Recenzja: „Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Nemo. Trylogia” – Alan Moore

Wydawnictwo Egmont doprawdy rozpieszcza swych czytelników, a już zwłaszcza miłośników serii Liga Niezwykłych Dżentelmenów. Nie dość bowiem, iż jednocześnie wydało dwa pierwsze jej tomy (tom 1, tom 2), to dodatkowo wyszły one wraz z albumami: „Czarne akta” oraz „Nemo. Trylogia”. I dziś właśnie skupię się na tym drugim.

„Nemo. Trylogia” to zbiorczy album zawierający w sobie trzy historie – „Serce z lodu”, „Berlińskie róże” oraz „Rzekę duchów”. Wbrew pozorom – na co wskazywać może jego tytuł – album ten nie jest opowieścią o przygodach jednego z głównych członków Ligii Niezwykłych Dżentelmenów, a zarazem prawdziwego postrachu mórz, czyli Kapitana Nemo – dowódcy siejącego grozę Nautilusa. Otóż poświęcony został on jego córce oraz następczyni – Janni Dakkar, kobiecie niezwykłej i łaknącej przygód oraz wyzwań, a przy tym starającej się udowodnić nieżyjącemu już ojcu oraz samej sobie, iż godna jest przydomku Nemo.

Trzy historie. Trzy ramy czasowe. Trzy niezapomniane i pełne akcji przygody, naszpikowane odniesieniami oraz różnorodnymi elementami zaczerpniętymi z innych literackich dzieł oraz popkultury, których poszukiwanie i odkrywanie w trakcie lektury poszczególnych historii stanowić będzie dla czytelnika nie lada gratkę oraz przyjemność.

„Serce z lodu” zabiera czytelnika do lat 20-tych XX wieku, aby u boku Janni wyruszył on śladami jej ojca na daleką Antarktydę w poszukiwaniu własnego celu i czegoś więcej niż piractwo, własnej spuścizny – dalekiej od pozostawionego jej dziedzictwa. Następnie w latach 40-tych [„Berlińskie róże”] przeżyje on karkołomną podróż do Berlina będącego ucieleśnieniem chorych snów niesławnego poszukiwacza piątej klepki – Carla Rotwanga. Ostatnia z podróży [„Rzeka duchów”] zabiera czytelnika do lat 70-tych, by u boku sędziwej już kapitan Nemo stawił on czoła jej staremu wrogowi i dokonał ostatecznej zemsty.

Wydanie tego albumu to klasa sama w sobie i zasługuje na pochwałę. Czytelnik otrzymuje bowiem album w twardej oprawie, którego warstwa wizualna zachwyca dosłownie na każdym kroku – szczegółowością, wyrażaniem towarzyszących bohaterom emocji, oddaniem i dopełnianiem treści znajdujących się w dymkach. Obcowanie z tym albumem, możliwość podziwiania jego oprawy graficznej, to prawdziwa przyjemność.

Album „Nemo. Trylogia” stanowi niezaprzeczalne must have dla wszystkich miłośników Ligii Niezwykłych Dżentelmenów. Warto po niego sięgnąć, aby przeżyć niezapomniane przygody u boku niezwykłej córki Kapitana Nemo. Tymczasem sama stawiam go na półce obok dwóch tomów o przygodach bohaterów Ligii Niezwykłych Dżentelmenów i zabieram się za lekturę „Czarnych akt”, w których będę miała okazję ponownie spotkać się z Miną Murray oraz Allanem Quatermainem. Powiem wam, że nie mogę doczekać się nowej przygody u ich boku 🙂


Tytuł: Nemo. Trylogia
Scenariusz: Alan Moore
Tytuł oryginalny: Nemo: Heart of Ice, Nemo: Roses of Berlin, Nemo: River of Ghosts
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawnictwo: Egmont / współpraca
Rok wydania: 2022
Seria/Cykl: Liga Niezwykłych Dżentelmenów
Seria: Klub Świata Komiksu
Oprawa: twarda
Format: 17 x 26 cm
Ilustracje: Kevin O’Neill
Liczba stron: 180
ISBN: 978-83-281-7096-4

do kupienia na EGMONT.PL
oraz


1Shares