Recenzja: „Liga Niezwykłych Dżentelmentów. Tom 1” – Alan Moore

„Porywająca, awanturnicza opowieść słynnego autora „Z piekła rodem” i uznanego ilustratora „Marshal Law”.

Początek przygód tytułowej Ligii przenosi czytelnika do schyłku XIX wieku, w którym to grupa śmiałków zebranych przez Wilhelminę Murray na polecenie enigmatycznego Championa Bonda współpracującego z tajemniczym człowiekiem przestawiającym się jako M., stanie niebawem do konfrontacji z niebezpiecznym przeciwnikiem zwanym Doktorem, który to zapragnął przejąć władzę nad światem. Szybko jednak nasi bohaterowie przekonają się, że nie wszystko jest takie, jak im się początkowo wydawało i że całe ich przedsięwzięcie ma drugie, bardziej niebezpieczne dno…

„Gdy zaczynasz walkę z cieniem, czasami cienie stają się rzeczywiste.”

Członkowie Ligii Niezwykłych Dżentelmenów to nie byle jakie postaci, a prawdziwe legendy literackiego świata, które za sprawą twórców komiksu spotkały się razem, aby wspólnie stawić czoła niebezpiecznemu wrogowi zagrażającemu bezpieczeństwu Imperium Brytyjskiego. Wilhelmina Murray – czyli Mina, to bohaterka „Draculi” Brama Stokera. Kapitana Nemo czytelnik zna z „Dwudziestu tysięcy mil podwodnej żeglugi” oraz „Tajemniczej wyspy” Juliusza Verne’a. Allan Quatermain to z kolei odkrywca kopalni króla Salomona, bohater kilkunastu powieści autorstwa Henry’ego Ridera Haggarda. Z Dr Jekyllem i Mr Hyde’m czytelnik spotkał się w noweli napisanej przez Roberta Louisa Stevensona. Ostatni z Ligii – Hawley Griffin, czyli Niewidzialny Człowiek, to bohater powieści science fiction autorstwa H.G. Wellsa. Wszyscy oni razem tworzą iście wybuchową mieszankę bohaterów, o silnych i wyraźnie zarysowanych charakterach oraz własnych przekonaniach, co do słuszności podejmowanych przez siebie decyzji.

Wydanie pierwszej części z serii o Lidzie Niezwykłych Dżentelmenów to klasa sama w sobie. Czytelnik otrzymuje album w twardej oprawie, którego warstwa wizualna zachwyca dosłownie na każdym kroku – szczegółowością, wyrażaniem towarzyszących bohaterom emocji, oddaniem i dopełnianiem treści znajdujących się w dymkach.

Prócz głównej, komiksowej historii w albumie tym znalazło się również opowiadanie zatytułowane „Allan i rozdarta zasłona”, którego głównym bohaterem jest Quatermain i które to traktuje o niezwykłej podróży, w której weźmie on udział, podczas której czytelnik przeżyje iście psychodeliczną przygodę nawiązującą do dzieł Lovecrafta.

Kto zna przygody bohaterów Ligii Niezwykłych Dżentelmenów jedynie z filmowej ich adaptacji w reżyserii Stephena Norringtona z 2003 roku, ten czym prędzej powinien zapoznać się z komiksowym pierwowzorem, aby przekonać się, jak wiele stracił i jak dużo rzeczy zmieniono na rzecz taniej, kinowej rozrywki. Akcja, przygoda, liczne niebezpieczeństwa, widowiskowa rozrywka i niepowtarzalni bohaterowie – to wszystko znajdziecie na kartach pierwszego tomu „Ligii Niezwykłych Dżentelmenów” duetu Alana Moore’a i Kevina O’Neilla. Czegóż chcieć więcej? 🙂


Tytuł: Liga Niezwykłych Dżentelmenów
Autor: Alan Moore
Tytuł oryginalny: The League of Extraordinary Gentelmen
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont / współpraca
Rok wydania: 2022
Seria/Cykl: Liga Niezwykłych Dżentelmenów, tom 1
Seria: Mistrzowie Komiksu
Oprawa: twarda
Ilustracje: Kevin O’Neill
Format: 17,5 x 26,5 cm
Liczba stron: 192
ISBN: 978-83-281-7097-1

do kupienia na EGMONT.PL
oraz


1Shares