Recenzja: „Młodość. Wyznania nastolatków” – Linn Skåber

„Młodość. Wyznania nastolatków” Linn Skåber, która niedawno ukazała się na naszym rynku nakładem wydawnictwa Literackiego i w tłumaczeniu Mileny Skoczko-Nakielskiej to książka, po którą sięgnęłam nie ze względu na poruszaną w niej tematykę, ale nazwisko tej, która zilustrowała jej wnętrze. Mowa o Lisie Aisato – norweskiej ilustratorce, której dzieła miałam już możliwość podziwiać wcześniej przy okazji lektury dwóch książek autorstwa Mai Lunde – „Śnieżnej siostry” oraz „Strażniczki Słońca”, a także dzieła jej własnego autorstwa zatytułowanego „Życie”, które uważam za jedną z najpiękniejszych książek po jakie dane mi było sięgnąć w ciągu całego mojego życia.

Książka Linn Skåber stanowi zbiór nieco ponad trzydziestu niedługich tekstów, które powstały w oparciu o przeprowadzone przez autorkę rozmowy z różnymi nastolatkami, którzy zgodzili się z nią porozmawiać na temat ich własnego życia oraz otaczającej ich rzeczywistości.

Jest to książka w całości poświęcona chyba najtrudniejszemu z okresów naszego życia, a mianowicie tytułowej młodości – pełnej napięć, różnorodnych zmian, nowych początków i wkraczania przez dzieci na nieznane wody określane mianem „bycia nastolatkiem”.

„Mieć piętnaście lat to jak jeździć na nartach. (…)
Jedna narta jedzie w prawo, druga w lewo,
jeden ślad to twoje dzieciństwo, a drugi to dalsze życie
i narty ciągną każda w swoją stronę,
a ty stoisz w coraz większym rozkroku.”

I tak jak różne są owe nastolatki, tak i ich opowieści oraz poruszana w nich problematyka różnią się pomiędzy sobą. Nastoletnie bunty, tęsknota za powoli odchodzącym dzieciństwem, strach przed utratą starych, dobrych przyjaciół, pierwsze zauroczenia i złamane serca, ból po śmierci bliskiej osoby, problem z własną akceptacją, nierówność płci czy w końcu dziecięce, naiwne oczekiwania w zderzeniu z brutalną rzeczywistością – to tylko część tematów, o których traktuje ta książka.

Całość dopełniona została przemawiającymi do wyobraźni ilustracjami wspomnianej wcześniej niezrównanej Lisy Aisato. Każda z nich jest po prostu przepiękna – i to nie tylko pod względem samego wykonania (przypominają malowidła), ale przede wszystkim bijących z nich emocji. Patrząc na nie od razu wiadomo, jakie uczucia towarzyszą narratorowi danej opowieści – czy jest on radosny, podekscytowany, czy też przepełnia go smutek, tęsknota albo lęk. Co ciekawe i o czym warto w tym miejscu wspomnieć – część z tych ilustracji znajdziemy również na kartach „Życia” jej autorstwa, głównie w dziale poświęconym właśnie życiu nastolatków.

„Młodość. Wyznania nastolatków” Linn Skåber jest na pewno pozycją wartościową, pozwalającą na nowo spojrzeć wielu dorosłym na okres ich życia, o którym być może już dawno zapomnieli, albo o którym myśleli, że nie był on wcale taki zły. To książka, która przez swą tematykę trafi do wielu nastolatków, którzy odnajdą w niej samych siebie. Doceniona i uznana (nagroda The Riksmaal Society Children and YA Prize 2018 oraz nominacja do Młodzieżowej Nagrody Uprisen 2019, a także Norwegian Writers for Children First Book Prize 2018). Książka, po którą na pewno warto sięgnąć – jeśli nie ze względu na treść, to przede wszystkim jej oprawę graficzną.


Podobało Ci się? Możesz mnie wspierać ?


Tytuł: Młodość. Wyznania nastolatków
Autor: Linn Skåber
Tytuł oryginalny: Til ungdommen
Tłumaczenie: Milena Skoczko-Nakielska
Wydawnictwo: Literackie
Rok wydania: 18/05/2022
Oprawa: twarda
Format: 14,3 x 20,5 cm
Ilustracje: Lisa Aisato
Liczba stron: 264
ISBN: 978-83-08-07576-0

Pamiętaj: #czytajlegalnie !
⏬ książkę kupisz np. tu ⏬


1Shares