Recenzja: „Poszukiwacz Zwłok” – Mieczysław Gorzka

Moje dotychczasowe spotkanie z twórczością Mieczysława Gorzki było lekturą dwóch jego powieści – „Martwy sad”, który okazał się być bardzo dobrą książką i po którym to nabrałam ochoty na kolejne historie spod pióra tego autora; a także „Krwawnica”, powieść, która niestety nie do końca zdołała spełnić pokładane w niej oczekiwania. Jako że stare dobre powiedzenie brzmi: „do trzech razy sztuka”, postanowiłam sięgnąć po jeszcze jedną książkę Mieczysława Gorzki i mój wybór padł na „Poszukiwacza Zwłok” będącego początkiem nowej kryminalnej serii pt. „Wilk i Lesiecki”.

„Trudno jest złapać ducha, kiedy nie ma się pojęcia, kim jest i gdzie straszy.”

Właśnie przed takim zadaniem stoi grupa śledczych, na czele z komisarz Laurą Wilk, próbująca schwytać brutalnego zabójcę nastolatek, który na miejscu zbrodni nie pozostawia po sobie żadnych śladów i dosłownie rozpływa się w powietrzu. Śledztwo jest niebywale trudne, jednak z chwilą, gdy śmierć dosięga jednego z członków jej ekipy, do Laury dociera, że cała ta sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana niż się komukolwiek mogło wydawać.

Tymczasem jej dobry znajomy, psycholog Maciej Lesiecki, mający wręcz chorobliwą potrzebę kontrolowania każdego aspektu własnego życia, otrzymuje zaskakującą i nietypową propozycję, którą postanawia przyjąć. Ma odnaleźć pewną młodą kobietę, która zaginęła przed wielu laty i od tamtej pory wszelki słuch po niej zaginął. Lesiecki w młodości już raz dokonał niemożliwego, dlatego wg osoby, która teraz zleciła mu to zadanie, jest on jedyną osobą, która jest w stanie dowiedzieć się prawdy na temat wydarzeń z przeszłości i zaginionej dziewczyny.

Ani Laura, ani Maciej nie zdają sobie sprawy, że już wkrótce każde z nich znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie i zmuszone zostanie walczyć za wszelką cenę o własne życie…

Miałam nie zaczynać od minusów, ale… po prostu nie da się inaczej. A w tej powieści tak właściwie jedyną, ale jakże poważną w moich oczach skazą, jest ilość błędów w tekście, na które natrafiłam podczas lektury tej książki. Jestem wręcz uczulona na wszelkiego rodzaju potknięcia gramatyczne czy stylistyczne, które działają na mnie niczym czerwona płachta na byka, a w tej powieści od tych pierwszych wręcz się roi! Nie wiem, jak to w ogóle możliwe, skoro nad jej korektą pracowały dwie osoby – Maciej Korbasiński oraz Ida Świerkocka… Jak dla mnie jest to kompletny brak poszanowania czytelnika, w którego ręce oddaje się książkę nadal wymagającą poprawy.

Na całe szczęście sama historia ma do zaoferowania o wiele więcej niż tylko kiepską korektę… Jest to bowiem naprawdę dobry kryminał, z zawiłą zagadką oraz wielowymiarowymi, wyrazistymi bohaterami z krwi i kości, który wciąga już od pierwszych stron. I choć pewnych kwestii domyśliłam się stosunkowo szybko, umiejętnie łącząc kolejne fakty, to i tak przyjemnie spędziłam czas podczas lektury tej książki.

Historia ta z całą pewnością zadowoli miłośników prawdziwej akcji, gdyż nie brak w niej pościgów, strzelanin oraz typów spod ciemnej gwiazdy. Spodoba się też czytelnikom poszukującym czegoś więcej niż jedynie sensacji oraz czystej rozrywki, bowiem porusza tematy trudne, jak pozycja kobiety w męskim, uprzywilejowanym świecie, wpływ trudnego, wręcz traumatycznego dzieciństwa na dorosłe życie człowieka, poczucie dojmującego osamotnienia i próba odnalezienia własnego miejsca na świecie, czy w końcu korupcja na szczeblach władzy. Mieczysław Gorzka zgrabnie połączył to wszystko w jedną spójną całość tworząc historię, którą nie tylko świetnie się czyta, ale po zakończeniu której ma się ochotę na więcej. Na całe szczęście zakończenie jasno wskazuje, że to nie koniec i że zdecydowanie będzie jakiś ciąg dalszy. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość i czekać na kontynuację tej świetnie zapowiadającej się serii kryminalnej.

 


Doceniasz mój wkład w promowanie czytelnictwa?  Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Poszukiwacz Zwłok
Autor: Mieczysław Gorzka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: 2023
Seria/Cykl: Wilk i Lesiecki, tom 1
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 480
ISBN: 978-83-8252-270-9
Gatunek: kryminał

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬

 


1Shares