaskoczeniem nie tylko dla sióstr Niezapominajek, ale również dla czytelników. Polecam!


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł oryginalny: Les sceurs Gremillet 2: Les amours de Cassiopée
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Scenarzysta: Giovanni Di Gregorio
Wydawnictwo: Egmont
Rok wydania: 2022
Seria/Cykl: Siostry Niezapominajki, tom 2
Oprawa: twarda
Format: 21,6 x 28,5 cm
Ilustracje: Alessandro Barbucci
Papier: kreda
Liczba stron: 72
ISBN: 9788328149670

do kupienia na EGMONT.PL

oraz


1Shares